Užleisime vietą robotams?

Šiais laikais viskas keičiasi žymiai greičiau. Akmens amžius truko apie 3 milijonus metų, geležies – apie 1000. Naftos amžius, ko gero, prasidėjo išradus automobilį, apie 1900 metus. Tačiau atrodo, kad su šiuo amžiumi bus siejama tik viena karta, dabartiniai moksleiviai. Šiuo metu mes esame gerokai pažengę į technologijų amžių, ir, deja, turiu pripažinti, kad mane jis jau aplenkė.

Tereikia tik pagalvoti, kaip sparčiai viskas keičiasi ir kokias tai turi pasekmes. 1955 mano tėvas nupirko pirmą televizorių. Jis buvo baltai juodas, o vaizdas gana nekokybiškas. Programa prasidėdavo penktą valandą po pietų ir baigdavosi 11 val. Televizorius tais laikais kainavo apie 80 svarų, šiuolaikiniais pinigais tai būtų apie 1 500 svarų.

Mobilieji telefonai Lietuvoje pasirodė devyniasdešimtųjų pradžioje. Jie buvo gana dideli, brangūs, ir mėnesio sąskaitos dažnai būdavo didžiulės. Pirmasis „Apple“ kompiuteris pasirodė 2007, tik vos prieš dešimt metų. Jų kainos greitai krinta, mėnesio sąskaitos taip pat mažėja ir galų gale išmanieji telefonai atves mus į visuomenę, kurioje nebebus grynųjų pinigų. Modernus išmanusis telefonas yra galingesnis už 1970-aisiais paleistą „Appolo 13“ kosminį modulį.

Taigi, kokios yra techninės revoliucijos pasek­mės ir kaip jos paveiks mūsų kasdienį gyvenimą? Visiškai neseniai savo pranešime Anglijos banko valdytojas įspėjo, kad artimiausioje ateityje gali būti prarasta 15 milijonų darbo vietų (tai sudaro pusę visos darbo jėgos). Darbus, kuriuos dabar atlieka žmonės, pakeis robotai ir išmaniosios mašinos. Jis taip pat paminėjo, kad tai labiausiai palies administracinę ir produkcijos gamybos sferą ir darbus, kuriuos dabar atlieka klerkai. Pirmiausia tai palies mažai apmokamą sektorių, bet po kurio laiko taip pat ir geriau apmokamas darbo vietas. Robotai gali būti užprogramuoti atlikti daugelį sudėtingų darbų, tačiau ne už kalnų ir laikotarpis, kai robotai sugebės mokytis vienas iš kito, be papildomo programavimo. Tai yra nuostabu, tačiau tuo pačiu ir bauginama.

Praėjusią savaitę Anglijoje, Coventry mieste, buvo pradėtas ilgalaikis bandymas. Į miesto gatves buvo paleista 40 automobilių be vairuotojų, kurie įsiliejo į bendrą transporto sistemą ne kokioje bandymų aikštelėje. Jeigu šis etapas praeis sėkmingai, bus paleista daugiau automobilių. Tada automobiliai be vairuotojų pasirodys ir kituose miestuose ir miesteliuose. Jeigu ši metodika pasiteisins Anglijoje, tai netrukus paplis ir kitose šalyse. Štai ir nebereikės taksi, sunkvežimių ir traukinių vairuotojų. Šios transporto priemonės bus ir saugesnės, ir greitesnės.

Tik pagalvokite apie didžiuosius prekybos centrus. Nebereikės kasininkių. Lentynas prikraus draugiški robotai, kurie palydės klientus parduotuvėje ir parodys, kur rasti cukrų ar kiaušinius. Robotams nereikia nei pietų pertraukų, nei poilsio dienų, nei miego.

Kodėl man šis klausimas taip rūpi? Ogi todėl, kad tai jau ateina, tai tikrai bus per artimiausią dešimt ar dvidešimt metų. Tai neišvengiama, nes progresas nesustabdomas. Lietuvoje apie tai reikia jau galvoti šiandien. Neteko girdėt, kad vyriausybėje apie tai būtų kalbama ar tam kokiu nors būdu ruošiamasi.

Deividas HOLLIDAY

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių