Sveikatos nepasiskolinsi

Vasara – sveikatos stiprinimo metas


„Vasarą miegoti reikia eiti anksčiau ir anksčiau keltis. Organizmą pakankamai prisotina teigiama saulės energija, ir jis sustiprėja. Į odą priplūsta kraujo, širdyje įsiliepsnoja ugnis“, – teigia „Žolinčių akademijos“ vadovė Danutė Kunčienė.


Anot jos, vasarą labai svarbu tinkamai maitintis, nes esą virškinimo sistema „aptingsta“. „Kad organizmas veiktų darniai, valgykite drungno, šiek tiek kartesnio ir rūgštesnio, bet lengvai virškinamo maisto. Šalto maisto perteklius gali suerzinti skrandį ir sutrukdyti maistinių medžiagų įsisavinimą. Per kaitrą patirti negalavimai jau rudenį gali virsti karščiavimu. Į patiekalus dėkite druskos, kad papildytumėte jos atsargas, nes žmogus gausiai prakaituoja“, – patarimais dalijosi liaudies medicina besidominti sveikuolė.


Vasara – puikus metas, kai iki soties galime mėgautis uogomis, vaisiais ir daržovėmis. „Turtingos vitaminų ir mikroelementų žemuogės turi ypač daug geležies. Daugelis gal ir nežino, kad žemuogės – tai puiki priemonė nuo kirmėlių, o sultys gelbsti esant dantenų uždegimui ir dantų akmenims“, – pasakojo D. Kunčienė. Anot jos, braškė – pati kvapniausia, skaniausia ir vertingiausia uoga, turinti išorėje apie 200 sėklų, mažina cholesterolį, ji turtinga vitaminų, ypač vitamino E, ši uoga yra stiprus antioksidantas ir puikus antidepresantas. Avietės malšina troškulį, gerina virškinimą, puikiai mažina temperatūrą, nes turi daug salicilo rūgšties, šviežios gervuogių sultys karščiuojant malšina troškulį, stiprina ir ramina klimakterines neurozes.


Populiarios miško uogos mėlynės gerina regėjimą, stiprina kraujagysles, mažina cukraus kiekį kraujyje, padeda gydyti inkstų akmenligę, tai geras pavilgas šlapiuojančiai egzemai gydyti. Agrastai stiprina širdį ir kraujagysles, turi gintaro rūgšties, todėl puikiai veikia odą ir padeda esant galvos spazmams, serbentai – juodieji, raudonieji, geltonieji – turtingi vitaminų bei mineralinių medžiagų.


„Pilna burna valgykime daržoves: ridikėlius, salotas, svogūnų laiškus, agurkus, salierų lapkočius, porus, kalafiorus, kaliaropes, agurkus, pomidorus, baklažanus, cukinijas, patisonus, aguročius, žaliuosius žirnelius ir kitus. Daržovių patiekalus sočiai skaninkime krapais, petražolėmis, bazilikais, raudonėliais, svogūnais, česnakais, agurkle, diemedžiu, kmynu, kalendra, kvapniaisiais mairūnais, pipirmėte ir kitais vasariškais prieskoniais“, – pataria D. Končienė.


Žodžiu, džiaukimės ir mėgaukimės vasara, nes ji labai greitai prabėga.


Sveikos mitybos formulė


Sveika mityba ir fizinis aktyvumas – puikus geros gyvensenos pavyzdys. Sveikuoliai teigia, jog suderinus šiuos dalykus galima užkirsti kelią ligoms, žvaliau ir geriau jaustis, džiaugtis tobulomis kūno formomis.


Tam, kad mūsų kūnas būtų gražus, o siela – laiminga, patariama laikytis tam tikrų sveikos mitybos taisyklių:


1. Valgyti kuo įvairesnį, bet subalansuotą maistą.


2. Daržovės, vaisiai ir grūdai turi sudaryti mitybos pagrindą.


3. Būtina rinktis maistą, turintį kuo mažiau riebalų, ypač sočiųjų ir cholesterolio.


4. Aktyviai sportuoti arba mankštintis.


5. Saikingai vartoti ir nepiktnaudžiauti saldumynais.


6. Sveikos mitybos formulė: 80 proc. angliavandenių, 10 proc. baltymų, 10 proc. – riebalų.


7. Žalingiems gyvenimo įpročiams sakyti griežtą NE!


8. Saikingai vartoti arba išvis atsisakyti pieno produktų, ypač pasterizuotų.


Eglė BUGENYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių