Saliamoniškoje kretingališkių erdvėje – žingsnis į paslaptingą pasaulį

Kretingalės kultūros centras trečią kartą surengė žodžio festivalį „Saliamonas“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Viename iš pagrindinių renginių – Klaipėdos apskrities vaikų ir jaunimo meninio skaitymo konkurse „Saliamonas“ – dalyvavo daug šio regiono moksleivių. „Tai viena veiksmingiausių formų ugdyti pagarbą kalbai, stiprinti savivoką ir gebėjimą kurti santykį su savo kultūra“, – kalbėjo vertinimo komisijos pirmininkas Jonas Viršilas.
Pagarbos ugdymas kalbai
Tradicinis Kretingalės KC festivalis „Saliamonas“ – unikalus, ugdantis kūrėjų ir žiūrovų meilę žodžio menui, pristatantis inovatyvios ir profesionalios kultūros formas. „Šiemet jo šūkis „Bekalbis kalbiškumas“ atskleidžia ne tik kalbos, bet ir žodžio meno, muzikos, judesio ir teatro sinergiją“, – patikino KC direktorė Violeta Lisovaitė.
Balandžio pabaigoje Kretingalės KC vyko vienas svarbiausių festivalio renginių – Klaipėdos apskrities vaikų ir jaunimo meninio skaitymo konkursas „Saliamonas“. Šiemet jis subūrė 46 moksleivius iš Palangos, Klaipėdos miestų bei Skuodo, Kretingos ir Klaipėdos rajonų. Skaitovus vertino profesionali komisija, kurios pirmininkas – Jonas Viršilas, Muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos dėstytojas, viešojo kalbėjimo specialistas, Klaipėdos dramos teatro aktorius. Jos nariai – Klaipėdos rajono savivaldybės kultūros patarėja Jolanta Polekauskienė, žinomos aktorės Virginija Kochanskytė ir Eglė Jackaitė, teatro režisierius Marius Pažereckas.
Konkursą paįvairino Klaipėdos „Litorinos“ mokyklos moksleiviai, kurie skaitė poeziją ir dainavo gestų kalba. Juos ruošė mokytoja Lina Grigaliūnienė.
Tris valandas komisija klausėsi moksleivių, vertino ir išrinko geriausius skaitovus trijose amžiaus grupėse. Pirmosios vietos laimėtojams buvo garbė atsisėsti į Saliamono sostą ir užsidėti išminties karūną.
Misija – skleisti lietuvišką žodį
Pasak Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos mokytojos Almos Pronckūnienės, stipri „Saliamono“ kūrybinė grupė, graži meninio skaitymo konkurso idėja, puikus režisierės V. Lisovaitės darbas. „Mes dalyvaujame nuo pat pradžių: pirmajame konkurse aštuntokas Domantas Vaitkus tapo nugalėtoju – užsidėjo saliamonišką karūną, o šiemet mano moksleivis Nojus Zubė savo amžiaus grupėje užėmė trečiąją vietą“, – atskleidė A. Pronckūnienė.
Beje, šiemet jau Palangos senosios gimnazijos moksleivis D. Vaitkus, konkurse, kuriam ruošė mokytoja Aušra Šeštokienė, savo amžiaus grupėje pripažintas geriausiu skaitovu ir užėmė pirmąją vietą.
„Nuostabi scenografija – įžengęs į tokią sceną vaikas pajunta kitokį, paslaptingą pasaulį, – kalbėjo mokytoja A. Pronckūnienė. – Ji padeda įsijausti ir kurti savo istoriją, užmegzti emocinį ryšį su klausytojais. Nojus pasirinko skaityti literatūrinį kūrinį „Nykštuko klumpė“. Klausydamiesi skaitovų kuriamų istorijų atsidūrėme kitame pasaulyje, meditavome.“
Buvusi aktorė, režisierės diplomą turinti mokytoja A. Pronckūnienė prisipažino jaučianti misiją skleisti lietuvišką žodį. Mokykloje ji dėsto oratorinį meną, vadovauja neformaliam teatrui „Tai bent“.
Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos septintokė Sofija Černiauskaitė savo amžiaus grupėje pripažinta nugalėtoja. „Šaunu, kad organizuojamas šis konkursas – antrą kartą dalyvaujame, – kalbėjo laureatės mokytoja Aurelija Kiesienė. – Kalbininkas A. Girdenis yra pasakęs, kad „tarmėse – tikroji kalbos gyvastis“. Mes rinkomės tarmišką tekstą, nes labai svarbu išsaugoti savo kalbos unikalumą, prisiliesti prie tautiškumo. Džiaugiuosi, kad yra mokinių, kurie tęsia senelių, tėvų tradicijas ir puikiai kalba tarmiškai. Tokia yra mano mokinė S. Černiauskaitė. Puikiai tiko D. Šeduikienės pasakojimas, užrašytas J. Pabrėžos, „Vo kuokėj kėta karta bova vakarelē“.
Pasak mokytojos A. Kiesienės, konkursas vyko puikioje aplinkoje. „Dalyvaudami jame mokiniai įvairiapusiškiau suvokia pasaulį, perteikia kitų žmonių patirtis, lavina kalbėjimą prieš auditoriją, plečia vaizduotę, patiria džiaugsmą“, – įsitikinusi ji.
Pasaulis jaunųjų akimis
Konkurso komisijos pirmininko J. Viršilo nuomone, „Saliamonas“ atskleidė, kad Lietuvoje auga itin kūrybinga bei jautri jaunoji karta. „Skaitovų pasirodymai liudijo ne tik jų gebėjimą įsigilinti į tekstą ir perteikti jo prasmę, bet ir nuoširdų ryšį su lietuvišku žodžiu. Jeigu jie ir toliau taip mylės kalbą, ją puoselės, Lietuvos kultūros ateitis bus šviesi, – įsitikinęs jis. – Dauguma dalyvių rinkosi lietuvių autorių kūrinius. Tarp jų pasitaikė ir tarmiškų, o tai ypač džiugina, nes rodo gyvą susidomėjimą kalbos įvairove ir regionine tapatybe.“
Pasak komisijos pirmininko, daugelis tekstų buvo tinkamai parinkti, atliepiantys šiandienines aktualijas, vaikų ir jaunimo pasaulėjautą, jų klausimus ir emocijas. „Tai liudija ne tik skaitovų sąmoningumą, bet ir mokytojų kruopštų darbą, nes tai nėra formalus ruošimas – tai kūrybinė partnerystė, kurioje gimsta jautrūs, nuoširdūs pasirodymai. Mokytojai tampa tiltu tarp literatūros ir jauno žmogaus, o jų atsidavimas – tik­ras įkvėpimo šaltinis, – dėstė J. Viršilas. – „Saliamonas“ – tai žodžio festivalis, kuris iškelia lietuvių kalbą į sceną kaip meno formą. Dalyviai per meninį skaitymą mokosi kalbėti ne tik aiškiai, bet ir įtaigiai. Tai viena veiksmingiausių formų ugdyti pagarbą kalbai, stiprinti savivoką ir gebėjimą kurti santykį su savo kultūra. Tokie renginiai padeda kalbai ne tik išlikti, bet ir augti – būti aktualiai, šiuolaikiškai.“
J. Viršilas tarė nuoširdžiausią padėką festivalio vadovei V. Lisovaitei ir kūrybinei komandai, nes, jo įsitikinimu, šių darbas kuria erdvę, kurioje gimsta naujieji šių laikų Saliamonai – jauni žmonės, matantys pasaulį savo akimis ir gebantys žodžiais paliesti, atsiverti ir jausti. „Kaip ir biblinis karalius Saliamonas, jie turi išmintį, kuri šiandien pasireiškia ne valdžioje, o jautriame žodyje“, – kalbėjo jis.
Žodžio meistrai – Saliamonai kiekvienoje amžiaus grupėje:
1–4 klasių: I vieta – Danielė Adomaitytė (mok. Audra Lenkauskienė) Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centras; II – Pranciškus Nekrošius (mok. Ingrida Stankevičienė) Skuodo Bartuvos progimnazija; III – Nojus Zubė (mok. Alma Pronckūnienė) Palangos Vlado Jurgučio progimnazija;
5–8 klasių: I vieta – Sofija Černiauskaitė (mok. Aurelija Kiesienė) Palangos Vlado Jurgučio progimnazija; II – Edgar Petrov (mok. Aina Stonkuvienė) Salantų gimnazija, Kretingos rajonas; III – Auksė Gedvilaitė (mok. Raimonda Gumbaragienė) Kretingos Pranciškonų gimnazija;
9–12 klasių: I vieta – Domantas Vaitkus (mok. Aušra Šeštokienė) Palangos senoji gimnazija; II – Elonas Sinušas (mok. Jūratė Galinauskienė) Palangos senoji gimnazija; III – Ema Pociūtė (mok. Laimutė Ronkaitienė) Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazija.
Visi mokiniai ir pedagogai apdovanoti rėmėjų prizais ir padėkos raštais.

Virginija LAPIENĖ
S. ULVIKIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content