Sprendimas

Legendomis apipinti skulptūros rinkimai baigėsi „Legenda“


Gargžduose sklandė įvairios kalbos apie rajono valdžios sumanymą Lietuvos vardo tūkstantmečio garbei statyti skulptūrą prie Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro. Kalbose jos vertė apipinta legendomis. Esą paminklas kainuos milijonus. Iš tiesų skulptūra atsieitų apie 300 000 litų, o aikštės rekonstrukcija – dvigubai daugiau.


Trys skulptūros projektai „Milenium“, „Rusenantis ąžuolas“ bei „Legenda“ sulaukė įvairiausių vertinimų. „Milenium“ autoriui buvo priekaištaujama, esą atkartojamas jau anksčiau sukurtas kūrinys. „Rusenantis ąžuolas“ dar net rajono Tarybai nepriėmus sprendimo kai kuriose viešosiose informacijos priemonėse jau buvo įvardintas kaip laimėtojas. Kur du pešasi, laimi trečias. Taigi legendomis apipintos diskusijos baigėsi projekto „Legenda“ pergale.


Orientavosi į XXI amžių


Ketvirtadienį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavo visų projektų autoriai. Darbą „Milenium“ pristatė skulptorius Algirdas Bosas ir architektas Adomas Skiezgelas. „Neoficialiai buvome informuoti, kad sutvarkyti aikštę ir pastatyti skulptūrą reikėtų už milijoną litų. Pagal mūsų parengtą projektą tai yra įmanoma. Aikštė atsieitų 600 000 Lt, o skulptūra apie 360 000 Lt“, – sakė A. Skiezgelas. Anot jo, jie atsižvelgė į automobilių statymo problemą. Automobilių stovėjimo aikštelę būtų galima įrengti ir požemyje, tačiau, žinoma, tam reikėtų daugiau lėšų. „Aikštę planavome taip, kad tai būtų multifunkcinė erdvė, kurioje vyktų patys įvairiausi renginiai“, – kalbėjo architektas. Skulptorius Algirdas Bosas akcentavo šiuolaikinę meninę raišką. „Orientavausi į šiuolaikinį XXI a., o ne XIX a. žiūrovą. Visuomenė turi galvoti apie ateitį“, – sakė A. Bosas. Skulptūros „Milenium“ tūkstantis strypų simbolizuoja Lietuvos tūkstantmetį. Nuo granitinio pagrindo iškyla keturios šviesaus granito kolonos, reiškiančios pasienio stulpus.


Būtent „Milenium” projektas turėtų būti įgyvendintas Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos sudarytos vertinimo komisijos (pirmininkė – Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė) nuomone. Šios komisijos narės, rajono Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos Vidos Vytienės nuomone, šis projektas yra vertingiausias. Vis dėlto lemiamą sprendimą priėmė Taryba.


Neįtiko pavadinimas


„Rusenančio ąžuolo“ skulptorius – Regimantas Midvikis, architektas – Linas Krūgelis. Anot autorių, pati skulptūra atsieitų 400 000 Lt, o aikštės sutvarkymas – 600 000 Lt. Pasitelkę poetišką metaforą „Rusenantis ąžuolas“ autoriai prabyla apie negrįžtamai nutolusį protėvių laiką ir tas dvasines vertybes, kurios ateina iš praeities, yra perduodamos per dainas, papročius, tautosaką, ornamentą – etnokultūrą.


Daugeliui Tarybos narių nepatiko šio projekto pavadinimas. Algirdas Liaudanskis pastebėjo, kad iš ąžuolo belikusi tik žievė. „Ar verta pasirinkti sunykusį ąžuolą Lietuvos tūkstantmečiui paminėti?“ – retoriškai klausė jis. Panaši buvo Jono Dromanto nuomonė: „Lietuva turėtų būti tvirta kaip ąžuolas, o čia viskas sunykę. „Rusenantis“ sukelia ne itin teigiamas asociacijas. Gal galime pakeisti pavadinimą?“


Opozicijos atstovas Viktoras Kura iškėlė kitą klausimą, ar galima įrengti aikštę ir tik vėliau statyti skulptūrą. Juk svarbiausia, kad būtų sutvarkyta aikštė, kad ligoninės pacientai galėtų išeiti pasivaikščioti po ją, pasigėrėti sutvarkyta aplinka.


Sandūrą simbolizuoja stelos


Trečiasis pristatytas projektas – „Legenda“, kurios skulptorius – Klaudijus Pūdymas, architektas – Jonas Liutkus. Dvi „Legendos“ stačiakampės stelos simbolizuoja Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir Mažosios Lietuvos kultūras, jų tarpusavio santykius bei jungtį. Anot autorių, vaizduojama pagoniškosios ir krikščioniškosios kultūrų sandūra. Kompozicija kuriama iš granito blokų su metalo detalėmis. Didžioji 8 m aukščio, mažoji – 7 m aukščio. Stelų viršuje – metaliniai simboliai. Kalnelis simbolizuoja piliakalnį, skiriantis takas – ribą, jungtį, nueitą kelią per tūkstantį metų. Dešimt pakopų į kalną simbolizuoja dešimt amžių – tūkstantį metų. Ant stelų būtų iškaltos svarbios datos. J. Liutkus teigė, jog monumentas atsieitų nuo 250 000 Lt iki 300 000 Lt, o gal net pigiau. Aikštės sutvarkymas kainuotų 600 000 Lt. Planuojama įrengti 37 automobilių stovėjimo vietas.


Laimėti nebesitikėjo


Prieš Tarybai priimant sprendimą, kurį projektą įgyvendinti, Zigmantas Dangirdas Lingys paprašė 15 min. pertraukos. Apsitarę Tarybos nariai nusprendė, jog Gargžduose verta realizuoti „Legendos“ projektą. Jis turėtų būti įgyvendintas iki 2009 metų liepos 6 dienos. Tarybos narys Algirdas Liaudanskis taip argumentavo šį apsisprendimą: „Ši skulptūra geriausiai atspindi Tūkstantmečio idėją. Be to, šiuo atveju puikiai sutvarkoma aikštė. Priekyje paliekama daug žalumos, ko Gargždams šiuo metu labiausiai trūksta. Kol kas esame tarsi prispausti betono, granito.“


Telefonu „Bangos“ korespondentės pakalbintas „Legendos“ architektas Jonas Liutkus teigė nesitikėjęs tokio Tarybos sprendimo. „Jau buvome praradę viltį… Tarybos posėdyje pirmą kartą turėjome galimybę pakomentuoti savo idėjas, manau, tai turėjo būti daroma žymiai anksčiau, kai mūsų darbus vertino vertinimo komisija“, – sakė pašnekovas. Jis įsitikinęs, kad „Legendai“ sėkmę garantavo geras aikštės sutvarkymas. J. Liutkus, paklaustas, ar nevertėtų prie PSPC įrengti požeminės aikštelės, atsakė: „Kol kas su turimomis lėšomis, manau, turėtų užtekti ir 37 automobilių stovėjimo vietų. O vėliau, kai tapsime turtingesni, galėsime pagalvoti ir apie požeminę.“


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių