Vasaros linksmybes reguliuos ir saugumo rūpestis Kupoliausime, giedosime Tautišką giesmę, švęsime miesto gimtadienį

Gargžduose jau ketveri metai puoselėjamos trumpiausios metų nakties ir ilgiausios metų dienos tradicija – Rasos (Kupolės) – slėpininga, pagoniškas tradicijas su baltų ženklais išsaugojusi vasaros saulėgrįžos šventė. Antrąkart iš eilės birželio 23 d. 20 val. ji vyks mažajame Minijos slėnyje. Šventės organizatorius – Gargždų kultūros centras – stengsis sukurti ypatingą vakaro harmoniją, kuri gali užsitęsti net iki paryčių. Po kupoliavimo bus ruošiamasi Mindauginėms ir Gargždų gimtadieniui.

Mažajame Minijos slėnyje

Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė apgailestavo, kad karantinas pakoregavo švenčių repertuarus, datas, ankstesnius sumanymus. „Pokyčius lemia ir išlikę ekstremalios situacijos apribojimai, ir sumažėję finansai, ir atsakomybės dėl žmonių sveikatos saugumo masiniuose renginiuose“, – paaiškino V. Skuodienė.

Gargždiškiai jau buvo įpratę, kad birželio 23-ąją jų laukdavo dvi įdomios pavakarės ir vakaro dalys: pirmiausia kviesdavo Rasos, kurias ant piliakalnio organizuodavo Kultūros centras, o po jų – linksmybės tęsdavosi Joninių šventėje senajame parke. Tai būdavo Gargždų bendruomenės rūpestis.

Šiemet gargždiškius linksmintis kvies tik vis labiau stiprėjanti, Kultūros centro diegiama ir puoselėjama tradicija – Rasos, Kupolės. „Antrąkart jas organizuosime jau ne ant piliakalnio, į kurį tekdavo žmones vežioti autobusiuku, o mažajame Minijos slėnyje, į kurį visiems ateiti labai paprasta. Ši vieta visiškai atitinka Rasų harmoniją: žmogus ir gamta tarsi susilieja į vienovę, šioje aplinkoje yra visi reikalingi simboliai: ir vanduo, ir medžiai, ir žolynai. Tai siejama su gamtos atsinaujinimu ir atgimimu, derlingumu, šeima, su nuolatiniu judėjimu ir reiškia ryšį tarp dangaus ir žemės“, – Rasų prasmę apibūdino V. Skuodienė.

Viskas savomis pajėgomis

Kultūros centro vadovė atskleidė, kad tą stebuklų kupiną Rasų vakarą kartu su Kristina Kazlauskaite-Kažukauskiene pasirodys Nakties ir Dienos vaidmenyse, abi konkuruos, kuri yra svarbesnė, nors galiausiai paaiškės, kad žmonijai reikalingos abi.

Rasose vyraus ir aukojimo ritualai, kurių metu susijungs visos gamtos stichijos – vanduo, oras, žemė ir ugnis. Šventėje ant Minijos upės liepsnos baltų ženklo skulptūra, bus pinami vainikai, mėtomi vainikėliai, nusilenkiama duonai ir ateičiai.

Ne tik ugnis, kuri pagal pagonis nubaidydavo piktąsias dvasias, susirinkusiesiems suteiks malonę, bet ir Gargždų kultūros centro meno kolektyvai dainomis, šokiais, muzika įžiebs smagumo ir gražios bendrystės jausmą.

„Koncertuos ir Rasų ritualuose dalyvaus „Kveitys“, „Minija“, „Cyrulelis“, „Trepsiukas“. Viską darome tik savo kolektyvų pajėgomis“, – akcentuoja Kultūros centro direktorė. Ji priminė, kad anuomet tokį ypatingą vasaros vakarą Lietuvos ūkininkai, tikėdamiesi gero derliaus, būdavę itin vaišingi. Tad pagal tradiciją Kultūros centro organizuojamose Rasose vaišių visiems dalyviams ankstesniais metais taip pat nestigdavo. Šiemet dėl koronaviruso sugriežtinus higienos reikalavimus kultūros darbuotojai planuoja vaišingumą išreikšti naujais būdais.

„Svajojame, kad mažajame Minijos slėnyje Rasos pagal baltų papročius užsitęstų iki paryčių ir baigtųsi maudynėmis stebuklingą naktį atsinaujinusiame vandenyje. Bet, žinoma, tai jau reikalauja atskiro derinimo dėl viešosios tvarkos taisyklių“, – pabrėžė V. Skuodienė.

Džiugins D. Montvydas ir Gjan

Po Rasų šventimo artimiausiuose Gargždų kultūros centro planuose – du svarbūs renginiai liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Liepos 6-ąją,Valstybės dieną, kaip jau ir įprasta prie Kultūros centro bus renkamasi kartu giedoti Tautišką giesmę, pasiklausyti „Lotus“ grupės koncerto. Tačiau neįprasta bus Gargždų gimtadienio šventės data. Šiemet miesto šventę taupant ir finansinius, ir žmogiškuosius resursus nuspręsta rengti Minijos slėnyje rugpjūčio 22-23 d. Šįkart kūrybinės ir organizacinės pajėgos jungiamos su tradicinio „Gargždo festivalio“ rengėjais. Tad miesto šventė vilios ne tik koncertais, įvairiomis pramogomis, muge, bet ir minėto festivalio žirgų konkūrais bei populiariuoju cepelinų virimo čempionatu. Tikimasi, kad žiūrovai itin mėgausis žinomų atlikėjų Donato Montvydo bei GJan pasirodymais.

„Aišku, dėl koronaviruso nenuspėjamų pasekmių masiniuose renginiuose negalime atsipalaiduoti, dar nežinome, kokie rugpjūčio mėnesį išliks apribojimai, tačiau asmens higienos taisyklių reikalavimų teks laikytis. Tad per miesto gimtadienį turėsime didelį iššūkį saugiai suvaldyti žmonių srautus“, – akcentavo Gargždų kultūros centro direktorė V. Skuodienė.

Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių