„Smilgynai ir kaimynai“: Užgavėnės – ne gatvės grindinio šventė

„Užgavėnių programoje kasmet įpiname ką nors naujo. Nesistengiame prisirišti vien prie senųjų tradicijų“, – šypsodamiesi kalbėjo N. Dačkauskaitė ir A. Žemgulis.

8 kaimus vienijanti bendruomenė „Smilgynai ir kaimynai“ antradienį 7-ąjį kartą rengia žiemos išvarymą – Užgavėnes. Žmonės turės išskirtinę galimybę nuo 19 val. pasilepinti „Raganų ir velnių sanatorijoje“. Šventės gydytojų ir vaistininkų padedami jie įveiks įsisenėjusias ligas ir „išsivalę“ nuo susikaupusių blogų minčių bei darbų triukšmingai pasitiks ateinantį pavasarį.

Oras negali pamaišyti

„Iš pradžių Užgavėnes organizavome savo bendruomenėje. Tik gerokai vėliau nusprendėme, jog reikia plėstis ir prijungti dar daugiau dalyvių iš aplinkinių bendruomenių ir Gargždų. Juk nuo senų senovės Užgavėnės yra ne miesto grindinio, o kaimo šventė“, – „Bangai“ teigė „Smilgynų ir kaimynų“ bendruomenės vienas aktyviausių valdybos narių Algirdas Žemgulis.

„Praėjusiais metais buvo ir tokių, kurie susirgo po šventės. Mat merkė lietus. Todėl šiemet kolektyvai iš Gargždų kultūros centro atsisakė dalyvauti, matyt, baimindamiesi ligų“, – svarstė A. Žemgulis. Tačiau bendruomenės narė Nijolė Dačkauskaitė, taip pat nuolatinė Užgavėnių šventės vedėja nuotaikingai tvirtina, jog į žiemos išvarymo šventę atvykstantys žmonės turi būti pasiruošę ir nebijoti bet kokio oro.

Prisimenant praėjusių Užgavėnių pasekmes – peršalimo ligas, šiemet nuspręsta įkurti „Raganų ir velnių sanatoriją“. „Kadangi susirinkusieji yra labai lepūs, silpnų sveikatų, tai nutarėme juos pagydyti“, – juokaudami kalbėjo N. Dačkauskaitė ir A. Žemgulis.

Ne stebėti, o linksmintis

„Smilgynų ir kaimynų“ bendruomenės nariai aukoja ne tik savo laiką, bet kartais ir asmeninius finansus tam, kad sukurtų žmonėms šventę. Pernai prie Užgavėnių organizavimo prisidėjo Gargždų kultūros centras ir Dauparų–Kvietinių seniūnija. Šiais metais bendruomenė, pateikusi projektą, gavo dalinį finansavimą iš Savivaldybės renginio organizavimui. Gargždų kultūros centras padeda paruošti šventės plakatus, taip pat skiria transportą į šventę atvežti.

Visgi Užgavėnių organizatorius jaudina, kad žmonėms darosi vis sunkiau įtikti: „Senovėje į tokias šventes žmonės atvykdavo kaip reikiant pasilinksminti, pabendrauti vieni su kitais. Žodžiu, patys susikurdavo šventę. Dabar tenka girdėti, kad dauguma atvyksta tiesiog pastebėti renginio programos iš šalies, pabūti svečiais.“

Šiemet palydėti žiemos ir pasitikti pavasario į Smilgynus atvyks Klaipėdos senjorų kolektyvas „Klaipėdos Zunda“ . Taip pat dalyvaus smilgyniškių „Velnių ansamblis“ ir „Minijos“ klubo medžiotojai. Indėnai iš „Vinetu kaimo“ šamaniškais būgnais ir ugnies ritualais bei šokiais kvies deginti Morę.

Šventės sumanytojai akcentuoja, jog bus daug geros ir garsios muzikos, nebus apsieita ir be pagrindinių Užgavėnių tradicijų – Morės deginimo, Lašininio ir Kanapinio dvikovos, blynų kepimo, šiurpos virimo, šokių ir dainų. „Į šventės programą kasmet įpiname ką nors naujo. Nesistengiame prisirišti vien prie senųjų tradicijų“, – šypsodamasis kalbėjo A. Žemgulis.


KOMENTARAS

  • Bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ pirmininkė Rasa PETRAUSKIENĖ:

    – Pernai mūsų šventėje dalyvavo apie 300 žmonių, darėm gražiausios kaukės rinkimus, šokom, žaidėm, sočiai valgėm, buvo daug juoko ir gerų emocijų, bet ne skaičiaus mes laukiame, svarbiausias mūsų uždavinys, kad Smilgynai liktų „Užgavėnių sostine“ ir visiems būtų linksma, kad kaip ir kiekvienais metais visi dalyviai būtų pasipuošę Užgavėnių personažais, tai Meška, Briedis, Ožys, Avinas, Arklys, Raitelis, Gervė, Gandras, Giltinė, Daktaras, Ciesorius, Boba Kūniškė, Viršininkas, Juodas Kudlotas, ubagai, giltinės, vestuvininkai ir kt. Kaip rodė praėjusios šventės, dalyvių išmonei nėra ribų, ir visi labai stengiasi.

    Tad kviečiame ir gargždiškius, ir kitus rajono gyventojus vasario 13 d. 19 val. į iškilmingą raganų ir velnių reabilitacinės sanatorijos atidarymą Smilgynuose! Su mumis tikrai pagerinsite tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą. Visos gydymo procedūros ir vaistai visiškai kompensuojami, žinoma, jei būsite geros nuotaikos!

Julija BANIENĖ

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.


Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Kaip atsakė, taip ir pasirodė

Praėjusio šeštadienio „Bangos“ numeris buvo graibstyte išgraibstytas skaitytojų. Sulaukėme išskirtinio dėmesio, nors nerašėme apie jokią kraupią žmogžudystę, nerašėme ir apie…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar skaitote maisto produktų sudėtį?