Žmonės abejojo, politikai sustojo

Kovo mėnuo rajone buvo pavasariškai energingas. Vienas po kito įvyko du pilietinės galios pasireiškimai, kurių, ko gero, nebebuvome regėję nuo Sąjūdžio laikų.

Pirmasis, kai susirinko įspūdinga minia Kovo 11-ąją Gargžduose nešti 250 m valstybės vėliavą. Tuo žmonės aiškiai pasakė, kad prasmingos pilietinės iniciatyvos juos tebejaudina nepaisant to, kiek negatyvumo liejama, esą Lietuvoje patriotiškumo nė su žiburiu nerasi.

Pastaruoju metu rajone turėjome progos įsitikinti, kad pilietinė galia gali turėti ir savo rezultatą: tiek teigiamą, tiek ir neigiamą.

Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje prieš kurį laiką iškelta mintis dėl Klaipėdos rajono savivaldybės pakeitimo į Gargždų savivaldybę.

Nors ši iniciatyva eskaluojama jau antras dešimtmetis ir ypač artėjant rinkimams, bet šįkart reikalai pradėjo judėti nuo kalbų prie darbų. Ketvirtadienį rajono Tarybos posėdžio dienotvarkėje buvo numatyta balsuoti už gyventojų apklausos būdus šiuo klausimu. Visgi jokio sprendimo nepriimta, klausimas atidėtas balandžio posėdžiui, nes atsižvelgta į viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje išsakytas abejones ir nuomones. Kai kas iš Tarybos narių nuogąstavo, kad, nepriimant sprendimo dėl apklausos būdų ir terminų, stabdomas demokratinis procesas. Betgi gal tikrai verta įsiklausyti į išmintingą patarimą, kad „skubos darbą velnias rauna“?..

Ankstesniais kartais, kai vėl į dienos šviesą būdavo ištraukiama iniciatyva keisti mūsų Savivaldybės pavadinimą, pilietinės galios variklis neužsivesdavo. Politikai tarpusavyje padiskutuodavo, ir sumanymas vėl nuguldavo užmarštin iki kitų rinkimų. Tačiau šiais metais šis opus klausimas visuomenėje pasklido plačiai. Ypatingą poziciją gindami savo teisę į savivaldą, kurioje išliktų Klaipėdos pavadinimas, užėmė priekuliškiai. Jie ne tik šnekėjo, bet savo poziciją reiškė ir rinkdami parašus po peticija, savo argumentus stiprino krašto žinomų žmonių autoritetu.

Tokie gyventojų aktyvumo procesai kaip tik yra požymis, kad demokratija pagaliau leidžia šaknis ir mūsų sąmonėje. Vietos politikai pagaliau turi susivokti, kad visuomenei itin skaidriai, itin atsakingai, itin išsamiai neišaiškinus naujos iniciatyvos aplinkybių ir esmės, galima tikėtis ne palaikymo, o priešingai – aktyvaus pasipriešinimo. Net nepaisant to, kad idėja įdomi ir ateičiai vertinga.

„Bangos“ laikraščio feisbuko paskyroje, kai laikraštis paskelbė apklausą dėl Savivaldybės pavadinimo keitimo, sulaukta itin didelio internautų susidomėjimo, atiduota per 1 800 balsų, už pavadinimo keitimą pasisakė tik kiek daugiau nei 30 proc. Tai, žinoma, nėra oficialus tyrimas, tačiau apklausos diskusijos atskleidė, kad žmonės turi daug abejonių, kad neišaiškintas šios iniciatyvos reikalingumas būtent šiuo metu ir pridėtinė vertė ateičiai. Žmonės įtarinėjo politikus sau kraunant politinį kapitalą, jie įžvelgė ir pastangas išlaikyti šiltas administracinio aparato vieteles, diskusijos dalyviai stebėjosi ir politikų abejingumu istoriškai susiklosčiusioms aplinkybėms, jie piktinosi, jog pirmiausia į orą išmetama idėja, o tik paskui skaičiuojama, kiek tai kainuos ir t. t. Diskusijoje paironizuota ir dėl valdžios susireikšminimo nuolat giriantis rajono pasiekimais. Vienas internautas tą didybę traukdamas per dantį pasiūlė, kad jei jau keisti pavadinimą, tai visi investuotojai susižavėtų, jei vadintumėmės „Geriausia 4 vandenų savivaldybė, atverianti horizontus“.

„Bangos“ feisbuko paskyroje paskelbėme trumpą vaizdo įrašą iš ketvirtadienio Tarybos posėdžio, kai politikai apsikeitė replikomis dėl apklausos, vienas kito nesiklausydami. Įrašą peržiūrėję žmonės akivaizdžiai įsitikino, kokia chaotiška, nepagarbi posėdžio aplinka, ir komentatoriai tai įvertino ne kaip konstruktyvų politikų darbą, bet kaip turgų. Taikliai! Ir gal šis vaizdelis neišbluks iš rinkėjų atminties svarstant, už ką balsuoti ar nebalsuoti naujuose savivaldos rinkimuose.

P. S. Beje, pastebėjimas: jei jau siekiame persivardinti Gargždų savivaldybe, tai bent neturėtume atrodyti kaip gūdus kaimas. Dabar miesto apšvietimas Klaipėdos gatvėje ryte išjungiamas 6.30 val., o pagal naują laiką tokiu metu dar tamsu, nors į akį durk. Betgi tiek miesto seniūnas, tiek Savivaldybės administracija taip anksti nedirba ir tamsoje neklaidžioja kaip eiliniai gargždiškiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių