Žemės ūkis

Gausus obuolių derlius – irgi bėda


Ekologinių sodininkystės ūkių rajone nedaug. Tie, kurie juos užsiveisė, teigė, kad pirmiausia dėl savęs, kad mėgautųsi ne cheminėmis medžiagomis užterštais vaisiais ir uogomis. Jų soduose obuolių derlius negausus, tačiau kiti rajono gyventojai bėdoja, jog nuo vaisių lūžta obelų šakos. Tačiau turguje pirkėjai neskuba jų pirkti. Taigi tenka šerti gyvuliams, o kai kas jų nori padovanoti. O didžiuosiuose Gargždų prekybos centruose pažvelgęs į importinių obuolių ir kriaušių kainas netenki žado.


Pirmiausia – šeimos reikmėms


Didžiausio rajone ekologinio sodininkystės ūkio savininkas Viktoras Barbšys 10 hektarų užsiveisęs vaismedžių, kaulavaisių, sėklavaisių. „Mes netręšiame cheminėmis trąšomis, o tik kompostu, nenaudojame chemikalų nuo ligų ir kenkėjų, todėl didelio derliaus neužauginome. Mūsų vaismedžiai auga lėčiau“, – kalbėjo sodininkas.


Žmona Zita pridūrė, kad nauda esanti tokia, jog visa šeima šviežius, chemikalais neužterštus vaisius valganti visus metus. Juk birželio viduryje prasidėjusios trešnės.


Vien slyvų pasisodinę daugiau kaip 10 veislių, kurios dera skirtingu laiku. Pirmąjį derlių vežę parduoti į Palangos turgų, kur gavę po 3-3,5 Lt už kilogramą. O jų turėsią iki lapkričio pradžios. Kriaušių irgi tiek pat veislių užsiauginę – vasarinių, rudeninių, žieminių: vienų derlius baigiasi, o kitų prasideda.


Barbšiai sakė, kad dar ne visų veislių ragavę, nes kai kurios nederėjusios. Tuos vaisius, kurie lieka nuo šeimos, parduoda Palangos turguje, ekologiniame turgelyje Klaipėdoje. Tačiau ne patys, o perpardavinėtojams, todėl už slyvų kilogramą gavę po litą.


„Dėl realizacijos bėdos nebūtų – norinčiųjų pirkti ekologiškai užaugintus vaisius yra – mus prašo vežti į ekologinį turgų Klaipėdoje“, – kalbėjo V. Barbšys.


Šiųmetinis abrikosų derlius nudžiugino šiuos sodininkus – net 5 veislių jų augina. Kelis šimtus kilogramų priskynė, iš kurių dalį suvalgė patys, o kitus pardavė turguje.


Barbšiai pasakojo, kad šiemet obelys ne itin derlingos. Daugiausia rudeninių ir žieminių veislių augina. Problemų dėl jų realizavimo neturėsią.


Sodininkas pridūrė, kad, jų skaičiavimu, už sode užderėjusį derlių gausią po 1,5 tūkst. litų, o pagal europinius reikalavimus reikėtų 4 tūkst. Lt. Kol kas ekologinio ūkio šeimininkams tai kaip iki dangaus.


Ekologinė sodininkystė – pomėgis


Šukaičių kaime paveldėtame ūkyje Janina Drungilienė užveisė mišrų ekologinį sodą ir uogyną. Tai užima 1,10 ha, iš kurių 25 arai – uogynas. Ji paaiškino, kad nei vaismedžiams, nei vaiskrūmiams nenaudojanti chemikalų. Juos tręšianti tik kompostu. Tam tikslui auginanti apie 100 triušių.


„Ekologinis ūkininkavimas – tai pomėgis, gyvenimo būdas, – kalbėjo J. Drungilienė, beje, dirbanti „valdišką“ darbą. – Ekologiškai švarūs vaisiai ir uogos – tai sveikatos šaltinis. Mūsų šeima daug vaisių suvalgo.“


Ūkio šeimininkė pasakojo, kad šiemet neblogas gervuogių, kurių augina 15 arų, derlius. Uogas parduodantys Klaipėdos, Kretingos, Gargždų turguose. Pernai jų sode obelų šakos nuo derliaus linkusios, o šiemet menkai užderėjo. Kriaušių nemažas derlius – Kretingos turguje gavę nuo 1,5 iki 3 litų už kilogramą. Vaisius parduodantys patys.


„Ekologines muges rengiame Klaipėdoje ir miestiečiams siūlome sveikų vaisių. Jie patenkinti, galėdami šių įsigyti – daugelis supranta ekologijos reikšmę. Net močiutės sako, kad tai sveikesni vaisiai nei pirkti didžiosiose parduotuvėse.


Išrankūs pirkėjai


Praėjusį šeštadienį Gargždų turguje apsilankę pirkėjai turėjo džiaugtis obuolių ir kriaušių gausybe, bet neskubėjo pirkti. Šiuos vaisius parduoti atvežė savo soduose ir sodeliuose užauginę sodininkai mėgėjai.


Pigiausios kriaušės – po litą už kilogramą, tačiau už didesnes ir skanesnes prašė pusantro, dviejų ir net pustrečio lito. Ne vienas turgaus prekiautojas guodėsi, kad didelis derlius – bėda: esant didelei pasiūlai, menkas perkamumas. Taigi tenka gyvuliams šerti – ilgai nepalaikysi nei kriaušių, nei krituolių obuolių.


Beveik visi už jų kilogramą prašė po litą, tačiau kai kas norėjo gauti ir pusantro. Po litą pardavinėjusi prekiautoja sakė, jog ankstyvą rytą pardavusi vos 3 kilogramus. Tačiau vylėsi, kad iki turgaus pabaigos dar daug valandų.


Kitas prekiautojas neslėpė, jog mažai kas perka obuolius. „Pardavęs šią dėžutę, už visą vargą gaučiau apie 20 litų“, – šnekėjo jis.


„Nepurkšti mano sodo obuoliai – purkšti parduotuvėse žymiai brangesni“, – su kartėliu ištarė vienas vyriškis, pridūręs, kad jų niekada neperkantis. Kriaušėmis prekiavusi moteris, už kurių kilogramą prašė po 2 litus, sakė jau pardavusi dėžutę. „Kiek daug nukritusių, supuvusių. Bet nėra laiko kasdien važiuoti į turgų – tik šeštadienį“, – kalbėjo prekiautoja.


Už gelsvų alyvinių, jau paskutinių, obuolių kilogramą lito prašęs vyras prisipažino, kad niekas jų neperka. „Praėjusį šeštadienį geriau pirko“, – sakė jis.


Turguje sutikta moteriškė pasakojo, kad vieną savaitės dieną baigiantis turgui, kriaušių pardavėja prašiusi tik po 50 centų už kilogramą. Taigi ir šį šeštadienį ji tikėjosi sulaukti tokios „akcijos“.


„Auksiniai“ vaisiai prekybos centruose


Palyginęs prekybos centre „Iki“ šių vaisių kainas, suabejoji, kas juos perka. Lenkiškų obuolių kilogramas – 5,99 Lt, 5,49 Lt. Belgiškų obuolių kg kainavo 2,89 Lt, 2,79 Lt. Didžiulių itališkų obuolių kg, iki akcijos kainavęs 5,89 Lt, buvo nupigintas iki 3,29 Lt. Gelsvi, žalsvi, rausvi – gražūs, lygūs, kirminų neišlandžioti, primenantys muliažus. Žinoma, jie negenda neribotą laiką.


Pigiausios kriaušės – ispaniškos: 4,79 Lt, brangiausios – lenkiškos: 8,99 Lt, 6,99 Lt.


Ne vienas turguje prekiavęs sodininkas teigė niekada parduotuvėje neperkantis šių vaisių.


Šiemet vaisių perdirbėjai nieko gero nežada gerai užderėjusių sodų šeimininkams – ką nori daryk su sode pūvančiais obuoliais. Gerai, kas turi gyvulių – bent jiems sušeria. Anksčiau krituolius supirkdavusi bendrovė „Anykščių vynas“ šiemet nebeketina pirkti. Tiesa, pernai buvo susigundę pigia produkcija: už krituolių obuolių kilogramą temokėjo po 10 centų. Šiemet juos perka Vilkaviškio konservų fabrikas, už kilogramą mokantis po 13 centų.


Betgi mūsų rajono sodų šeimininkai ten nepristatysią savo sodų gėrybių, todėl kai kas siūlo juos dovanai. Antai Rudgalviuose, Endriejavo seniūnijoje, gyvenanti Genė Ona Smiškal kviečia atvykti į jos sodybą ir prisirinkti, prisiskinti įvairių veislių obuolių, kiek tik pajėgsią. Galima skambinti tel. 8 650 52884.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių