Žurnalisto pastabos

Tvokstels PVM


Sakoma, kad viena bėda – ne bėda, o kelios ir žmogų papjauna. Pastarosiomis dienomis Lietuvoje tos bėdos rikiuojasi viena po kitos nors vežimu vežk! Dar rugsėjį Finansų ministerija prognozavo, kad kitąmet šalies bendrasis vidaus produktas augs 4,7 proc. Lapkričio pabaigoje situacija pasikeitė kardinaliai – ministerija nurodo, kad tikėtinas šalies ūkio augimas sudarys vos 2,5 proc.


Negana to, kritiška situacija, berods, prognozuojama dar net nepatvirtintam ateinančių metų Lietuvos valstybės biudžetui. Žinote, kaip tame anekdote apie anytą, ištarusią populiariąją frazę: „Marčios dar nemačiau, bet man ji jau nepatinka!“


Taigi, dar nepradėjome 2012-ųjų, o jau dabar aišku, kad Lietuvai nepavyks apsieiti be biudžeto pataisų: teks didinti pajamas arba mažinti išlaidas.


Skaičiuojama, kad kitais metais pritrūks 800–900 mln. litų, o skolintis galimybės ribotos ir skolos auginimas tampa per brangus valstybei. Tad iš kur gauti trūkstamų pinigų? Karštligiškas Vyriausybės galvosūkis, kuris beveik visada išsprendžiamas ne eilinių piliečių naudai. Tad ir dabar pasitarę „protingieji kurmiai“, pavyzdžiui, nutarė ne milijonus ryjančią neveiklią Energetikos ministeriją uždaryti ar nekilnojamojo turto mokestį įvesti, o, žinoma, siūlyti padidinti Pridėtinės vertės mokestį. Jį be jokio vargo valstybė susirenka nuo kiekvieno iš mūsų už paslaugas, prekes, be kurių mums yra neįmanoma išsiversti kasdienybėje. Pridėtinės vertės mokestį sumoka vartotojas kartais net ir nesusimąstydamas, koks tas mokestis yra, nes vartotojas mato galutines kainas, kurios pastaruoju metu grubiai „apkarpo“ mūsų gyvenimo kokybę.


Kalbėdami apie PVM politikai stengiasi išvengti žodžio didinimas, o subtiliai aiškina apie pridėtinės vertės mokesčio korekciją (panašiai kaip sako kosmetologės –padarysim antakių korekciją) dviem procentiniais punktais… Vadinasi, vietoje 21 proc. mokėsime 23 proc. Vadinasi, vietoj 200 g sviesto pirksim 175 g…


Tokia mūsų kišenių „korekcija“ valstybės biudžetą papildytų maždaug apie 700 mln. litų. Na, juk ir nebūtų pikta dėl to PVM, jei žinotume, kad nuo mūsų nulupti pinigai bus panaudoti racionaliai, valstybės labui. Švaistūniškumo istorijų Lietuvos valstybėje tiek, kad į jaučio odą nesurašysi. Vien jau Valdovų rūmų statyba galėtų būti chrestomatinis pavyzdys!


Esame perspėjami, kad jeigu biudžetas nebus koreguojamas, Lietuvos biudžeto deficitas šiais metais sieks apie 3,8 proc. BVP, kas yra procentiniu punktu daugiau nei planuojama. Lietuva tuo pačiu yra įsipareigojusi Europos Sąjungai deficitą sumažinti bent iki 3 proc. BVP. Esą jei to padaryti nepavyks, Lietuvai palūkanos finansų rinkose gali išaugti iki 12 proc.


Finansų ministrė Ingrida Šimonytė užsiminė, kad Lietuvos mokesčių sistemai palankiausi būtų turto mokesčiai, tačiau tokiems priimti gali neužtekti laiko. Kažin ar tai tikroji priežastis tokių mokesčių neįvesti? Neužtektų ne laiko, bet „parako“ grumtis su lobistais, kurie užplūstų ir Vyriausybės, ir Seimo kabinetus. Juk mintys apie nekilnojamojo turto mokesčius bręsta ne šiomis dienomis, minėtų mokesčių nesiryžtama įvesti jau kelerius metus, nors tokį mokestį moka dauguma ES gyventojų. Tačiau šis mokestis neparankus nedideliam turtingųjų sluoksniui. Nors tas sluoksnis Lietuvoje nedidelis, tačiau galingas, įtakingas, todėl iš jo nagų pinigų į biudžetą taip lengvai negausi. Finansų ministrė atvirai taria: pridėtinės vertės mokesčio didinimas atrodo viena geriausių ir greičiausių išeičių. Juk liaudis lobistų neturi ir kol susiorganizuos kokį protesto mitingėlį, tai biudžetas bus jau seniai patvirtintas ir mokesčiai padidinti.


Vyriausybės pasiūlymus, kaip gelbėti biudžetą, triuškina kai kurie politikai. Štai liberalcentristų lyderis Algis Čaplikas teigia, kad konservatorių sumanymas dviem procentiniais punktais padidinti pridėtinės vertės mokestį ir būtinai išlaikyti 3 proc. biudžeto deficitą, nors daugelio Europos šalių deficitai didesni, pavers Lietuvą gražiai nugrimuotu pakaruokliu – šalis bus negyva, bet gražiai atrodys Briuselio biurokratams. Parlamentaras viešai pasiguodė, kad jau pavargo nuo nuolatinių konservatorių pastangų nepaisyti partnerių nuomonės. Jei taip guodžiasi Seimo narys, įstatymų leidėjas, tai kaip mes, eiliniai piliečiai, tie, kurie vis dar neemigravę, ištveriame?..


Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių