Agila Barzdienė: galimybė prisidėti prie „Kurk Lietuvai“ kūrimo buvo viena gražiausių karjeros dovanų

2025 metais „Kurk Lietuvai“ – solidi, viešajame sektoriuje tradicijas suformavusi programa, o jos dalyviai bei dalyvės – pageidaujami profesionalai, dėl kurių varžosi įvairios institucijos. Visgi, buvusios programos vadovės, dabartinės ekonomikos ir inovacijų viceministrės Agilos Barzdienės teigimu, situacija pradžioje tikrai buvo kitokia.

Ne tik buvote ilgametė „Kurk Lietuvai“ vadovė, bet ir prisidėjote prie programos sukūrimo. Kaip gimė ši idėja? Kaip pradžioje į ją reagavo viešojo sektoriaus institucijos?

Tuo metu dirbau Ūkio (dabar Ekonomikos ir inovacijų) ministerijoje, o agentūrai „Investuok Lietuvoje“ vadovavo Milda Dargužaitė. Tai buvo laikas, kai išvykstančių srautai buvo be galo dideli. M. Dargužaitė pati grįžo į Lietuvą ir, remdamasi asmenine patirtimi, norėjo sugrąžinti kuo daugiau talentų. Ji atėjo į ministeriją su idėja ir man buvo pasiūlyta sudėlioti struktūrą, kaip teisiškai programa galėtų atrodyti.

Jei šiuo metu institucijos, švelniai pasakius, kovoja, kad galėtų turėti „Kurk Lietuvai“ dalyvius, tada mes daug dirbome, jog parduotume idėją priimti tuos jaunus profesionalus. Jei lygintume 2025 metus ir 2012-uosius, tai pakito ir dalyvių amžiaus vidurkis. Tuomet jis buvo apie 23 metus, kartą sudarydavo daugiausia ką tik studijas baigę žmonės su minimalia patirtimi. Jeigu atsimenate, tuomet ir pavadinimas buvo Jaunųjų profesionalų programa, jį pakeitėme 2014–2015 metais. Dabar jau dalyvių amžiaus vidurkis siekia 28–29 metus, žinai, kad gali gauti profesionalą ne tik su dviejų, bet ir dešimčia metų patirtimi.

2020 metais tapote Prezidentūros kanclere, pernai – ekonomikos ir inovacijų viceministre. Ko pasiilgstate iš „Kurk Lietuvai“ laikų?

Galimybė prisidėti prie „Kurk Lietuvai“ kūrimo buvo viena gražiausių dovanų, kurią turėjau savo karjeroje. Turime posakį „Once Kurk Lietuvai, Always Kurk Lietuvai“, tad programa tikrai vis dar širdy, namie su „Kurk Lietuvai“ džemperiu gana dažnai vaikštau.

Vienas iš labiausiai liūdesį kėlusių dalykų išėjus – negalėjimas dalyvauti naujų dalyvių atrankoje. Man tai buvo vienas iš laukiamiausių etapų. Tie atrankos pokalbiai atnešdavo labai daug motyvacijos bei įkvėpimo, kai tu šneki su žmonėmis nuo Australijos, JAV, iki Norvegijos bei Švedijos ir matai, kaip jie nori grįžti į Lietuvą ir nuversti kalnus.

Kaskart susitikusi su naujais dalyviais vis kartoju, kad tokią prabangą, kaip dalyvaujant „Kurk Lietuvai“, tu vargiai ar kur patirsi. Įgyvendindamas projektą, tu gali gilintis tik į vieną temą. Kaip vadovė, galėdavau išsamiai susipažinti su 11–14 skirtingų projektų, bet dabar tam neužtektų nei savaitėje dienų, nei paroje valandų. Šios prabangos nebeturiu, bet džiaugiuosi galimybe į savo komandą priimti „Kurk Lietuvai“ dalyvius. Tiek man dirbant Prezidentūroje, tiek ministerijoje turėjome programos dalyvius ir stengiamės, kad jų projektai taptų integralia institucijos dalimi.

2023 metais patvirtinta nauja „Kurk Lietuvai“ strateginė kryptis, tai – ekonomikos transformacija. Kaip dalyvių projektai, trunkantys po pusmetį, gali prisidėti prie pokyčių nacionaliniu mastu?

Labai svarbu suprasti, kur visame problemų žemėlapyje, kurį turi mūsų valstybė, nugula kiekvienas „Kurk Lietuvai“ dalyvių įgyvendinamas projektas. Nuo pat pirmos dalyvių kartos sakome, kad tu gali manyti, kad lipdai molio plytas arba pasakoti, kad statai bažnyčią. Kiekvienas projektas, kiekvienas pasiektas rezultatas yra ta plyta į ekonomikos akceleraciją. Prieš pradedant svarbu įsivertinti, ar tu sugebi užčiuopti pačią didžiausią problemą, kurią išsprendus, kaip domino kaladėlės sprendimo link pradėtų judėti procesai.

Iki gegužės 5 d. vyksta naujų „Kurk Lietuvai“ dalyvių atranka. Kokiems žmonėms patartumėte kandidatuoti?

Pradėsiu nuo to, kam nepatarčiau. Jeigu tau tikrai nerūpi valstybė, jei kiekvieną dieną žiūrėdamas „Panoramą“, BBC ar CNN nuoširdžiai nemąstai, ką Lietuvos valdyme būtų galima padaryti geriau, tai programa tikrai ne tau.

Visus atrinktus dalyvius, kad ir kokie skirtingi jie bebūtų, vienija, kaip aš sakau, tas Kurko genas. Net nežinau, kaip jį apibūdinti. Jame telpa ir meilė Lietuvai, ir motyvacija, ir užsidegimas kažką daryti.

Sėkmingiausi projektai ir sėkmingiausi žmonės šiuose projektuose buvo tie, kuriems tikrai kažkas skaudėjo. Tau gali skaudėti dėl tavo močiutės, nes jai labai ilgai tenka laukti eilėje pas gydytoją. Tau gali skaudėti dėl tavo pusseserės, kuri neįstojo į universitetą, nes kažkurioje kaimiškoje mokykloje neturėjo galimybės pasirinkti chemijos sustiprintu lygiu, negalėjo išmoti programuoti. Tau gali skaudėti dėl klimato krizės. Dažnai esame linkę pabumbėti ir numoti ranka, o „Kurk Lietuvai“ dalyvių moto – „Kas, jei ne mes?“. Ir nesvarbu, ką tu baigei, kosmoso studijas, fiziką ar anglų filologiją, jei žinai, ką galime patobulinti, tai programa skirta tau.

„Kurk Lietuvai“ – „Investuok Lietuvoje“ programa, kasmet į Lietuvos viešąjį sektorių pritraukianti įvairių sričių profesionalus, dažnai sukaupusius nemažai užsienio patirties. Dalyviai per metus trunkančią programą skirtingose institucijose įgyvendina projektus, kuriais kuriamas proveržis žaliosios ekonomikos, dirbtinio intelekto, gyvybė mokslų ir kituose sektoriuose.

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content