Fejerverkų kategorijos ir saugūs atstumai

Daugybė žmonių visame pasaulyje dievina fejerverkus ir su didžiuliu nekantrumu bei džiaugsmu laukia Naujųjų metų nakties, kuomet į dangų paleidžiami tūkstančiai nepakartojamo grožio fejerverkų. Be to, vos tik prasideda žiema, fejerverkų entuziastai skuba į fejerverkų parduotuves, kuriose renkasi iš didžiulės naujausių fejerverkų pasiūlos. Tačiau, kai fejerverkai yra tokie populiarūs, ne ką mažiau svarbu imtis visų saugumo priemonių, kartu žinant pagrindines fejerverkų kategorijas.

F2 ir F3 kategorijos fejerverkai

Pradėkime nuo labiausiai paplitusio fejerverkų tipo, kurį greičiausiai rinksitės kaip eilinis vartotojas – F2 ir F3 kategorijos fejerverkų. Jiems priskiriami visi fejerverkų tipai – nuo raketų iki tortų, fontanų ir pan.

Visi plačiajai visuomenei parduodami fejerverkai turi būti tinkamai išbandyti pagal CE standartus ir priskirti F2 arba F3 kategorijai. Pagal skirtingus kriterijus nustatoma, ar fejerverkas priklauso F2, ar F3 kategorijai. Gilintis į techninius dalykus – ne šio straipsnio tikslas. Tačiau pateiksime pavyzdį: fejerverkai, kuriuose yra iki 500 g miltelių, priskiriami F2 kategorijai, o tie, kuriuose jų yra daugiau kaip 500 g – F3 kategorijai.

Apskritai, kuo galingesnis fejerverkas, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus F3 kategorijos ir jam reikės didesnio saugaus atstumo.

Kai kurie CE apribojimai taikomi visiems fejerverkams, pavyzdžiui, viršutinė 120 dB triukšmo riba. Be to, skirtingose pasaulio šalyse yra draudžiami tam tikri fejerverkai, todėl jei ruošiatės fejerverkų šou surengti ne Lietuvoje, o užsienyje, būtų išmintinga pasidomėti konkrečioje šalyje galiojančiais įstatymais ir taisyklėmis.

Saugūs atstumai

F2 kategorijos fejerverkai turi būti mažiausiu saugiu atstumu nuo žiūrovų, paprastai 8 m arba 15 m. Iš tikrųjų F2 kategorijai priskiriami fejerverkai turi būti leidžiami ne mažesniu kaip 8 m atstumu, tačiau gamintojai gali jį padidinti iki bet kokio atstumo, todėl neretai ant F2 kategorijos fejerverkų nurodomas net 20 m atstumas.

F3 kategorijos fejerverkai yra galingesni ir reikalauja, kad žiūrovų atstumas būtų ne mažesnis kaip 25 m.

Taigi, ant daugelio fejerverkų taip pat matysite, kad nurodomas atstumas, iki kurio reikia „nedelsiant pasitraukti“. Tai taikoma fejerverką uždegančiam asmeniui, o ne žiūrovams. Priežastis, kodėl atstumas, kuriuo reikia nedelsiant pasitraukti, dažnai yra mažesnis nei atstumas iki žiūrovų, yra ta, kad spėjama, jog fejerverką uždegantis žmogus naudoja tam tikras apsaugos priemones.

Žinoma, jums gali kilti klausimas, kokios taisyklės taikomos pastatams, medžiams ir kitiems objektams, tačiau nėra jokių reikalavimų dėl atstumo iki tokių statinių kaip pastatai, šiltnamiai, medžiai, pašiūrės ir pan.

Priklausomai nuo fejerverko tipo, reikia vadovautis sveiku protu ir logika. Kai kurie fejerverkai paleidžia „sviedinius“ į orą, todėl įsitikinkite, kad tiesiai virš fejerverko nieko nėra. Be to, atsižvelkite į fejerverkų naudojimo instrukcijoje pateiktas gaires ir rekomendacijas. Jų pagalba jūs galėsite daug efektyviau užtikrinti, kad fejerverkų šou bus saugus ir nekeliantis jokio pavojaus nei jums, nei žiūrovams ar aplinkiniams objektams.

Kiek griežti yra šie atstumai?

Šį (labai dažną!) klausimą galite užduoti dėl dviejų priežasčių:

PIRMA PRIEŽASTIS

Viena iš jų yra ta, kad jums galbūt trūksta vietos, pvz., sode. Galbūt nuo fejerverkų iki žiūrovų yra 10 m atstumas ir jums kyla klausimas, ar vis dėlto turėtumėte naudoti fejerverką, kurio atstumas yra 15 m. Tokiais atvejais reikėtų pabrėžti, kad visada reikia laikytis fejerverkams taikomų saugių atstumų, kurie paprastai nurodomi jų naudojimo instrukcijoje. Nors tinkamas fejerverkų pastatymas gali sumažinti didžiąją dalį rizikos, vis dėlto šie saugūs atstumai turėtų būti laikomi minimaliais. Trumpiau tariant, jei turite, pavyzdžiui, 10 m, nenaudokite 15 m ar 25 m fejerverkų, o vietoje to naudokite 8 m fejerverkus. Panašiai ir 25 m F3 fejerverkai turi būti bent 25 m atstumu. Negalima jų leisti 15 m ar 20 m atstumu!

ANTRA PRIEŽASTIS

Kita priežastis, dėl kurios galite to paklausti, yra ta, kad fejerverkus leidžiate daug didesnėje teritorijoje, pavyzdžiui, futbolo aikštėje, ir nerimaujate, kad žiūrovai yra per toli. Tačiau dauguma 8 m, 15 m ir 25 m fejerverkų vienodai gerai atrodo ir iš 30 m, 50 m ar dar didesnio atstumo. Tiesą sakant, jei turite vietos, visada rekomenduojama fejerverkus pastatyti gerokai toliau, nei nurodyta konkretaus fejerverko naudojimo instrukcijoje. Kuo daugiau erdvės paliksite, tuo mažesnis pavojus kils žiūrovams, jei fejerverkų šou metu tektų susidurti su problemomis.

Ką svarbu žinoti

Teisiškai nereikalaujama būti apmokytam prieš perkant ar naudojant F2 ir F3 kategorijos fejerverkus. Šių fejerverkų gali įsigyti bet kuris žmogus, jei jam yra 18 metų ar daugiau. Taip pat leidžiama pirkti ir naudoti buitinius fejerverkus bet kuriuo metų laiku, tačiau juos reikia iššauti iki 22 val. vakaro (kai kuriomis pasirinktomis datomis, pavyzdžiui, Naujųjų metų naktį, vėliau).

Jei fejerverkus leidžiate savo sode ir rengiate privatų fejerverkų šou, jums nereikia draudimo. Tačiau viešo fejerverkų demonstravimo atveju draudimas laikomas būtinu. Tokiu atveju draudikas taip pat gali reikalauti, kad fejerverkus naudojantys vartotojai būtų apmokyti. Paprastai tai būna „neoficialūs“ mokymai, kuriuos rengia vartotojams skirtų fejerverkų tiekėjas, nes vartotojams skirtų teisiškai pripažintų mokymų apie fejerverkų naudojimą nėra.

Fejerverkų, net ir buitinių, laikymui taikomi teisiniai kiekio ir laiko apribojimai. Nors didžiajai daugumai gyventojų šie apribojimai netaikomi – dėl nedidelio kiekio arba pirkimo tą dieną, kai jie būna leidžiami į dangų, – vis dėlto turėtumėte žinoti apie šiuos apribojimus.

Kaip bebūtų, su visa šia informacija galima susipažinti perskaičius mūsų šalyje galiojančius įstatymus. Tai leistų jums būti daug geriau pasiruošusiems ir tinkamai informuotiems. Todėl jei planuojate naudoti fejerverkus, būtų išmintinga skirti laiko ir visu tuo pasidomėti išsamiau.

CE standartas

Visuotinai pripažįstama, kad CE fejerverkai pasižymi geresnėmis charakteristikomis atitinkamu stebėjimo atstumu ir kad jie gali pasiūlyti galingesnių fejerverkų, lyginant su ankstesnių ženklinimų fejerverkais.

Nors CE klasifikacija taikoma visoje ES, kai kuriose Europos Sąjungos šalyse vis dar reikalaujama, kad įvairūs fejerverkai, kuriais mėgaujasi nemaža dalis Europos šalių vartotojų, būtų draudžiami. Tai apima orinius „sviedinius“, raketas ir kt. Tai reiškia, kad ne visose šalyse galioja tie patys įstatymai ir tvarka, susijusi su fejerverkų naudojimu. Kai kuriose šalyse įstatymai ir vartotojams keliami reikalavimai yra griežtesni. Taigi, kiekvienas vartotojas, kuris planuoja naudoti fejerverkus – nepaisant to, ar tai būtų buitinių fejerverkų naudojimas, ar didelio fejerverkų šou organizavimas, turėtų atidžiai pasidomėti bendrąja tvarka ir laikytis įstatymuose numatytų gairių.

F1 kategorijos fejerverkai

Ši kategorija suteikiama labai mažiems fejerverkams, kuriems reikalingas minimalus saugus atstumas (dažnai nurodomas 1 m). Pavyzdžiai – kai kurių rūšių patalpose leidžiami naudoti fejerverkai.

F4 kategorijos fejerverkai

Fejerverkams, skirtiems tik profesionaliam naudojimui, suteikiama F4 kategorija. Jais negali naudotis plačioji visuomenė ir jie skirti tik apmokytiems fejerverkų specialistams. Dauguma F4 kategorijos fejerverkų neturi aiškaus saugaus atstumo, nes juos teisingai įrengti ir naudoti turi tik fejerverkų šou operatorius; daugelis jų net neturi uždelsto saugiklio, nes yra skirti leisti naudojant elektrą. Spaudoje dažnai vadinami „pramoniniais fejerverkais“, F4 kategorijos fejerverkai, be abejo, būtų labai pavojingi, jei juos naudotų neapmokytos rankos.

Priešingai populiariam mitui, nėra tokio dalyko kaip „licencija“, kurią galima įsigyti ar gauti, leidžianti jums, kaip visuomenės nariui, pirkti ar naudoti F4 kategorijos fejerverkus. Daugiau apie tai galite paskaityti Lietuvoje galiojančiuose įstatymuose ir kituose su fejerverkų naudojimu susijusiuose straipsniuose.

1.3G, 1.4G, HT3 ir HT4

Padėtį dar labiau apsunkina 1.3G ir 1.4G kategorijos fejerverkai. Tai fejerverkams suteikiama klasifikacija, susijusi su jų galimu pavojumi, kuris pažymėtas dideliu oranžiniu rombu fejerverko išorinės dėžutės šone. Tai susiję su gabenimu ir pakavimu, o 1.3G yra „pavojingesnis“ nei 1.4G.

Sandėliavimo atveju atitinkamuose teisės aktuose fejerverkai priskiriami 3 arba 4 pavojingumo tipui (HT3 arba HT4) ir nurodoma, kiek kiekvienos rūšies fejerverkų galima laikyti toje pačioje vietoje ir kiek laiko. Tai aktualu, jei perkate daug fejerverkų arba tai darote likus daugeliui savaičių iki numatomo fejerverkų šou ir jums reikia juos saugoti.

Su HT3 ir HT4 terminais susidursite retai, nes, laimei, šios klasifikacijos paprastai atitinka 1.3G ir 1.4G. Taigi, HT3 ribos taikomos 1,3G fejerverkams, o HT4 ribos – 1,4G fejerverkams. Todėl kalbant apie saugojimo laikotarpį reikėtų nerimauti tik dėl terminų 1.3G ir 1.4G. Daugiau apie atitinkamus taikomus ribojimus galite perskaityti šiandien galiojančiuose įstatymuose.

Su terminu 1.3G susidursite dažnai, nes daugelis mažmenininkų pabrėžia, kad įvairūs fejerverkai yra geresni arba galingesni, nes jie yra 1.3G.

Kaip bebūtų, vertėtų pabrėžti, kad dauguma vartotojų, perkančių fejerverkus Naujųjų metų išvakarėse, neturi jaudintis dėl 1.3G/1.4G arba HT3/HT4, o turėtų sutelkti dėmesį į fejerverko saugų atstumą, nes tai tiesiogiai susiję su jų pasirodymo saugumu.

T1 ir T2 kategorijos

Retais atvejais kai kurie vartotojams parduodami su fejerverkais susiję gaminiai (pvz., lancetai) gali būti priskiriami T1 kategorijai, todėl būtų naudinga trumpai pakalbėti apie tai, ką tai reiškia.

Apskritai fejerverkai, scenos ir teatro specialieji efektai priskiriami T1 arba T2 kategorijoms, o ne pirmiau aprašytoms F1, F2, F3 arba F4 kategorijoms.

  • T1 kategorija: Pirotechnikos gaminiai, keliantys nedidelį pavojų, kuriuos gali įsigyti ir naudoti mėgėjai (t.y. plačioji visuomenė), nors jiems gali būti taikomas apribojimas „naudoti tik lauke“.
  • T2 kategorija: Pirotechnikos gaminiai, kurie kelia didesnį pavojų ir gali būti tiekiami tik „asmenims, turintiems specialių žinių“ (paprastai sutrumpintai PWSK arba PSK). Todėl tokių gaminių tiekėjai juos tiekia tik scenos, specialiųjų efektų, pirotechnikos ar kino pramonės specialistams. T2 efektų pavyzdžiai.

Pabaigai

Taigi, jau spėjote susipažinti su visomis fejerverkų kategorijomis ir jų naudojimui taikomais saugiais atstumais. Tai turėtų jums padėti daug lengviau pasirinkti tinkamiausius fejerverkus ir užtikrinti, kad jūsų organizuojamas fejerverkų šou būtų ne tik labai įspūdingas ir nepamirštamas, tačiau kartu ir visiškai saugus – tiek jums, tiek ir fejerverkų šou žiūrovams.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content