Apie simbolinius pavadinimus
Simboliniai pavadinimai – viena iš pagrindinių tikrinių pavadinimų rūšių (šalia tiesioginės reikšmės pavadinimų) – rašomi kabutėse ir paprastai vartojami su gimininiu žodžiu (gimininiais žodžiais). Tai pavadinimai, kurie vartojami perkeltine reikšme. Šių pavadinimų porūšis – antraštiniai pavadinimai, kuriais pavadinamas koks nors kūrinys ar jo dalis.
Simbolinių pavadinimų pirmasis žodis bei kiti sudaromieji tikriniai žodžiai rašomi iš didžiosios raidės, o visas pavadinimas rašomas kabutėse, pvz.: partija „Jaunoji Lietuva“, choras „Gabija“, išankstinio mokėjimo kortelė „Ežys“, bilietų žymėjimo programėlė „Žiogas“, investicinis gyvybės draudimas „Aprūpinta senatvė“, labdaros akcija „Ir maža širdelė turi didelių idėjų“, socialinis projektas „Darom“, projektas „Jaunimo socialinių kompetencijų didinimas“, operacinė sistema „Windows 10“, interneto naršyklė „Edge“. Žmonės galės naudotis e. paslaugomis „Planuoju teritoriją“ ir „Stebiu teritorijos planavimą“. Lietuviams aktualiausios programėlės – socialinio tinklo „Facebook“ programėlė, ją papildanti susirašinėjimo programėlė „Messenger“ ir elektroninio pašto platforma „Gmail“.
* Simboliniai pavadinimai gali būti rašomi ir be kabučių – juos tekste galima išskirti kitu šriftu, jei nėra rišlaus teksto, gali būti rašoma ir be kabučių, ir neišskiriant kitu šriftu (taip įprasta rašyti reklaminiuose tekstuose);
* Kitų kalbų simboliniai pavadinimai neverčiami, bet kaip lietuviški rašomi su kabutėmis arba išskiriami kitu šriftu.
Gruodžio 6 d. nuo 9.30 val. Lietuvių kalbos institute (P. Vileišio g. 5, Vilnius) ir per „Zoom“ platformą vyks mokslinis seminaras „Terminologija: mokslo ir praktikos klausimai 3“.
Jame bus kalbama apie iki pat šiol aktualias kalbininko Kazio Ulvydo terminologines nuostatas, aptariama Europos Sąjungos terminų duomenų bazės IATE lietuviška sąsaja, taip pat nagrinėjami ekonomikos, teisės, kūrybinės apskaitos, pelno valdymo ir švietimo srities terminai, jų vartosenos, darybos ir kiti ypatumai.
ℹ️Daugiau informacijos e. paštu ausra.ganusauskiene@lki.lt.
Seminarą organizuoja Lietuvių kalbos instituto Terminologijos centras.
Jei negirdėjote kalbos forumo „Ar tarmės vėl atgimsta?“, galite jį išklausyti bet kada, Jums tinkamu laiku. Ryškėja išvada, kad tik per kūrybą, patrauklų turinį paskatinsime ir jaunimo susidomėjimą tarmėmis. Ir nereikia bijoti į tarmę įsileisti naujų žodžių, kaip sakė Rokas Kašėta. Priešingai, nei mano „konservatyvieji tarmės policininkai“, leiskime jiems „adaptuocis“.
Juk iš tiesų turime tarmių puoselėtojų ir gaivintojų mūsų krašte!
🎞 Forumo įrašą rasite čia:
Daiva BELIOKAITĖ
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja)