Susitikimai

Rajono pareigūnai S. Skverneliui kibo už skverno


Praėjusį penktadienį Klaipėdos rajono policijos komisariate apsilankė policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis. Tokio rango pareigūnas komisariate lankėsi pirmą kartą. Vizitą skyręs susitikimui su pareigūnais ir diskusijai apie pasikeitimus policijos struktūroje, svečias optimizmo neįpūtė – kitąmet valstybės biudžeto asignavimai Policijos departamentui nesikeis, tačiau brangstančios paslaugos gali pareikalauti didesnių išlaidų. Pareigūnai prieš aukščiausiąjį savo vadovą neslėpė įtūžio dėl skurdžių atlyginimų, viršvalandžių, kone lašinamo benzino ir po dvejus metus trunkančio tarnybinės uniformos laukimo.


Planuose – įstatymo pakeitimai


Generalinio komisaro vizito Klaipėdos rajono policijos komisariatas sulaukė pirmąkart nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Penktadienį į Gargždus atvykęs S. Skvernelis didžiąją laiko dalį skyrė susitikimui su pačiais pareigūnais. Generalinis komisaras atvežė žinią apie viltį sulaukti permainų įstatyminėje bazėje – Seimas rudenį turėtų svarstyti naują Policijos veiklos įstatymo redakciją. Pakeitus įstatymą, anot S. Skvernelio, pareigūnų atlyginimų skaičiavimo sistema būtų lankstesnė, jie įgytų daugiau socialinių garantijų. Esą įstatymas sudarytų galimybes išskirti geriau dirbančius ir mažiau darbui atsidavusius pareigūnus bei atlyginimus, pareigas reguliuoti per darbo našumą. Kai kurių pareigūnų atlyginimai galėtų kilti iki 30 procentų.


S. Skvernelis apgailestavo, jog kol kas su Švietimo ir mokslo ministerija nepavyko sutarti dėl visiškai finansuojamo mokslo būsimiems policijos pareigūnams. Policijos departamento vadovas pripažino, kad specialybė nėra populiari, o stojantieji į policijos mokyklas nelinkę įsipareigoti iškart po studijų apsivilkti policininko uniformą.


Skatins pasilikti tarnyboje


„Susiduriame ir su dar viena bėda, kai 20 metų sistemoje atitarnavę pareigūnai užsidirba pensiją ir traukiasi iš tarnybos. Vien pernai tokių buvo 1000, šiemet laukiama panašaus skaičiaus. Naujuoju įstatymu numatyta galimybė skatinti pasilikti tarnyboje. Pareigūnams nereikėtų jaudintis ir dėl pensijos. Įtvirtinus įstatymo pataisas jiems atsirastų galimybė per privačius pensijų fondus kaupti trečią pensiją“, – teigė S. Skvernelis.


Nauja Policijos veiklos įstatymo redakcija jau yra užregistruota Seime, kur taip pat turi būti apsispręsta dėl Vidaus tarnybos statuto pataisų. Jei Seimas pritartų šiems teisės aktams, nauja sistema statutinėje tarnyboje galėtų įsigalioti jau nuo kitų metų. Policijos departamentui pagal šį įstatymą 2013 m. reikėtų skirti papildomus 37 mln. litų. Didžioji pinigų dalis būtų skiriama darbo užmokesčiui ir socialinėms garantijoms atkurti.


S. Skvernelis priminė ir prieštaringai pačių pareigūnų vertinamą praktiką tikrinti jų blaivumą. Esą taip sudėti saugikliai vertinant pareigūnų patikimumą ir siekiant išvengti girtų pareigūnų sukeltų eismo įvykių. „Departamento pozicija aiški – jei pareigūnas vairavo išgėręs, jis atleidžiamas iš darbo be jokių garantijų“, – akcentavo generalinis komisaras.


Mokė dalintis uniforma


Iš anksto Policijos veiklos įstatymo pakeitimais pasidomėję rajono Policijos komisariato pareigūnai generaliniam komisarui S. Skverneliui nešykštėjo klausimų. „Jei darbuotojai bus vertinami pagal atliktus darbus, ar tai nesudarys vadovui galimybės subjektyviai vertinti darbuotojus paskirstant tirti bylas? Taip per trumpą laiką labai geras darbuotojas gali tapti blogas ir atvirkščiai. Juk, pavyzdžiui, vienas labai lengvai gali ištirti kelias akivaizdžias vagystes iš prekybos centro, o kitas prie vienos bylos gali sėdėti ir pusę metų“, – vadovų galimą piktnaudžiavimą įžvelgė pareigūnai.


Policininkai generaliniam komisarui nepabijojo priminti uniformas dėvintys iki jas ištinka paskutinioji. „Iš tarnybinei uniformai skirtų lėšų galima įsigyti tik kepurę ir diržą, apie batus ar aprangą nėra nė kalbos. Avalynė taip pat standartinė, nors vieno koja plati, kito siaura. Kelnių dydžiai neatitinka – užsisakai savo dydį, o gauni tokį, kad su kolega dviese sutilptume“, – vaizdžiai kalbėjo pareigūnai. Esą kai kurių aprangos detalių ar netinkamo dydžio aprangos kiti pareigūnai yra sukaupę po kelis komplektus. Anot S. Skvernelio, uniformos klausimas aktualus. „Žinoma, sudėtinga kalbėti, kai anksčiau tarnybinei uniformai siūti buvo skiriama 14–16 milijonų litų, o dabar – 3–4 milijonai. Tai būdavo pinigų švaistymas“, – buvo įsitikinęs generalinis komisaras. „Nuo departamentui skiriamų 600 milijonų litų, 85 proc. sumos tenka pareigūnų atlyginimams. Vadinasi, didžiąją dalį mes pravalgome. Žinoma, galime mažinti burnų skaičių, ir tuomet gausite dvi striukes, bet dirbsite už tris. Man keista, nes jei turėčiau netinkančios aprangos, ją atiduočiau kolegoms“, – pareigūnus pamokė jis.


Viršvalandžius atiduos pensijoje


Pareigūnams papriekaištavus, jog išdirbami viršvalandžiai dažnai nėra apmokami, S. Skvernelis prasitarė, jog pareigūnai prieš juos sėdinčius vadovus verčia pasijusti liaudies priešais. „Pareigūno profesija išties sunki, kiekvienas rizikuojame gyvybe. Tačiau lygiai taip pat gyvybe rizikuoja ir elektrikas, lipdamas į stulpą, ar kitos srities specialistai. Tačiau bet kuris civilis į pensiją išeina sulaukęs bemaž 65-erių, kai policijos pareigūnas tuomet jau 25-erius metus gauna pensiją. Vidutiniškai per tiek metų pareigūnui išmokama apie 105 tūkst. Lt pensijos“, – profesijos privilegijas priminė aukščiausias pareigūnų vadovas.


Tačiau rajono policininkai turėjo ir konkrečių pavyzdžių, jog lėšų taupymas kai kuriais atvejais prasilenkia su logika. „Pavyzdžiui, dabar pats pareigūnas nebegali pasikeisti automobilio žibinto lemputės. Anksčiau patys galėjome nusipirkti 10 litų kainuojančią lemputę, o įsidėti mokame. Dabar tokios galimybės neliko – automobilis dėl niekniekio turi būti vežamas į servisą Klaipėdoje, kur lemputės keitimas kainuoja 50 Lt. Apie kokį taupymą kalbame?“ – klausė apylinkės inspektorius Laimis Grudzinskas. S. Skvernelis patvirtino, kad tokia tvarka įsigaliojo paskelbus viešųjų pirkimų konkursą policijos automobiliams remontuoti. Jį laimėjo vienas uostamiesčio autoservisas, ir visi remonto darbai turi būti atliekami jame.


Policijos departamentas Klaipėdos AVPK vasarą buvo skyręs papildomą finansavimą kurui įsigyti – apie 200 tūkst. Lt. Esą taip planuota padidinti pareigūnų darbo intensyvumą. Vėliau rajono PK viršininkas Edmundas Zbarauskas „Bangai“ teigė, esą dalį šios sumos gavo ir rajono Policijos komisariatas, tačiau ženkliai padidinti degalų naudojimo neįmanoma. „Pinigai skirti ne konkrečiai mūsų komisariatui, bet visai apskričiai. Tą sumą padalijus mūsų dalis nėra didelė, iš jos galime tik šiek tiek daugiau išleisti. Mes ir taip dažnai sunaudojame daugiau degalų nei per Klaipėdos AVKP paskirstymą galime sunaudoti, tad kai kuriais mėnesiais turime įsiskolinimų. Iš dalies papildomi pinigai tenka skoloms lopyti“, – teigė E. Zbarauskas.


Klaipėdos rajono PK viršininko pavaduotojas Virginijus Zubauskas nesiryžo vertinti, ar pavaldinių klausimai generaliniam komisarui buvo nepatogūs. „Pareigūnai išsakė savo nuomonę, galbūt ir nuoskaudas rūpimais klausimais. Planavome, jog susitikimas truks valandą, o užtrukome net tris. Visur yra problemų, o komisarui jas išgirsti iš pirmų lūpų, manau, irgi naudinga. Galbūt į priekaištus bus atsižvelgta, nes visiems pareigūnams įdomu, kaip toliau veiks sistema. Išsakyti priekaištai dėl uniformų, benzino, įvairių piniginių ir paslaugų apmokėjimo dalykų, žinoma, susiję su ekonomine situacija, pinigų tikrai trūksta“, – kalbėjo V. Zubauskas. Po susitikimo S. Skvernelis kartu su rajono policijos atstovais apžiūrėjo komisariato patalpas ir, anot V. Zubausko, įvertino, jog jos šalies mastu yra neblogos būklės.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių