Tema

Prie parduotuvių – vaikų sandėriai dėl sidro


Gargžduose nepilnamečiui nusipirkti alkoholio – juokų darbas – tokį vaiko pasiaiškinimą išgirdo vieno trylikamečio mama. Į gimtadienį vaiką dienos metu išleidę tėvai jį pasiėmė akivaizdžiai neblaivų. Pasirodo, grupelė septintokų išgertuves planavo keletą dienų ir vieša paslaptimi įvardijo parduotuves, kurios atviros tokiai nusikalstamai veikai, taip pat draugus, kurie mieste jau pagarsėję alkoholio pirkėjai.


Šiemet Klaipėdos rajone nubaustos dvi alkoholį nepilnamečiams pardavusios pardavėjos, užfiksuoti 23 atvejai, kai svaigalus vaikams pirko suaugusieji, dar 10 protokolų surašyta svaigalus vartojusių vaikų tėvams. Atėjus vasaros sezonui tėvai vieni kitus ragina atmerkti akis realybei ir pasidomėti, ar greta parduotuvių nevyksta vaikų ir girtuoklių sandėriai.


Gėrė septintokai


Praėjusį penktadienį, dienos metu, trylikametį sūnų į draugo gimtadienį išleidę tėvai vakare sulaukė jubiliato tėvų skambučio. Anot mamos, klasės draugai – 5 berniukai ir 3 mergaitės – prie vieno iš Gargžduose esančių darželių buvo rasti neblaivūs. Jubiliato tėvai buvo sumanę dienos programą, jai įpusėjus kepė dešreles, o nekantrūs paaugliai pasisakė iki tol eisiantys pasivaikščioti prie Minijos. Po kelių valandų sukaktuvininko tėvai jų pasigedo ir ėmė ieškoti. „Pasirodo, kad vaikai jau dvi dienas planavo išgertuves. Tai sužinojau paskaičiusi trumpąsias žinutes sūnaus telefone. Buvo sutarta, kad vadinamojoje kulinarijos parduotuvėje po du alaus ir sidro butelius nupirks viena penkiolikmetė, kuriai esą ten alkoholį tikrai parduoda. Net buvo pasidalinta pareigomis – kas eis kartu, kas parsineš. Tai buvo kruopščiai suplanuotas, ne spontaniškas sprendimas. Alkoholis buvo pirktas praėjusį šeštadienį apie 12 valandą“, – pasakojo vieno iš svečių mama.


Tėvams paskambino vaikus radę sukaktuvininko tėvai. Jie neblaivius paauglius parsivežė į savo namus. „Girdėjau kitus kaltinant tuos tėvus. Aš jų tikrai nekaltinu. Juolab kad mano sūnus prisipažino alkoholį vartojęs gal 4 kartą. Tik esą anksčiau „tiek daug“ negerdavo, namo grįždavo išsiblaivę, kad tėvams nesukeltų įtarimo. Paklaususi, kodėl šitaip elgiasi, buvau apstulbinta: „Mama, jau visos klasės tai daro. Mes buvome atsilikę toje srityje. Tu nueik savaitgaliais prie Minijos, pamatysi, kiek daug ten tokių.“ Sūnus sakė, kad alkoholio pirmiausia prašo nupirkti „diedų“, jiems palieka grąžą“, – pasakojo trylikamečio mama. Sūnui tėvai mėnesiui paskyrė namų areštą, jam nebus leidžiama susitikti su draugais. Mama teigė pati buvusi parduotuvėje, kalbėjusis su pardavėja. „Noriu paraginti tėvus tokių istorijų nepalikti tarp savo namų sienų. Nueikime į parduotuves, išsiaiškinkime. Prasidėjo vasaros sezonas, todėl tokių atvejų gali tik daugėti“, – ragino mama.


Rizikos taškai žinomi


Klaipėdos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Diana Pipirienė teigė apie aprašytą atvejį informacijos neturinti. Praėjusį savaitgalį pareigūnai tramdė mieste susimušusius vaikinus, tačiau paaiškėjo, kad jie vyresni – 17–18 metų, kai kurie policijai žinomi.


„Minimai parduotuvei prieš keletą metų buvo atimta licencija prekiauti alkoholiu dėl analogiškos veikos, tačiau pastaruoju metu apie ten parduodamą alkoholį nepilnamečiams nebuvome girdėję“, – tikino pareigūnė.


Gargždų mieste šiemet nepilnamečiams alkoholį pardavinėjančios įkliuvo dvi parduotuvės. Kitose rajono vietovėse tokių nusižengimų įstatymui neužregistruota. Pardavėjoms skirtos baudos po 50 Lt, jei nusikalstama veika bus daroma pakartotinai, parduotuvėms gresia netekti licencijos prekiauti alkoholiu. Anot D. Pipirienės, rizikos sąraše yra kelios maisto prekių ir gėrimų parduotuvės.


Iki šios savaitės trečiadienio Klaipėdos rajone buvo užfiksuoti 23 atvejai, kai asmenys nupirko alkoholio nepilnamečiams. Dešimčiai asmenų (tėvų ir pačių nepilnamečių, jei jiems yra daugiau kaip 16 metų) surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai už alkoholinių gėrimų turėjimą arba pasirodymą girtam viešoje vietoje.


Asmeniui už alkoholio nupirkimą ir perdavimą nepilnamečiui gresia bauda nuo 250 iki 500 Lt. Nusižengus pirmąjį kartą, galima susitaikyti su valstybe ir mokėti pusę minimalios baudos, t. y. 125 Lt. Pareigūnė prisiminė rimčiausią šių metų pirkėją – vaikinas įkliuvo triskart, jam skirtų baudų suma – 875 Lt.


Ragina pranešti


 Anot D. Pipirienės, nepilnamečių reikalų specialistai akivaizdžiai jaučia tokių nusikaltimų sezoniškumą. Tačiau pareigūnams surištos rankos „gaudyti“ pardavėjas. „Anksčiau darydavome kontrolinius užpirkimus – pasiųsdavome nepilnametį į parduotuvę ir patikrindavome, ar jam parduos alkoholį. Dabar tokie veiksmai prilyginti nusikalstamos veikos imitavimui. Baudą turėtume skirti ir pardavėjai, ir alkoholį turinčiam nepilnamečiui“, – teigė D. Pipirienė. Pasak jos, ankstesnė patirtis liudija, kad nepilnamečiai alkoholio lengvai įsigyti negali: „Turėdavome pasistengti, kruopščiai suplanuoti užpirkimus“.


Gavę informacijos apie parduodamą alkoholį pareigūnai dažniausiai slapčia stebi parduotuvės prieigas. „Neseniai važiavome tarnybiniu automobiliu be skiriamųjų ženklų, ir bruzdesys prie parduotuvės sukėlė įtarimą. Palaukę įsitikinome – vaikams buvo parduota alkoholio“, – neseną atvejį prisiminė pareigūnė.


Dažniausiai alkoholį perkantys ar vartojantys įkliūva policijai jau žinomi asmenys. „Patys nepilnamečiai nenori išduoti, kas pirko alkoholį, atsako – „bomžai“. Jei žmonės žino, kas ir kur parduoda nepilnamečiams alkoholį, galėtų būti visuomeniškesni ir pranešti policijai. Tai padaryti galima ir anoniminiu pasitikėjimo telefonu 8 800 60202. Žinoma, nepagautas – ne vagis, tačiau jei yra faktas, jį galima patikrinti“, – ragino pareigūnė.


Klaipėdos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė D. Pipirienė įvardijo, jog rajono pareigūnų praktikoje praėjusią žiemą buvo neeilinis atvejis. Pranešus apie bute keliamą triukšmą, jame pareigūnai rado 16 girtų nepilnamečių. „Yra buvę, kad probleminių vaikų tėvai patys nebesukontroliuoja atžalų ir prašo pareigūnų pagalbos. Kartą paromis dirbantys tėvai įdavė namų raktus ir prašė patikrinti, ar juose nevyksta šventė“, – prisiminė D. Pipirienė. „16 metų ir vyresni vaikai dažnai švenčia pirtyse ir, kas keisčiausia, jas išnuomoja patys tėvai. Ko jie tikisi nuomodami pirtį?“ – stebėjosi pareigūnė ir neabejojo, kad švęsdami nepilnamečiai vargu ar apsieina su keliais tėvų nupirktais šampano buteliais.


Klaipėdos rajono Gargždų vartotojų kooperatyvo direktorės Janinos JURKUVIENĖS komentaras:


– Esu netekusi amo – pirmą kartą girdžiu apie šį atvejį. Netikiu, kad taip galėjo būti, tuo įsitikinčiau tik pamačiusi kasos čekį. Parduoti alkoholį nepilnamečiams draudžiame tiek mes, tiek įstatymas. Licencija alkoholiui tikrai nerizikuotume, juk kartą jos jau buvome netekę. Galbūt tai šmeižtas? Juk negalima iš nuogirdų „mauti ant to paties kurpaliaus“. Jei toks atvejis pasitvirtintų, darbuotoja kategoriškai netektų darbo. Pagal grafiką bus patikrinta, kas tuo metu dirbo, bus labai rimtas pokalbis. Pardavėjos puikiai žino, kad mūsų sistemoje įsakyta nesivaikyti pelno. 5 litų vertės sidras nevertas licencijos. Esu išties sujaudinta. Jei tai tiesa, tuomet labai apmaudu. Pakalbėsiu su visų mūsų parduotuvių pardavėjomis, kad kuriai nekiltų ranka parduoti alkoholio nepilnamečiams.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių