Švenčių laukimą kartina plintančios ligos

Asociatyvi nuotr.

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių – skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos ministerijos. Sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir COVID-19 skaičius kas savaitę vis didėja.
Klaipėdos rajono savivaldybėje sergamumo suminis rodiklis – per plauką nuo epideminio. Tad svajojantieji šventes sutikti šeimynykščių apsuptyje, o ne lovoje raginami skirti ypatingą dėmesį prevencinėms priemonėms, vengti masinių susibūrimų ir, žinoma, stiprinti imunitetą.


Per plauką nuo epideminio
Lapkričio 27 d.–gruodžio 3 d. epideminį sergamumo lygį pasiekė 22 savivaldybės, t. y. peržengė 1 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų ribą. Klaipėdos rajono savivaldybėje šis rodiklis siekia 1 478, tad esame išties per plauką nuo epideminio sergamumo lygmens.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, kurių duomenimis, kol kas situacija tiek ugdymo įstaigose, tiek asmens sveikatos priežiūros įstaigose yra įprasta. Iki šios dienos nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi. Primename, kad, priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, būtina atsižvelgti ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, hospitalizacijos, reanimacijos ir intensyvios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos.
Pastarąją savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyta 18 asmenų: 11 vaikų (0–17 m.) ir 7 vyresni nei 65 m. asmenys. Intensyvios terapijos skyriuose buvo gydomas 1 asmuo (iki 2 m. amžiaus).


Masiškai daugėja
Priekulės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Laima Simenienė „Bangą“ patikino, kad sergančiųjų masiškai daugėja. Pacientams diagnozuojamas tiek paprastas peršalimas, tiek koronavirusas. Gripo atvejų iki šiol nebuvo fiksuota Priekulės PSPC. Anot L. Simenienės, tie, kurie susirgo koronavirusu ir laiku kreipėsi, buvo suteikta pagalba, išvengė komplikacijų. Tad labai svarbu nedelsti. Paklausta, ar pacientai skiepijosi nuo COVID-19, gripo, atsakė: „Nuo gripo skiepijosi, tačiau nuo COVID-19 – ne.“
Priekulės PSPC vyriausioji gydytoja pastebėjo, kad žmonėms dar trūksta sąmoningumo. Jei suserga COVID-19, iškart užsideda kaukę, kad kitų neužkrėstų. Tačiau jei kankina įprasta sloga, kosulys, kaukės nenešioja, nors šie negalavimai lygiai taip pat užkrečiami. L. Simenienė sakė, jog tie, kurie nori išlikti sveiki, turėtų vengti susibūrimo vietų, o tie, kurie jaučia simptomus, kad ir nestiprius, turėtų imtis apsaugos priemonių.


Skiria ir specialų vaistą
Paupių PSPC vyriausioji gydytoja Erika Janovičienė taip pat antrino, jog sergančiųjų vis daugiau. „Jau ir praėjusią savaitę kreipėsi nemažai karščiuojančių, buvo atlikti koronaviruso testai, tai pasitvirtino COVID-19. Gripo atvejų yra, tačiau nemasiškai. „Dabar vaistinėse yra pirkti testų, kurie rodo ir COVID-19, ir gripą, tai būna, kad pacientai skambina ir sako, jog, pavyzdžiui, COVID-19 neigiamas, tačiau gripo – teigiamas“, – pasakojo E. Janovičienė.
Ar šiais metais koronavirusas ne toks pavojingas, anot Paupių PSPC vyriausiosios gydytojos, dar per anksti spręsti. Tačiau susirgusiems COVID-19 vyresniems nei 65 m. amžiaus žmonėms, taip pat sergantiems lėtinėmis ligomis, atsižvelgiant į rizikos veiksnius, yra skiriamas ir specialus „Pfizer“ antivirusinis vaistas, kuris veikia būtent nuo COVID-19. „Vaistą svarbu pradėti vartoti per 5 dienas nuo simptomų atsiradimo pradžios, dėl to svarbu laiku kreiptis. Pastebėjome, jog tų, kuriems tikslingai buvo skirtas šis vaistas, greitai pagerėjo būklė, krito temperatūra, sumažėjo kosulys ir pan.“, – kalbėjo pašnekovė. Anot jos, šį vaistą rekomenduojama vežtis ir į stacionarą, jei būklė negerėja. Tuomet sprendžiama, ką daryti toliau. Žinoma, pagal poreikį visada yra atliekami kraujo tyrimai, vertinama bendra paciento būklė.
Anot E. Janovičienės, serga tiek vaikai, tiek suaugusieji. „Svarbu imtis visų prevencinių priemonių. Būna, kad sako pacientas nejaučiąs simptomų, tik nosis „bėga“, kosulys…. Čia ir yra simptomai“, – akcentavo pašnekovė. Kalbėdama apie sveikatą, ji priminė posakį, kad roges reikia ruošti vasarą, tad svarbu grūdintis, sportuoti, įtraukti į mitybą citrinas, imbierą, medų ir kt.


Svarbu stiprinti imunitetą
Gargždų PSPC šeimos gydytoja Zita Pranevičienė „Bangai“ taip pat tvirtino, kad sergamumas didėja, pacientų, sergančių peršalimo ligomis, COVID-19, taip pat yra, tik gripo kol kas nefiksavo. „Kalbant apie COVID-19 šiemet, tikėtina, žmonės persirgs lengviau, tačiau turėjome ir sunkų atvejį, ši pacientė turėjo ir daug gretutinių ligų“, – kalbėjo Z. Pranevičienė.
Paklausta, ką patartų norintiems išlikti sveikiems, atsakė: „Vartokite polivitaminus: moterys – moteriškus, vyrai – vyriškus. Gerkite cinko ir seleno – tai didina imunitetą. Yra ir specialios česnako kapsulės – tai tokios paprastos, tačiau geros priemonės.“ Šeimos gydytoja pridūrė, kad reikėtų dėvėti kaukes einant į parduotuves, į šeimos kliniką.
Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content