Sveikatos nepasiskolinsi

Ilgam užkimęs balsas – ligos pradžia


Šaltuoju metų laiku bene daugiausia darbo turi šeimos gydytojai ir gydytojai otorinolaringologai – paprasčiau kalbant, ausų, gerklės, nosies (LOR) gydytojai. Ypač šią žiemą, kai siautė gripo ir kitų ūmių infekcinių kvėpavimo ligų epidemija. Dabar sergamumo banga jau nuslūgo, tačiau medikams pacientų netrūksta – tenka gydyti infekcinių ligų pasekmes.


„Šiomis dienomis gydome daug žmonių, sergančių ausų, ryklės pūlingais uždegimais, sinusitu ir kitais gripo sukeltais negalavimais“, – sakė klaipėdiškė gydytoja otorinolaringologė Jūratė Diržauskienė, dirbanti vienoje iš uostamiesčio ligoninių.


Anot ne vieną dešimtmetį Klaipėdos krašto žmones gydančios medikės, kai siaučia sezoninės ligos, labai svarbus yra darbo ir poilsio režimas. Patartina geriau būti namuose negu eiti į didesnius žmonių susibūrimus, išvengiant kontakto su sergančiaisiais. Taip pat reikia stengtis daugiau būti gamtoje, gryname ore. Medikės teigimu, tokiu metu negalima laikytis dietos – būtinas visavertis, kaloringas maistas, nepamirštant valgyti daug vaisių ir daržovių. Svarbu gerai išsimiegoti.


„O jeigu jau susirgote, būtinai gydykitės, nelėkite į darbą. Reikia kreiptis į savo gydytoją, griežtai laikytis jo rekomendacijų. Būtina išsigulėti, gerti daug skysčių, gerai maitintis. Deja, yra žmonių, kurie nekreipia dėmesio į tokias ligas, galvoja, kad jos praeis savaime. Tačiau kai žmogaus imunitetas nusilpęs, organizmo atsparumas sumažėjęs, ligos komplikacijos gali prasidėti labai greitai“, – sakė J. Diržauskienė.


Gydytoja akcentavo, jog sunegalavę žmonės vis dėlto dar neskuba pas gydytoją. Medikė neatsistebi, kiek ilgai kenčia kai kurie žmonės, nors per tą laiką ligoniui buvo galima padėti. „Mūsų srityje susirgimai vėžiu nėra dažni. Vidutiniškai per metus nustatome apie 1 proc. naujų vėžio atvejų, skaičiuojant nuo viso pacientų srauto. Dažniausiai pasitaiko gerklų arba balso klosčių vėžys, rečiau – nosies, sinusų, ryklės“, – pasakojo gydytoja. Ji apgailestavo, kad pasitaiko daug uždelstų vėžio atvejų.


„Štai nekvėpuoja žmogus per nosį 10 metų, ir niekur nesikreipia. Arba atvažiuoja dūstantis pacientas, nes navikas taip išvešėjęs, kad jam kuo greičiau reikia atlikti tracheostomiją, kad galėtų kvėpuoti. Labai skaudu, kai žmonės taip nesirūpina savo sveikata. Pagalba yra čia pat, ji mūsų ligoninėje prieinama visiems, tyrimų laukti ilgai nereikia, pavyzdžiui, biopsijos rezultatai paaiškėja po 3–5 dienų. Reikia tik pačiam žmogui laiku kreiptis į medikus, nuolat rūpintis savo sveikata, būti budriam“, – kalbėjo J. Diržauskienė.


Gydytojos teigimu, negalima nekreipti dėmesio net į kartais, atrodo, nekaltus dalykus. „Pavyzdžiui, jei esate užkimęs 1–2 savaites, reikėtų savo šeimos gydytojo prašyti siuntimo pas gydytoją otorinolaringologą, nes užkimimas yra vienas iš galimų vėžio simptomų. Taip pat negydomi įvairūs polipai, gerybiniai augliai per laiką gali išsivystyti į vėžinį susirgimą“, – teigė J. Diržauskienė.


Kalbėjosi Janina TILVIKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių