Protesto žygiui į sostinę ūkininkai pasitelkė ir techniką
![](https://gargzdai.lt/wp-content/uploads/20240122_085626-edited.jpg)
Ankstyvą pirmadienio rytą Klaipėdos rajono ūkininkų atstovai su technika suvažiavo į Savivaldybės aikštę. 11 traktorių kolona rikiavosi į protesto mitingą Vilniuje. Ant traktorių plevėsavo Trispalvės, Gargždų miesto vėliavos.
„Norime būti pagaliau išgirsti. Esame pateikę 6 pagrindinius reikalavimus. Tačiau realus dialogas nei su Vyriausybe, nei su žemės ūkio ministru taip ir neįvyko. Todėl griebėmės tokios kraštutinės priemonės – žygio su technika į Vilnių“, – ramiai savo tikslą dėstė rajono ūkininkai.
Vieni kovoja, kiti – abejingi
Klaipėdos rajono ūkininkai pirmadienį vakare planavo pasiekti Kauną. Kadangi su technika leista važiuoti tik aplinkkeliais, skaičiuojama, kad kelionė į Vilnių truks apie 20 valandų. Judama bus lėtai, saugiai – apie 30 km per valandą. Važiuoti magistraliniais keliais leidimo nedavė Kelių policija, tokiai pozicijai pritarė ir AB „Kelių priežiūra“.
Pirmadienio ryte į rajono Savivaldybės aikštę susitikti ir pasikalbėti su ūkininkais, ketinančiais su technika važiuoti į Vilnių, išėjo rajono meras Bronius Markauskas, vicemerai Violeta Riaukienė, Vytautas Butkus, rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Aurelija Latakienė.
Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininko Vytauto Buivydo, laužų akcija įkvėpė ūkininkus ginti savo teises. „Valdžia tikrai nesiskaito su ūkininkais. Dabar viešinama, kad esą mums valdžia pasiūlė sąlygas, taip, pasiūlė, bet be jokių raštiškų įsipareigojimų, be terminų. Tai ką tai reiškia? Tik laiko tempimas: prasidės sėja, ūkininkai nebeturės laiko mitinguoti ir viskas pasimirš?.. Galiu tik tiek pasidžiaugti, kad žemdirbių vienybė šalyje stiprėja. Tikslių skaičių, kiek ūkininkų su technika patrauks į Vilnių, dar nėra, bet, atrodo, jų bus daugiau nei planuota“, – pirmadienio rytą aikštėje „Bangai“ sakė V. Buivydas, pats jis į Vilnių išlydėjo du ūkininkaujančius sūnus su traktoriumi. Tačiau LŪS Klaipėdos rajono skyriaus vadovas V. Buivydas neslėpė ir nusivylimo, kad dalis rajono ūkininkų yra abejingi, tiesiog laukia nuošalėje rezultatų, kuriuos iškovos kiti. „Už vietą po saule turime kovoti drauge, o tie, kurie nekovoja, dar ir pretenzijų daugiausia turi. Labai apmaudu, kad kai kurie mūsų ūkininkai pamelavo, žadėjo atvykti į protestą su technika, bet neatvyko. Skaudu, kad taip nesąžiningai daro ne biedniausi, o turtingiausi“, – apgailestavo V. Buivydas. Tačiau tuo pačiu jis padėkojo jautriems, atliepiems ūkininkams, kurie kuo tik gali, tuo visada ir padeda iš visos širdies.
V. Buivydo žiniomis, iš Šilalės rajono į Vilnių pajudėjo apie 40–50 traktorių, iš Vilkaviškio – apie 100. Protesto organizatoriai planavo, kad iš visos šalies į Vilnių suvažiuos apie 500 traktorių, dabar manoma, kad jų bus daugiau.
Įskaudino absurdiški reikalavimai
11 galingų ir modernių traktorių, išrikiuotų Savivaldybės aikštėje, atrodė įspūdingai. Jie buvo papuošti valstybės ir Gargždų miesto vėliavomis, užrašai skelbė, kad į protestą važiuoja LŪS Klaipėdos rajono ūkininkų skyriaus atstovai. Ant kai kurių traktorių bolavo užrašai, kad jų lizingas baigsis tik 2031 m.
„Pažiūrėkite, štai mes esame tie žmonės, kurie pasiryžę ginti nuo agresoriaus savo Tėvynę, jei tik to prireiktų. Mes niekur nepabėgsime, niekur neevakuosimės išbandymo minutę. Čia – mūsų žemė, čia – mūsų namai. Mes norime ir Vilniui parodyti, kad esame šviesūs žmonės ir kuriame gerovę Lietuvoje. Gal mūsų žygis bus ir edukacinis: juk daug vaikų miestuose net nežino, iš kur parduotuvėse atsiranda sūriai, mėsa, duona“, – kalbėjo aikštėje ūkininkai.
Venckuose pažangiai ūkininkaujantis Tomas Balčėnas „Bangai“ nurodė priežastį, dėl ko kilo protesto banga: „Diskusija vyksta jau treji ketveri metai, bet esame visiškai negirdimi. Arba valdžia viena sako, o kita daro.“ Pasak Tomo, visiems Lietuvos žmonėms turėtų būti aktualu rusiškų grūdų eksportas. „Mes remiame Ukrainą, naudojame visuomenės finansinius resursus padėdami kovoti prieš agresorių, bet kita ranka leidžiama tekėti rusiškiems grūdams, trąšoms ir kt. Juk tai – akivaizdus absurdas“, – atkreipė dėmesį ūkininkas. Jis priminė ir kitą neigiamą pavyzdį, kaip ūkininkai vedžiojami už nosies. „Maždaug prieš porą metų buvome skatinami įsirengti dujines džiovyklas, o dabar turime patį didžiausią dujų akcizą pasaulyje. Tai kaip tai paaiškinti?“ – retoriškai klausė T. Balčėnas, pridurdamas ir apie absurdišką situaciją dėl žaliojo kuro. „Štai Priekulės seniūnijoje buvo didžiulis potvynis. Venckuose įkrito gaisrinė, važiavome, padėjome visą dieną. Tai ką: dabar man už savanorišką pagalbą galėjo baudą išrašyti? Čia galvoj tokie dalykai nebetelpa“, – samprotavo ūkininkas.
Pirmąją protesto akciją ūkininkai buvo surengę sausio 8 d. Tuomet žemdirbiai visoje Lietuvoje degino laužus, taip reikšdami nepasitenkinimą šalies žemės ūkio politika. Vyriausybei tuomet buvo parengtas 6 punktų reikalavimų sąrašas: išspręsti biurokratų sukurtą daugiamečių pievų problemą; sustabdyti apsauginių juostų bei zonų plėtrą ir vienašališką žemės ūkio paskirties keitimą be savininkų sutikimo; sustabdyti rusiškų grūdų importą į Lietuvą; ryžtingai ir ilgam išspręsti pieno krizę Lietuvoje; grąžinti iki šiol galiojusias žemės ūkio žymėto kuro naudojimo taisykles bei sumažinti naftos dujų akcizą iki kaimyninių šalių lygio.
Ūkininkų protestas Vilniuje numatomas sausio 23–26 d. Piketas pradedamas žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui planuojant susitikti su Europos Sąjungos agrarinę politiką kuruojančiu eurokomisaru Januszu Wojciechowskiu. Pareigūnai tarsis, kaip Lietuvos ūkininkams palengvinti prievolę šiemet atkurti suartas daugiametes pievas. Tai – vienas esminių 2024 m. protestais pradėjusių ūkininkų reikalavimų. Žemės ūkio ministras K. Navickas naująjį protestą vadina nekonstruktyviu veiksmu. Premjerė Ingrida Šimonytė apgailestauja netikėtai pasikeitusia ūkininkų pozicija, esą vykstant liepsnojančių laužų akcijai buvo susitikta su ūkininkų organizacijų atstovais ir susitarta dėl perspektyvų.
Padėka ir prašymas
Klaipėdos rajono ūkininkų sąjunga nuoširdžiai dėkoja ir sako nuoširdų ačiū protesto žygio į Vilnių iššūkį priėmusiems traktorių vairuotojams ir supratingoms jų šeimoms. Nuoširdžiai prašome prisidėti visų rajono ūkininkų ir jiems prijaučiančiųjų, taip pat žemės savininkų siekiant bendro tikslo. Reikalinga pagal išgales kiekvieno finansinė parama: vieno traktoriaus išsiuntimas į Vilnių kainuoja apie 850 eurų: kuras, amortizacija, nakvynė, maitinimas, draudimas, neįskaitant darbo ir asmeninio laiko.
Skirdami paramą nurodykite: gavėjas – Klaipėdos rajono ūkininkų sąjunga, įm. kodas 163531346, a. s. LT955015300014000023. Paskirtis – parama akcijai.
Vilija BUTKUVIENĖ
Aut. nuotr.
![](https://gargzdai.lt/wp-content/uploads/20240122_0858510-768x1024.jpg)
![](https://gargzdai.lt/wp-content/uploads/20240122_090415-768x1024.jpg)
![](https://gargzdai.lt/wp-content/uploads/20240122_090634-768x1024.jpg)