Šaltas pavasaris stingdo sodininkų optimizmą

Užsitęsusios šalnos šį pavasarį apkandžiojo sodininkų, uogų augintojų, daržininkų viltis sulaukti gero derliaus. Jiems jau dabar aišku, jog kai kurių vaisių nebebus, kitų – žymiai mažiau nei ankstesniais metais. Šiltnamiuose auginantieji braškes jau šį savaitgalį uogas veš į Klaipėdos turgų, bet sąnaudos joms šiemet žymiai didesnės nei anksčiau.
Laužai neišgelbėjo
„Praėjusią savaitę pražydo obelys – gražu, o praėjusio sekmadienio rytą žolė baltavo, avilių stogai buvo aplediję, – nelinksmai kalbėjo šukaitiškė, ekologinio sodo šeimininkė Janina Drungilienė. – Jau patamsėję žiedai, ypač ankstyvųjų veislių. Visai nušalo obelys atviroje vietoje. Neblogai laikosi senovinės veislės, kaip antai alyvinės obelys.“
Patyręs sodininkas Antanas Drungilas sodą nuo šalnų bandė gelbėti senoviškai – kūrendamas laužą, bet nepadėjo. „Labai gaila keliolikos graikinių riešutmedžių – ne tik žiedai, bet ir lapai atrodo tarsi nudeginti, degėsiais pavirtę. Vyšnios ir trešnės užmezgusios, bet tai nereiškia, kad bus derlius: kartais po didelių šalnų uogos nukrenta“, – atskleidė J. Drungilienė.
Daugiau nei 20 metų ekologinį vaismedžių, vaiskrūmių sodą puoselėjantys Drungilai šį pavasarį vadina keistu: šalnos per ilgai užsitęsusios. Jų būdavo ir anksčiau, bet ne tokios stiprios, ir didelių nuostolių nepadarydavo. „Dabar uogynui stresas – nežinome, kas bus su šilauogėmis, kurias bandėme laistyti, bet gal nepakankamai, nes neturime laistymo sistemos, – kalbėjo sodininkė. – Gerai, kad mūsų sodas mišrus, vaismedžiai, vaiskrūmiai pražydo ne vienu laiku, tai gal ne viskas nušalo – vis kas nors užderės.“ Praėjusiais metais šiame sodininkystės ūkyje derlius buvo ypač gausus.
Tilvikų kaimo sodininkė Barbora Petkevičienė pastebėjo, kad jų sode šalnos pakenkė trešnėms, vyšnioms, nušalo graikiniai riešutmedžiai. Ji nedrįso prognozuoti obuolių derliaus: paaiškės, kai obelys užmegs. „Vienos nušalo, kitos nežydi. Bet, manau, kad nebus nė pusės pernykščio derliaus, kad turguje nebebus obuolių, kurių kilogramas kainuoja eurą, juolab 10 centų – tokių nerūšinių obuolių mes pernai 9 tonas pardavėme supirkėjams“, – atskleidė sodininkystės ūkio šeimininkė. Ji prisipažino, kad visai šeimai teko nemažai pavargti tvarkant sodo gėrybes.
Praėjusį savaitgalį Gargždų turguje Petkevičiai pardavė paskutinius savo sodo obuolius, tik sulčių, obuolių sūrių dar turi sukaupę.
Šiltnamiuose braškės išsaugotos
Ruigių kaime uogyną puoselėjantys ūkininkai Mikučiai apgailestavo dėl to, kas nutiko su vaiskrūmiais šį pavasarį. „Avietės nušalo, gervuogės irgi – jų nebebus. Braškės buvo apdengtos agroplėvele, bet irgi iš dalies nušalo, net pirmametės pajuodavusios, – kalbėjo Kristina Mikutienė. – Bandėme uogyną apsaugoti biologiniais preparatais, tačiau šiemet nepadėjo, nes stiprios šalnos tęsiasi dvi savaites.“ Ūkininkus guodžia tai, kad sausmedžiai jau užmezgę, todėl birželio viduryje galima tikėtis šių uogų. Bus ir šilauogių, bet ne tiek, kiek pernai, ir kaina turėtų būti aukštesnė.
„Aš kartoju, kad ūkininkai – lošėjai, niekada nežino, kas gali nutikti, – kalbėjo jaunas ūkininkas Edvinas Bagdonas, Jucaičių kaime puoselėjantis kelių hektarų uogyną. – Nušalo apie pusė hektaro ankstyvųjų braškių, nors buvo uždengtos agroplėvele.“ Tačiau tai Edvino nepalaužė – plečia uogyną – ruošiasi sodinti dar pusę hektaro daigų.
E. Bagdonas braškes augina ne tik lauke, bet ir šiltnamiuose, kurie užima 10 arų. Šį savaitgalį ūkio, pažymėto logotipu „Dvi uogos“, pirmosios braškės jau pasieks Klaipėdos turgų. „Naktimis nemiegojome, bet šiltnamiuose uogas išsaugojome, tačiau šildyti vieną naktį kainavo apie 200 eurų“, – patikino ūkininkas. Už pirmųjų braškių kilogramą ketina prašyti 10–12 eurų.
Piktožių kaime daugiau nei hektarą šparagų užsiveisęs Robertas Rezgevičius apgailestavo, kad šį pavasarį du kartus jie nušalo. „Anksti pradėjo dygti, pirmieji pirkėjai apsilankė, pristačiau keliolika kilogramų restoranams, ir staiga – šalnos. Apgaulingas pavasaris“, – sakė ūkininkas. Jis prisiminė, jog pernai nušalo apie 200 kg šparagų.
Virginija LAPIENĖ