Lietuvos ES dvidešimtmetis: 20 mlrd. eurų investicijų

Rytoj, gegužės 1 d., švęsime Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) 20-metį. Tai – bene vienas svarbiausias Lietuvos politinis ir ekonominis sprendimas, nulėmęs sparčią valstybės pažangą. Šiemet taip pat minime įstojimo į NATO dvidešimtmetį.
Tapusiai stipriausios pasaulyje ekonominės sąjungos nare Lietuvai buvo suteikta galimybė pasinaudoti vienu iš narystės privalumų – ES fondų lėšomis. Beveik per du dešimtmečius Lietuva jau gavo 20 mlrd. eurų investicijų, jos bus skiriamos ir ateityje. Ir nors Lietuva taip pat kasmet moka mokesčius į ES biudžetą, bet iš jos gaunama milijardinė parama daugiau nei 4 kartus lenkia mūsų įnašus.
Tiesioginės užsienio investicijos nuo 2004 m. pradžios Lietuvoje išaugo dar daugiau – 6 kartus. Lietuvos pagrindinis ekonomikos variklis – lietuviškos kilmės prekių eksportas – per šį laikotarpį padidėjo beveik 4 kartus.
Šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) nuo 2004-ųjų pakilo beveik 4 kartus. Vidutinis darbo užmokestis po mokesčių padidėjo daugiau nei 5 kartus – nuo 256 iki 1 304 eurų. Dar sparčiau augo vidutinė senatvės pensija, kuri 2004-aisiais siekė 109 eurus, o šiemet – jau 644 eurus.
Padidėjusią gyventojų perkamąją galią, finansines galimybes bei vartojimą rodo ir kitas „Eurostat“ skelbiamas rodiklis – faktinės individualios vartojimo išlaidos, kurios apima ne tik pačių gyventojų įsigytas, bet ir valstybės suteiktas nemokamas prekes ar paslaugas. Pagal šį rodiklį vartojimas Lietuvoje siekia apie 95 proc. ES vidurkio.
Šiuo metu ES yra 27 narės, kai stojo Lietuva, buvo 25. 1985 m. Europos Bendriją paliko Danijos autonominė teritorija Grenlandija. 2016 m. surengto referendumo valia, Jungtinė Karalystė iš Europos Sąjungos pasitraukė 2020 m. Valstybės išstojimo iš ES procedūrą ir sąlygas nustato Lisabonos sutartis.
2003 m. gegužės 10 ir 11 d. vyko privalomas referendumas dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje. Referendume dalyvavo 63,37 % visų rinkėjų, už Lietuvos narystę ES pasisakė 91,07 % balsavusiųjų. Klaipėdos rajone referendume dalyvavo 61,34 % visų rinkėjų, ES narystei taip pasakė 92,01 % visų dalyvavusiųjų rinkėjų.
Labiausiai nepritarė Lietuvos narystei ES Šalčininkų rajono gyventojai – ne balsavo 20,60 % rinkėjų. Labiausiai pritarė narystei Alytaus miesto gyventojai – taip balsavo 95,24 % rinkėjų. Patys neaktyviausi rinkėjai buvo Visagine – 37,32 % rinkėjų. Aktyviausi buvo neringiškiai – 79,76 % rinkėjų.
Parengta pagal pranešimus spaudai
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.