20 metų „Orion Global PET“ gamyklai vadovavęs indas: nebeliko skirtumo nuo Vakarų Europos, tik linkiu daugiau žmonių

Užtarnauto poilsio gegužę išėjęs Tailando „Indorama Ventures“ grupei priklausančios Klaipėdos LEZ veikiančios plastikų gamintojos „Orion Global PET“ vadovas Jitendra Kumar Malik teigia per daugiau kaip 2 dešimtmečius buvęs neįtikėtinos Lietuvos pažangos liudininku. Tačiau kvalifikuotų darbuotojų trūkumas, indą pasitikęs dar plyname lauke statant šimtamilijoninę PET gamyklą, nedingo iki šiol, todėl Klaipėdai ir Lietuvai jis linki investuoti į šią sritį.

J. K. Malik laikytinas tikro pramonininku: 1979 m. baigęs mechanikos inžineriją, pirmiausia jis dirbo stambioje Indijos popieriaus gamybos kompanijoje. 1990 m. jis prisijungė prie dabartinės darbovietės – šiandienos Tailando „Indorama Ventures“ grupės – ir dešimto dešimtmečio pradžioje buvo atsakingas už trijų tekstilės ir PET plyno lauko projektų pastatymą ir priežiūrą Indonezijoje.

Sėkminga patirtis auginant verslą Azijoje sukūrė prielaidas J. K. Malik vadovauti ir „Indoramai“ plečiantis Europoje: 2004 m. rudenį kartu su Prezidentu Valdu Adamkumi buvo simboliškai padėtas kertinis „Orion Global PET“ gamyklos akmuo, o savo metu apie 100 mln. Eur dydžio plyno lauko investicija buvo viena didžiausių ir strategiškai reikšmingiausių nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Dar prieš kelis metus įsteigtai jaunai Klaipėdos LEZ tai taip pat buvo pirmasis ir kertinis superprojektas, savo pavyzdžiu padėjęs atkreipti dėmesį į šią teritoriją, uostamiestį bei visą šalį ateities investuotojams.

Pati „Orion Global PET“ gamykla komercinę veiklą pradėjo 2006 m. pabaigoje ir per keletą pirmųjų veiklos metų tapo viena didžiausių šalies gamintojų bei eksportuotojų su 1 mlrd. litų viršijančiomis metinėmis pajamomis. Šiandien bendrovė taip pat kasmet parduoda produkcijos už šimtus milijonų eurų ir eksportuoja į visą Europą. Gamykla išsiskiria ir tvarumo iniciatyvomis: dar iki didžiosios 2022 m. energetikos krizės bendrovė įsirengė ne tik jėgainę ant stogo, bet ir vieną pirmųjų šalyje jėgainę-tvorą.

J. K. Malik teigimu, prieš daugiau kaip du dešimtmečius Lietuva jį pasitiko šiltai visomis prasmėmis, išskyrus klimatą. Kompanija 2000-ųjų pradžioje ieškojo plėtros galimybių ES, o galutinio sprendimo priėmimo metu, maždaug 2003-aisiais, Lietuva oficialiai dar net nebuvo ES nare.

„Mums buvo labai svarbus uostas, nes norėjome eksportuoti į visą žemyną. Bet kartu matėme kvalifikuotus darbuotojus, buvome labai draugiškai ir šiltai pasitikti, niekada nepatyrėme reikšmingų problemų. Tuo metu Klaipėdoje dar nebuvo daug užsieniečių, žmonėms buvo įdomu, kodėl čia ateiname, bet visi norėjo padėti. Lyginant su plėtra Azijoje, čia iškart pamatėme daugiau sistemiškumo ir tvarkos. Kita vertus, Azijoje praktiškai nėra darbo jėgos problemos, o čia jau statybų metu rangovai pritrūko suvirintojų, kuriuos galiausiai atsivežė iš užsienio“, – pasakoja J. K. Malik.

Jam vadovaujant Klaipėdos LEZ gamyklai, ši ilgainiui tapo pavyzdine visoje „Indorama“ grupėje: joje naujų technologijų buvo apmokomi kolegos prieš kompanijai toliau plečiantis JAV, Nyderlanduose ar Lenkijoje, o 2016 m. gautas aukščiausias grupės lygio įvertinimas. Įdomu ir tai, kad nepaisant Klaipėdos LEZ pastaraisiais dešimtmečiais stipriai išsiplėtusio plastikų sektoriaus, „Orion Global PET“ iki šiol dirba keliolika vadovų, vadybininkų ir kitų specialistų, prisijungusių prie bendrovės pačioje jos veiklos pradžioje. Komandiškumas „Orion Global PET“ padėjo sėkmingai įveikti ir, vadovo teigimu, didžiausią gamyklos iššūkį – sklandžios veiklos užtikrinimą Covid pandemijos metu.

Pokyčiai ir būtinybės

Gamyklą neseniai palikęs J. K. Malik negyveno vien darbu: jis atskleidžia mėgęs lankytis Palangoje, Nidoje, SPA ir prekybos centruose, lietuviškoje provincijoje, taip pat Vilniuje, Kaune ir, žinoma, Klaipėdoje. Jis užsimena per daugiau kaip 20 metų pats tapęs „šiek tiek lietuviu“ ir žada į Lietuvą retkarčiais dar užsukti, nes mūsų šalis jau tapo „arti širdies“.

„Apskritai pokyčiai neįtikėtini. Prieš du dešimtmečius dar turėjome tam tikrų problemų su darbuotojų anglų kalba – šiandien to nebelikę. Klaipėda stipriai išaugusi ir pasikeitusi, ji jau kurį laiką pradeda traukti žmones ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Nuostabios ir sėkmingos Lietuvos pastangos energetikos srityje – rusiškos priklausomybės atsisakyti padėjęs dujų terminalas, elektros jungtys, atsinaujinančios energetikos plėtra ir kt. Simboliška, bet anksčiau indiškų restoranų turėjau vyktį į Vilnių ir Kauną, bet dabar jų Klaipėdoje bent trys. Apskritai gyvenimo kokybė man čia nenusileidžia Anglijai, Nyderlandams ar kitoms Vakarų Europos šalims: čia turite viską ko reikia, viskas modernu ir viskas veikia. Tą patį sako bet kuris mūsų gamykloje bent šiek tiek padirbėjęs užsienio kolega“, – pasakoja J. K. Malik.

Tad visų pirma dėkodamas komandai ir kitiems karjeros metu Klaipėdoje sutiktiems partneriams, Lietuvai ir uostamiesčiui jis pirmiausia linki nesikuklinti: didžiuotis pasiekimais ir, dar svarbiau, apie juos garsiai kalbėti visam pasauliui. Juolab kad šis palinkėjimas tiesiogiai susijęs su, ko gero, vieninteliu J. K. Malik matomu Lietuvos „butelio kakleliu“, t.y. kvalifikuotų specialistų pasiūla.

„Gražu matyti, kad Lietuvoje viskas auga, automatizuojasi, vyksta daug puikių dalykų, linkiu kilti dar aukščiau ir greičiau. Bet žinoma, būtina investuoti į žmones: tiek auginti, tiek atsivežti. Esamiems užsieniečiams pagelbėtų ir geresnis viešųjų paslaugų prieinamumas anglų kalba. Galbūt Lietuvai reikėtų daugiau rinkodaros – garsiau pranešti apie save ir kviestis tiek investuotojus, tiek žmones. Juk tikrai turite kuo džiaugtis ir didžiuotis. Verslai čia nori ir norės ateiti, bet pirmas jų klausimas vis tiek bus talentai“, – sako ilgametis „Orion Global PET“ gamyklos vadovas.

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content