Skaitytojų nuomonės

Neskaitykite tie, kurie tingite galvoti


Mintis apie meną dedikuoju a. a. Jovitai Skolevičienei Perskaičiau Aldonos Jonikienės pamąstymus „Devynis kartus pamatuok, dešimtą – kirpk“, išspausdintus „Bangos“ nr. 59. Sujaudino mintis, kad mokytojai ir vaikai nesuvokia šiuolaikinio meno, yra savotiški dailės beraščiai.


Tad norėčiau pateikti keletą minčių, kurias suformuluoti padėjo meno žinovai.


<tex>Popmenas, abstrakcionizmas ir kitos modernizmo srovės šiuolaikinėmis meno srovėmis buvo prieš šimtą metų, o dabar, XXI amžiuje, sunku meninę kūrybą priskirti kokiems nors „izmams“ apskritai. Pavyzdžiui, meno teoretikas Ernestas Parulskis šiuolaikinėje kūryboje išskiria postintelektualizmo reiškinį. Postintelektualizmas – galimybė menininkui būti tuo, kuo jis yra. Kai svarbu ne forma, o meniškumas, nėra jokios meno šakų, kūrybinių metodų hierarchijos, tik kūrybinė laisvė.


Kūrėjas tiesiog daro tai, ką tuo metu nori, kas jam teikia džiaugsmo. Dailininkas nupiešia vaizdą. Bet tai tarsi ežero paviršius, maža, patraukli ežero dalelė, o kas vyksta gelmėje, galima tik nujausti. Nei šiuolaikiškumas, nei siužetas (nutapytos kokios trys gražios pušelės) kūrinio meninės vertės nelemia. Meniškumas slypi giliai, jo nematyti paviršiuje. Yra žmonių, kurie jaučia meną, yra žmonių, kurie nejaučia. Tai tas pat, kaip turėti muzikinę klausą arba ne.


Tad siūlyčiau gerbti paminklo Lietuvos tūkstantmečio paminklo autoriaus kūrybinę mintį, kokia ji bebūtų. Menininkas laisvas kurti.


Miglė DATKŪNAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių