Toks gyvenimas

Socialinių paslaugų plėtra garantuoja įvairiapusę pagalbą


Šiais metais socialinių paslaugų teikėjai plės paslaugų apimtį, gerins jų kokybę, globojamų asmenų šeimų nariams sudarys palankesnes galimybes dirbti.


Rajono būklės analizė


2006 m. įsigaliojo Socialinių paslaugų įstatymas, kuriame keliamos užduotys teikti geros kokybės, tikslingas ir efektyvias paslaugas, kurti reikalingą infrastruktūrą. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalija Šeporaitienė teigia, jog įstatymas sukonkretino ir suteikė daugiau galimybių socialinių paslaugų teikėjų veiklai plėsti ir gerinti. Neseniai rajono Savivaldybės taryba patvirtino 2008 m. socialinių paslaugų planą. „Planuodami savo veiklą pirmiausia išsiaiškinome situaciją, gyventojų sudėtį rajone. Skaičiai rodo, jog pagrindiniai paslaugų gavėjai rajone yra senyvo amžiaus žmonės, asmenys su negalia bei jų šeimos, socialinės rizikos šeimos ir jose augantys vaikai, suaugę socialinės rizikos asmenys“, – vardijo D. Šeporaitienė. Klaipėdos rajone gyvena 49 295 gyventojai, iš kurių: 8 890 – pensinio amžiaus, 1 339 – suaugę asmenys su negalia, 272 – vaikai su negalia, 209 – socialinės rizikos šeimos, kuriose auga 502 vaikai ir 41 – socialinės rizikos vaikas. „Lygindami pasikeitimus per keletą pastarųjų metų, nustatėme, jog daugėja senyvo amžiaus asmenų ir jų šeimų, o jaunimo (tuo pačiu ir rizikos šeimų bei jose augančių vaikų) skaičius dėl mažo gimstamumo, jaunimo emigracijos mažėja, – supažindino vedėja su analizės rezultatais. Išsiaiškinta, jog pagrindinės socialinių paslaugų gavėjų grupės rajone yra socialinės rizikos šeimos ir jose augantys vaikai, senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos, socialinės rizikos asmenys, neįgalieji ir jų šeimos.


„Socialinių paslaugų teikėjų tikslas yra ne tik integruoti socialinės atskirties asmenis į bendruomenę, bet ir padėti jų šeimos nariams“, – sakė D. Šeporaitienė. Užimdami ir prižiūrėdami neįgalų asmenį, paramos teikėjai išlaisvina nuo šios užduoties šeimos narius. Dėl to šie gali pradėti dirbti.


Socialinių paslaugų centrai


Didžiausi socialinių paslaugų teikėjai rajone yra viešosios įstaigos Gargždų ir Priekulės socialinių paslaugų centrai. Gargždų centre kasdien lankosi 20-25 socialinės rizikos vaikai. Bendraudami su socialiniais darbuotojais, žaisdami, ruošdami įvairius darbelius, važiuodami į ekskursijas, vaikai ugdo savo socialinius įgūdžius. Įrengus naujas patalpas numatyta plėsti dienos globos apimtis dar 30-40 senyvo amžiaus ir apie 50 asmenų su negalia. Be to, bus pradėtos teikti naujos socialinės paslaugos – intensyvi krizių įveikimo pagalba asmenims, atsidūrusiems krizinėje situacijoje (suteikiant ir laikinos nakvynės paslaugą) ir apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose. Gargždų socialinių paslaugų centre planuojama apgyvendinti 6 dėl įvairių priežasčių negalinčius gyventi savo namuose asmenis.


Priekulės socialinių paslaugų centre socialinius įgūdžius ugdyti numatoma 35 socialinės rizikos šeimų vaikams. Dienomis bus globojama 15 senyvo amžiaus ir 30 asmenų su negalia, taip pat numatoma teikti intensyvios krizių įveikimo pagalbos paslaugas.


Pravartu žinoti, jog dienos centrai globotinius savo transportu rytais atsiveža į centrą, o vakare saugiai grąžina į namus.


„Be rūpesčių, kuo atvykti, į centrus gali patekti visi rajono gyventojai, kuriems reikalingos minėtos paslaugos. Nebūtinai kasdien, galima kartą per savaitę ar porą kartų per mėnesį pagal galimybes, norus ir poreikį“, – sakė D. Šeporaitienė.


Nuosekliai ir energingai Gargžduose dirba Labdaros ir paramos fondo Gargždų vaikų globos agentūros vaikų dienos centro „Pastogė“ vadovės. Jų entuziazmo ir rėmėjų dėka socialinius įgūdžius čia įtvirtina apie 50 vaikų.


Pagalba namuose


Bene seniausiai rajone, nuo 1991 m., teikiamos socialinės paslaugos namuose. Šiuo metu jas teikia biudžetinė įstaiga Klaipėdos rajono paramos šeimai centras. Pasak jo direktorės Jurindos Jasevičienės, centro galimybės padidėjo praėjusiais metais priėmus naujų darbuotojų (sveikatos priežiūros specialistų) ir aprūpinus įstaigą transportu. „Pagalba tapo nepalyginamai operatyvesnė. Gerėja ir paslaugų kokybė, neįgalius asmenis lanko ir paslaugas teikia ne tik socialinio darbuotojo padėjėjai, bet ir sveikatos priežiūros specialistai“, – sakė J. Jasevičienė.


Pagalbą namuose Paramos šeimai centras darbo dienomis suteikia 152 seniems ir neįgaliems asmenims, dienos globos paslaugas šiuo metu gauna 14 itin sunkios negalios gyventojų. 2008 metais planuojama dienos socialinę globą (nuo 3 iki 8 val. per parą) teikti 40 asmenų, kuriems reikalinga nuolatinė kompleksinė specialistų pagalba. Taip jų šeimos nariams bus sudarytos galimybės grįžti į darbą. Socialinio darbuotojo padėjėjo vizitų ir pagalbos sulaukia 53 rajone gyvenančios socialinės rizikos šeimos. 2007 metais techninės pagalbos priemonėmis (lazdomis, vežimėliais, ramentais ir t.t.) centras aprūpino 287 gyventojus.


Paslaugos mokamos


Priminsime, jog rajono Savivaldybė skiria lėšas ir kitose įstaigose pagalbos reikalingiems asmenims išlaikyti. Į Viliaus Gaigalaičio globos namus gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas 2007 metais nukreipta 11 asmenų, Gargždų ligoninėje laikiną prieglobstį iš dalies finansuojant Savivaldybei per metus gavo 18 gyventojų, Plikių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje – 10. Trūkstant vietų rajono gydymo ir slaugos įstaigose, rajono gyventojai (taip pat finansuojant Savivaldybei) siunčiami į kitų rajonų globos įstaigas. 20 vaikų trumpalaikę globą teikia Gargždų ugdymo centras „Naminukas“.


Planuojamoms socialinėms paslaugoms finansuoti 2008 m. iš Savivaldybės biudžeto numatyta skirti 2 595,0 tūkst. Lt, 54 tūkst. Lt numatoma gauti iš paslaugų gavėjų. „Visos paslaugos yra mokamos, – neslepia D. Šeporaitienė. – Tačiau tai neturėtų gąsdinti paslaugų gavėjų ir jų artimųjų. Didžiąją dalį paslaugos kainos moka Savivaldybė, jiems lieka mažesnioji. Be to, numatyti įvairūs atvejai, kai mokestis dar mažinamas arba nuo jo iš viso atleidžiama.“


Pasigenda bendradarbiavimo


2008 m. socialinių paslaugų plano rengėjai atkreipia dėmesį, jog teritoriniu požiūriu socialinių paslaugų teikėjai yra išsidėstę netolygiai, vaikų, neįgaliųjų, senų asmenų dienos centrai reikalingi ir atokesnėse seniūnijose. Užsiimančios šia veikla rajono įstaigos ir organizacijos turėtų glaudžiau bendradarbiauti tarpusavyje, paslaugas galėtų teikti daugiau nevyriausybinių organizacijų. Rajone trūksta nakvynės namų nuolatinės gyvenamosios vietos neturintiems ar jos netekusiems asmenims. Reikėtų plėsti ir transporto paslaugas, kad kuo daugiau asmenų galėtų pasiekti dienos centrus, gydymo ir reabilitacijos įstaigas, kultūros ir kitus renginius.


„Rajone teikiamos įvairiapusės socialinės paslaugos įvairioms gyventojų grupėms. Esame pasiryžę jas plėsti, artinti prie šių paslaugų gavėjų gyvenamųjų vietų. Mūsų tikslas – padėti jiems gyventi pilnavertį gyvenimą, o jų artimiesiems – ne tik ramiai atsikvėpti, bet ir suteikti galimybę rūpintis savo šeima, susirasti darbą“, – trumpai apibūdina socialinių paslaugų teikimo tikslus bei užduotis Socialinės paramos skyriaus vedėja D. Šeporaitienė.


Jadvyga SURPLIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių