Toks gyvenimas

Mero dovana menininkui kainavo dalį pensijos


Dar vasarą, prieš Gargždų miesto 757-ųjų metinių minėjimą, „Bangoje“ rašyta apie gražų Klaipėdos rajono mero Vaclovo Dačkausko poelgį – miestui padovanotą paveikslą, įamžinantį Minijos vingį. Jį meras tada nupirko iš menininko Juozo Ramanausko, paremdamas jį 2000 litų suma. Tačiau valdiškas gerumas menininkui atsirūgo rudeniop – „Sodrai“ suuodus, kad pensininkas gavo draudžiamųjų pajamų, vienam mėnesiui jam sumažinta pensija bei nubraukta kompensacija už šildymą.


Už atlygį – dirbančiojo statusas


Gargždiškiui tautodailininkui J. Ramanauskui žinia apie sumažintą pensiją buvo netikėta. Jis nė nemanė, kad parduotas paveikslas gali sukelti tokių nemalonumų. Priešingai – kūrybinį uždarbį jis ketino išleisti naujam televizoriui. Šiuo metu Gargždų kultūros centro fojė kabantis paveikslas, sudarius autorinę sutartį su J. Ramanausku, nupirktas dar rugpjūtį. Klaipėdos rajono meras V. Dačkauskas tada, panaudojęs mero fondo lėšas, kūrinį nupirko už 2000 litų. Žinoma, valstybė savo mokesčių dalį atsiėmė jau tada – tautodailininkas į rankas begavo 1387 litus.


Tačiau praėjusį mėnesį pensijos nuėjęs pasiimti J. Ramanauskas sužinojo esantis dirbantis žmogus, tad pensiją gaus tik mėnesio pabaigoje, o ne kaip įprasta – pradžioje. Beje, pensija buvo sumažinta net penktadaliu – vietoje įprastų 690 litų vieną mėnesį jis gavo 121 litu mažiau. Prasidėjus šildymo sezonui vienam kartui bus nubraukta ir kompensacija už šildymą.


Nuoskaudos nejaučia


70-metis menininkas „Bangai“ sakė, kad pasirašydamas autorinę sutartį su Savivaldybe žinojo tik tiek, kad valstybė mokesčius nuskaičiuos nuo pagrindinės sumos. Tačiau J. Ramanauskas tikina nuoskaudos nejaučiantis. Anot jo, net ir sumažinus pensiją parduotas paveikslas jam atnešė finansinės naudos. „Nesidomėjau, kad gali sumažėti ir pensija, nes menininkams tokie dalykai nerūpi. Žinoma, rugsėjį pragyventi buvo sunkiau, bet įmanoma. Jeigu tokie įstatymai, vadinasi, reikia jų laikytis“, – įvykio nesureikšmino menininkas. Jis teigė, kad mero sumanymas nupirkti paveikslą buvo didelis įvertinimas. „Esu patenkintas tokiu dosnumu. Man tai vis tiek buvo naudinga, nes už gautus pinigus įsistačiau laukujas duris ir dar šiek tiek liko juodai dienai. Žadėjau pirkti televizorių, tačiau giminaitis padovanojo naudotą ir jo man pakanka“, – sakė J. Ramanauskas.


Menininkas patikino, kad gavęs pasiūlymą pasirašyti panašią autorinę sutartį turbūt vėl pasielgtų taip pat. Tik prieš tai jau paskaičiuotų, kurią dalį atsirėš valstybė.


Šis įvykis sudomino net nacionalinę spaudą, tačiau J. Ramanauskas tokį dėmesį vertina kritiškai. „Manau, kad toks domėjimasis susijęs su artėjančiais rinkimais. Turbūt norima Kubiliui duoti per sprandą. Tačiau pats esu įsitikinęs, kad visų pirma reikėtų papurtyti milijonierius, o ne atimti pinigus iš ir taip varganai gyvenančių pensininkų“, – įsitikinęs gargždiškis J. Ramanauskas. Menininkas akcentavo, kad toks elgesys su mokesčių mokėtojais ūpo tapyti nenuslopino.


Įstatyme išimčių nėra


Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas sakė, kad per visą jo buvimo mero poste laikotarpį tokia autorinė sutartis sudaryta pirmą kartą. „Žinoma, nemalonu, kad menininkui tai sukėlė problemų. Tačiau ką padarysi, jei tokie įstatymai ir išimčių jie nenumato. Prieš pasirašant sutartį apie gresiančius kitus mokesčius net nepagalvojome“, – sakė meras V. Dačkauskas.


„Sodros“ Klaipėdos skyriaus vyriausioji ryšių su visuomene specialistė Eglė Eivaitė „Bangą“ informavo, kad pensininkui sudarius autorinę sutartį gautos pajamos traktuojamos kaip draudžiamosios.


Pagal Lietuvos Respublikos socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą nuo 2010 m. sausio 1 d. draudžiamųjų pajamų turėjimas ir/ar darbas savarankiškai turi įtakos mokant pensijas ir kompensacijas. Pagal Laikinojo įstatymo 8 straipsnį valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos gavėjui, kuris po pensijos paskyrimo turi draudžiamųjų pajamų, mokama pensijos dalis yra apskaičiuojama taikant koeficientą, apskaičiuotą pagal atitinkamą formulę. Jei minėtos išmokos gavėjas draudžiamųjų pajamų turi tik vieną kalendorinį mėnesį, jam mokama pensija yra mažinama tik vieną mėnesį.


„Jei visos asmens draudžiamosios pajamos yra 100 Lt ar mažiau, mokamos pensijos ir/ar kompensacijos nemažinamos. Kuo didesnės draudžiamosios pajamos, tuo didesniu procentu mokama pensija ir/ar kompensacija mažinama. Pavyzdžiui, jei senatvės pensijos gavėjo draudžiamosios pajamos lygios 800 Lt, tai pensija mažinama apie 15,50 proc., jei minėtos pajamos lygios 2000 Lt, tai pensija mažinama apie 47,35 proc., o jei – 4200 Lt ir daugiau, tai pensija mažinama maksimaliu 70 proc. dydžiu“, – sakė E. Eivaitė.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių