Regionų žurnalistai gvildeno ne tik užsienio politiką

Užsienio reikalų ministerija kasmet atidų dėmesį skiria susitikimui su regionine žiniasklaida. Tradiciniame seminare balandžio 23–24 d. aptarti Lietuvos užsienio politikos prioritetai, saugumas, transatlantiniai santykiai, Rusijos karas prieš Ukrainą, ekonominė diplomatija, dezinformacijos užkardymas ir kiti aktualūs klausimai. Renginio metu žurnalistai bendravo ir su kitų institucijų atstovais, lankėsi Vyriausybėje.
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys pristatė Vyriausybės užsienio politikos kryptis ir atsakė į žurnalistų klausimus. Jis įsitikinęs, kad reikia pasakoti mūsų žmonėms, kas vyksta pasaulyje ir kokia yra mūsų pozicija. „Mūsų visų kasdienybė priklauso ir nuo to, kas vyksta kitur. Ar tai būtų karai, ar tarifų karai, ar dideli projektai ir kt.“, – atkreipia dėmesį ministras.
Pasak ministro, aktualiausias dienotvarkės klausimas išlieka Ukraina, be abejo, svarbiausias klausimas yra ir santykiai su JAV, natūralu, ir su Europos Sąjunga. „Su Trumpo administracija tiktai siekiame transatlantinį ryšį išlaikyti, turime visus politinius, ekonominius argumentus, atsakus į jų transakcinius: o kas man už tai? Turime ir saugumo argumentus, kad mes ir toliau čia turėtume amerikiečius, kad jų dalyvavimas Europoje jiems suteikia globalų pranašumą. Suprantame, kad Europos Sąjungai dabar yra didysis metas pakilti ir užimti politinės lyderystės spragą, kurią bet kokiu atveju palieka amerikiečiai, peržiūrėdami mūsų santykius. Tačiau tos lyderystės trūksta konkrečiuose asmenyse. Bent šiuos artimiausius mėnesius yra lūkestis, kad, gegužės pirmąją savaitę Vokietijoje pasitvirtinus Vyriausybę, tai leistų būsimam kancleriui F. Merzui imtis lyderystės Europoje su tikru politiniu svoriu“, – kalbėjo ministras K. Budrys. Jis akcentavo, kad šioje geopolitinėje padėtyje, kur svarbu nauji santykiai su JAV, Kinija, Europos Sąjunga, kiek plačiai ji bus nuėjusi į Balkanus, kada apims ir Ukrainą, svarbiausias ir vienijantis dalykas yra, kaip atrodys susitarimas dėl taikos Ukrainoje, kiek ji tęsis ir kokios bus mums tiesioginės ir netiesioginės pasekmės.
„Rusijos nuolatiniai išpuoliai prieš Ukrainą rodo agresorės nenorą siekti taikos. Tvari taika įmanoma tik užtikrinant Ukrainos suverenitetą, teritorinį vientisumą, karo belaisvių ir pagrobtų vaikų bei civilių grįžimą bei suteikiant Ukrainai pilnavertes saugumo garantijas – narystę NATO ir ES, karinių pajėgumų stiprinimą. Tik pati Ukraina gali spręsti dėl savo ateities – Rusija neturi teisės primesti sąlygų“, – poziciją dėsto ministras, atkreipdamas dėmesį, kad tebėra svarbu sankcijos, tolimesnis jų pratęsimas. „Jas pastaruoju metu yra kuo sunkiau išlaikyti“, – pripažino ministras turėdamas omenyje, kad ir ES gali patirti spaudimą, jei JAV susitvarkys savo reikalus su Rusija.
Su regionine žiniasklaida dviejų dienų seminare susitiko ir URM departamentų vadovai, taip pat pristatę užsienio politikos aspektus bei aktualijas. Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento direktorius Mindaugas Silkauskas išsamiai aptarė transatlantinius santykius, NATO, Lietuvos bendradarbiavimo galimybes su JAV, Rytų kaimynystės politikos departamento direktoriaus pavaduotoja Ugnė Matulevičienė pristatė Rytų partnerystės problemas, Sankcijų grupės vadovė Renata Jasilionytė išaiškino Lietuvos ir ES sankcijų politiką, Pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai grupės vadovas Vidmantas Purlys papasakojo apie pasirengimą Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai, Globalios Lietuvos departamento direktorės pavaduotoja Gitana Skripkaitė kalbėjo apie diasporos politiką ir kt.
Regioninės žiniasklaidos susitikime daug dėmesio skirta dezinformacijos ir jos užkardos temai, taip pat susitikta ir diskutuota su krašto apsaugos viceministre Orijana Mašale.
Susitikimo atmosferą ypač sušildė žurnalistų pažintis su URM darbuotoju – katašiu Rangu. Mažytį kačiuką pernai priglaudė ir globoja strateginės komunikacijos vyr. specialistė Emilija Kilinskaitė. Žurnalistams buvo įdomu pasiklausyti ir padiskutuoti su kviestiniu svečiu Linu Kojala, politologu, VU TSPMI dėstytoju, Geopolitikos ir saugumo studijų centro direktoriumi.
Šiemet pirmą kartą į kasmetinį susitikimą įsitraukė ir diasporos žiniasklaidos priemonės – sulaukta atstovų iš Lenkijos, Italijos ir net JAV. Dvi dienas trunkančio renginio metu žurnalistai bendrauja ir su kitų institucijų atstovais.
Vilija BUTKUVIENĖ