Vaikų sveikatos kreivė leidžiasi žemyn

„Minijos“ progimnazijos mokiniai aktyviai dalyvavo sveikuolio paskaitoje.

 

Nors 2014-uosius metus LR Seimas paskelbė Vaiko sveikatos metais, jaunosios kartos sveikata – ne pati geriausia. Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos narių laboratorijose atliktų profilaktinių vaikų sveikatos patikrinimų metu net 83 proc. vaikų išaiškinta įvairių sveikatos sutrikimų. Pasak medikų, pasitvirtino nuogąstavimai, kad tik kas dešimtas vaikas – visiškai sveikas.

Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos nario J. Dapšausko paskaitos paaugliams padeda suvokti, jog užribyje yra ne tie, kurie sportuoja ir sveikai maitinasi, o priešingai – pasyvūs, neatsparūs tabako dūmams ir alkoholio vilionėms. Beje, pastarosios kitądien jau neatrodo tokios patrauklios. Idealus kraujas – retenybė

Vaikus vis dažniau kamuoja medžiagų apykaitos bei endokrininės funkcijos sutrikimai: 29 proc. nustatytas mikroelementų – kalcio, natrio arba kalio trūkumas, 27 proc. – padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, net 19 proc. arba kas penktam tirtajam buvo sutrikusi skydliaukės funkcija. Atlikus kepenų fermentų kraujyje tyrimus, kas dešimtam vaikui nustatytas kepenų funkcijos sutrikimas.

Dar daugiau nerimo kelia apie 48 proc. tirtųjų vaikų pakitę hematologiniai kraujo paramet­rai, o idealus bendrojo kraujo tyrimas – jau retenybė, konstatuoja medikai. Dar blogesnė bendrojo vitamino D tyrimų statistika: 83 proc. vaikų ir paauglių nustatytas šio svarbaus vitamino trūkumas. Iš viso per 9 pirmuosius 2014 m. mėnesius laboratorijos didžiuosiuose Lietuvos miestuose nuodugniai patikrino 1300 vaikų.

Vaikus susargdina sėslumas ir laisvalaikis prie kompiuterių, taip pat nesveikas maistas bei vitamino D stygius. Dėl vitamino D ir mikroelementų trūkumo minkštėja kaulai ir krypsta vaikų stuburai. Dėl skydliaukės funkcijos sutrikimo sunku kontroliuoti medžiagų apykaitą, todėl kai kurie vaikai dėl šios priežasties tunka ir vėliau susiduria su širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Sveikuoliai neliko abejingi

Gargždų sveikuolių klubo „Garizda“ pirmininkė Genovaitė Rauktienė patikino, kad jaunuolių sveikata jai kelia nerimą: „Aplink visi serga, antibiotikus geria saujomis, guli ligoninėse – baisu. Per pertraukas mokyklose lekia į kiemus dūmo užtraukti. Jei nesigėdijama jau prie gimnazijos rūkyti, tai belieka tik įsivaizduoti, kaip elgiamasi kitur. Aš maudausi Minijoje, bėgioju, turiu bendraminčių. Matau, kad ir paauglė anūkė perima mano įpročius, tačiau kartais ir ji iškrečia kvailysčių, mat kitu atveju nepritaptų prie bendraamžių.“ Pašnekovė prisiminė, jog viena auklėtoja savo trečios klasės mokiniams šv. Kalėdų proga padovanojo 3 butelius nealkoholinio šampano. „Man tai nepriimtina. Tokiu būdu jaunimas pratinamas prie alkoholio“, – akcentavo ji.

Jos iniciatyva trečiadienį Gargžduose viešėjo Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos narys Juozas Dapšauskas, parašęs knygą „Sveikata, kuri mus saugo“. Jis skaitė paskaitas visose Gargždų mokyklose, o vakarop susitiko su rajono gyventojais Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje.

Žadino kritinį mąstymą

J. Dapšauskas „Bangai“ akcentavo, jog jo paskaitų tikslas – pažadinti vaikų kritinį mąstymą, kad jie gebėtų tinkamai pasirinkti gyvenimo kelią ir eitų sveikos gyvensenos link, taip išvengtų daugybės ligų ir būtų laimingi.

Į „Minijos“ progimnazijos aktų salę susirinkusiems aštuntokams jis priminė apie alkoholio ir tabako pavojus. Pastebėjo, kad tie, kurie nepradeda rūkyti iki 18–20 m., tabako pramonei yra prarastoji karta, mat maža tikimybė, kad pradės nuolat rūkyti. Dėl to tabako pramonė esą yra suinteresuota mesti meškeres atitinkamu amžiaus tarpsniu ir dar jaunuolius paversti „zombiais“. „Vėliau 70–80 proc. rūkančiųjų nori atsikratyti žalingo įpročio, tačiau tik mažai dalelei pavyksta“, – pastebėjo Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos narys J. Dapšauskas. Anot jo, prie alkoholio pratinama taip pat palaipsniui. Pradedama nuo gaiviųjų gėrimų su įvairiausiais skoniais, vėliau juos pakeičia sid­ras, alus ir pan. „Manau, sidras yra orientuotas į nepilnamečius, ypač mergaites. Juolab kad per pastaruosius 15 m. moterų alkoholizmas labai išaugo. Vėliau prasideda nusikaltimai, ligos… Lietuva yra trečioje vietoje pagal gryno alkoholio suvartojimą. Tai sistemingo tabako ir alkoholio pramonės darbo rezultatas“, – dėstė savo poziciją sveikuolis.

Jis akcentavo, kad kiekvieno vaiko gyvenimas priklauso nuo jo susikurtos vizijos ir priminė seną liaudies išmintį, jog žmogus yra savo likimo kalvis. Ligos neatsiranda šiaip sau, jas lemia mūsų gyvenimo būdas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių