Skaitytojai skundžiasi

Dėl kurmių antpuolio – įtarimai kaimynams


Dauparų–Kvietinių seniūnijoje, Alksnių kaime, gyvenančios Vitos Ivaškevičienės kantrybę išsekino skersai išilgai jos gyvenamąjį sklypą rausiantys kurmiai. Moteris tikino, jog anksčiau nieko panašaus nebuvo, tad ji įtaria, kad kurmius čia atginė kaimynų taikomos vibraciją sukeliančios priemonės.


Darko visą sklypą


„Bangos“ skaitytoja pasakojo, kad vyras nespėja lyginti kurmių išraustų kauburėlių. „Vienus užlygina, kitur atsiranda, tad apie gražią veją belieka tik pasvajoti. Praėjusią vasarą gyvenome ramiai, o šiemet kurmiai darko visą sklypą“, – pasakojo V. Ivaškevičienė. Ji spėliojo, kodėl pas kaimynus, skirtingai nei pas juos, yra vos keli kurmiarausiai: „Galbūt jie naudoja vibraciją skleidžiančias priemones, todėl jų valdas kenkėjai paliko ir rausia mūsų.“ Alksnių kaimo gyventoja prasitarė, kad kaimynystėje gyvenantys žmonės, jų nuomone, taip pat augina sliekus, kurie kurmiams yra tikras gardėsis. Moteriai buvo įdomu, ar bet kas sumanęs gali auginti sliekus ir kokios yra nustatytos sliekų auginimo sąlygos.


Kai pavyko susisiekti su V. Ivaškevičienės kaimynystėje gyvenančia Jolanta Ambrazevičiene, ši buvo nemaloniai nustebinta, kad kaimynė užuot dėl iškilusių problemų būtų pasibeldusi į jos namų duris, paskambino redakcijai. „Juk būtume galėję kartu apeiti valdas. Neturime jokių vibraciją skleidžiančių priemonių – tokių dalykų nėra pas mus. Beje, kurmiarausių yra ir mūsų sklype“, – sakė pašnekovė. Ji taip pat akcentavo, kad jokių sliekų neaugina: „Kas nori, gali tikrinti, nėra nei vibraciją skleidžiančių priemonių, nei sliekų. Esu rami. Kita vertus, tai privati valda, tad ką noriu, tą darau.“


Nėra draudžiama


Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Edgaras Kuturys informavo, kad, jei kaimynė ir naudotų vibraciją sukeliančias priemones, negalėtų niekuo padėti, mat tai nėra draudžiama. „Šios prekės yra parduodamos legaliai, vibraciją sukeliančių priemonių gali įsigyti visi pageidaujantys. Pati kaimynė, jei kenčia nuo kurmiarausių, taip pat gali jas naudoti“, – sakė E. Kuturys. Paprastai yra pardavinėjami kurmių, graužikų, vabzdžių ir kitų kenkėjų baidymo prietaisai. Būna į žemę kišamas vamzdelis su į jį įmontuota sistema, kuri skleidžia žemo dažnio garsus ir vibraciją. Tai veikia kenkėjų nervų sistemą ir priverčia juos apleisti teritoriją. Tačiau žmonėms ir gyvūnams prietaisas esą nedaro visiškai jokio poveikio. Pasiteiravus dėl sliekų auginimo, E. Kuturys atsakė: „Jei žmonės nori savo poreikiams pasiauginti sliekų, niekas negali uždrausti. Pavyzdžiui, neseniai rajono seniūnijos dalijo kompostavimo dėžes, pastarosiose taip pat veisiasi sliekai. Jie patys pasirenka jiems palankias žemes.“


Kaip atsikratyti?


– Požeminės užtvaros. Galima ties tvoros linija giliai užkasti tankų vielinį tinklelį, kuris būtų ne mažesnis kaip 60 cm pločio, ar išmūryti gilų pamatą tvorai. Taip pat po tvora galima iškasti neplatų, bet gilų griovelį, kuris vėliau užpildomas akmenimis, statybinėmis atliekomis, mat kurmiai nepakenčia akmenuoto substrato.


– Gaudyklės. Galima sumontuoti gaudykles, kurios turi įėjimus iš abiejų pusių, o įkliuvus gyvūnui į vidų užsidaro jų durelės, ir kurmis negali iš jų išlipti.


– Baidymas kvapu. Tinka antpilas, gaminamas iš juoduogio šeivamedžio lapų, česnako ar tujos šakelių. Į kurmiarausiuose esančias ertmes taip pat galima prikišti minėtų augalų susmulkintų lapų.


– Baidymas garsu. Kurmiai mėgsta ramybę, todėl jie bėga iš vietų, kur sklinda nemalonūs garsai. Galima įkalti plieninius vamzdžius, vielas ar kuolelius ir paprasčiausiai karts nuo karto per juos padaužyti plaktuku. Tačiau šiam metodui reikalingas laikas ir kantrybė. Virš žemės iškylančių kuolelių galima sumontuoti barškančius vėjo malūnėlius, plastikinių butelių ryšulėlius – judėdami vėjyje jie skleis vibracijas, kurios sklis į žemę. Kurmiai po kurio laiko pripranta prie garsų, sklindančių iš tos pačios pusės, todėl garsus skleidžiančias baidykles reikia po kurio laiko perkelti į kitą vietą. Parduotuvėse galima įsigyti aliuminių ar plastikinių vamzdelių su į juos įmontuotomis sistemomis, kurios skleidžia žemo dažnio (200–500 Hz) garsus.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių