Konkurso „Tramtatulis“ jaunosios laureatės – pradinukės dvynės iš Gargždų
Lietuvos vaikų ir moksleivių konkurso „Tramtatulis 2025“ nacionaliniame rate sėkmė lydėjo Gargždų „Minijos“ progimnazijos mokines – aštuonerių metų dvynes Austėją ir Mildą Virbauskaites. Jas parengė mokytoja Regina Valskienė. Šis konkursas – ne pirmasis jaunųjų dainorėlių karjeroje, ne tik gargždiškius žavinčios jaunosios dainininkės jau yra dalyvavusios daugiau nei dešimtyje konkursų.
Konkurso „Tramtatulis“ laureatų koncertas vyks Lietuvos etnografijos muziejuje Rumšiškėse birželio 15 d.
Dvynės dainavo nuo ketverių
Gargždiškės Austėja ir Milda pradėjo dainuoti vos ketverių, kai dar lankė Gargždų darželį „Saulutė“. Dvynukių tėtis Mantas „Bangai“ anksčiau yra pasakojęs , kad Austėja ir Milda yra labai aktyvios, tačiau muzika jas „sustyguoja“, suvaldo. „Mes bijojom, nes jos dvynukės, labai aktyvios, kad bus sunku susikaupti, o muzikai jos moka susikaupti. Įdomu ir tai, kad Milda dainuoja pirmu balsu, o Austėja – antru ir joms sekasi puikiai“,–džiaugėsi tėtis.
Jaunosios atlikėjos, pernai dalyvavusios ir LRT „Dainų dainelės“ konkurse, prisipažino, kad joms labai patinka dalyvauti įvairiuose muzikiniuose konkursuose. Tėtis taip pat pridūrė, kad mergaitėms patinka ir konkursuose įteikiami prizai – tai paskata stengtis, nes sunku mokytis, repetuoti, ruoštis konkursams.
Milda „Bangai“ teigė, kad drąsos scenoje suteikia ir tai, kad yra ne viena, o kartu su sese. „Sutariam gerai, bet kartais būna pykčių repetuojant“, – atskleidė dainininkė.
Mergaites pirmą kartą dalyvauti „Dainų dainelėje“, o ir „Tramtatulio2025“ konkurse paskatino Gargždų „Minijos“ progimnazijos muzikos mokytoja Regina Valskienė, kuri labai atsakingai ir daug dirba su jaunosiomis dainorėlėmis.
„Dėkojame Jums, mokytoja Regina, už kantrybę, kūrybiškumą ir visišką atsidavimą savo darbui. Jūs ne tik mokote dainuoti – Jūs mokote jausti, išgirsti, sustoti, kai reikia, ir drąsiai žengti pirmyn, kai ateina tavo laikas. Jūsų švelnus, bet tvirtas vedimas padeda vaikams augti ne tik kaip atlikėjams, bet ir kaip žmonėms. Ačiū Jums už tai, kad tikite vaikais net tada, kai jiems patiems pritrūksta tikėjimo. Už tai, kad randate kelią į jų širdis, įkvepiate, palaikote ir leidžiate jiems patikėti, kad jie gali. Esame be galo dėkingi už viską, ką darote“, – po konkurso „Tramtatulis 2025“ rezultatų socialiniame tinkle rašė M. Virbauskas.
Svarbi gyvenimo patirtis
Laureačių Austėjos ir Mildos tėveliai labai džiaugiasi, kad dukros Milda ir Austėja turėjo galimybę dalyvauti konkurse „Tramtatulis 2025“. Joms tai buvo labai svarbi gyvenimo patirtis.
„Finaliniame konkurso „Tramtatulis 2025“ etape dalyvavo net 200 jaunųjų atlikėjų iš visos Lietuvos bei lietuvių bendruomenių užsienyje. Nepaprastai džiaugiamės, kad tarp šių dalyvių – mūsų dukros, kurioms nusišypsojo sėkmė tapti šio konkurso laureatėmis ir įrodyti sau bei kitiems, kad kantrybė, didelis noras, gera nuotaika ir užsispyrimas veda prie svajonės išsipildymo.
Kad pasiektų finalą, joms teko įveikti du atrankos ratus – pirmąjį Klaipėdos rajono etninės kultūros centre, antrąjį – Klaipėdos etnokultūros centre, kur varžėsi viso Mažosios Lietuvos regiono jaunieji atlikėjai“, – atkreipė dėmesį laureačių tėvai.
„Mildai šis laimėjimas turi ypatingą prasmę – likus vos kelioms dienoms iki pasirodymo ją užklupo gerklės uždegimas. Būta visko – abejonių, ašarų, nežinomybės dėl dalyvavimo, streso. Tačiau ji sukaupė visas jėgas ir, nors ne visu pajėgumu, stojo į sceną ir atliko dainas taip, kaip leido jos balsas ir širdis. Nors negalėjo parodyti visko, ką moka, ji parodė dar daugiau – drąsą, valią ir atsidavimą. Tai buvo tikras vidinės stiprybės egzaminas, kurį ji išlaikė, o mes, stebėdami jos pasirodymą, galėjome tik sulaikyti norinčias išbyrėti džiaugsmo ašaras“, – jautriai konkurso aplinkybes prisimena M. Virbauskas.
Jo nuomone, šis dukrų pasiekimas – dvigubai svarbus, nes už jo slypi daug nematomų dalykų: valandų valandos repeticijų, išmoktas susikaupimas, pastangos, kantrybė ir – taip, darbas su savimi. „O „sustoti vietoje“ tiems, kas pažįsta, mūsų merginas – vis dar sudėtingiausia užduotis“, – šypsodamasis sako M. Virbauskas.
Profesionalus ir koordinuotas renginys
„Per visus metus, kiek teko vežti dukras į įvairius konkursus, „Tramtatulis“ paliko patį geriausią įspūdį – tai buvo ne tik profesionaliausiai organizuotas, bet ir labiausiai koordinuotas renginys. Ir kartu – artimiausias kiekvienam lietuviui, nes jis kalba apie tai, kas giliai mūsų visų širdyse: kalbą, tarmę, dainą, atmintį ir šaknis“, – akcentuoja M. Virbauskas.
Praėjusį savaitgalį dvi dienas trukusiame renginyje Kaune net 200 jaunųjų atlikėjų iš visos Lietuvos bei lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje varžėsi pasakojimo, pavienio bei grupinio dainavimo, muzikavimo įvairiais lietuvių liaudies instrumentais kategorijose. Vaikai ir jaunimas nuo 3 iki 19 metų sekė pasakas ir sakmes, atliko skirtingų žanrų dainas, grojo skudučiais, kanklėmis, ragais, smuikais, dūdmaišiu, bandonijomis, armonikomis ir kitais tradiciniais instrumentais, perteikdami gimtojo krašto savitumą, meilę tradicijoms, jaunatvišką nuoširdumą ir individualumą.
Vertinimo komisijai teko išties nelengva užduotis iš gausaus būrio talentingų jaunųjų atlikėjų išrinkti laureatus ir diplomantus. Šiemet už išskirtinį meistriškumą, tradicijos pojūtį bei savitą raišką geriausiais paskelbti 33 laureatai ir 51 diplomantas.
Geriausiais liaudies dainų atlikėjais tapo 12 dainininkų (pavienių ir grupių), šauniausiais pasakoriais – 6 dalyviai, instrumentinės muzikos meistrais pripažinti 15 muzikantų, grojusių pavieniui ir grupėmis.
„Tramtatulis“ – daugiau nei konkursas. Tai gyvas ryšys su mūsų paveldėta kultūra. Džiaugiamės, kad turime puikių mokytojų, ugdančių jaunimą, skatinančių gerbti savo krašto tradicijas ir jas kryptingai perimti“, – sakė konkurso koordinatorė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vedėja Jūratė Šemetaitė.
Nuo 2005 m. Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir partnerių savivaldybėse organizuojamas konkursas kasmet suburia vaikus bei jaunimą iš didžiųjų miestų ir atokiausių vietovių, padeda atrasti savitą ryšį su lietuvių liaudies kūryba, ugdo jai pagarbą. Šiųmetis konkursas buvo skirtas ypatingai progai – Lietuvių liaudies dainų metams ir 200-osioms Liudviko Rėzos pirmojo lietuvių dainų rinkinio metinėms paminėti. Ta proga konkurso metu skambėjo ir bendros skirtingų regionų dainos, kurias drauge su visais susirinkusiais Kauno arkivyskupijos Konferencijų salėje dainavo renginio vedėjai, buvę „Tramtatulio“ laureatai Saulenė Pečiulytė ir Vilius Sungaila.
Priminsime, kad XI Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“ Klaipėdos rajono ratas įvyko kovo 18 d. Klaipėdos rajono etninės kultūros centre susirinko ir konkurse dalyvavo 15 vaikų ir moksleivių su juos parengusiais tėvais, mokytojais iš Gargždų, Priekulės, Venckų. Į tolimesnį Mažosios Lietuvos regiono ratą komisijos buvo atrinkti 10 vaikų ir moksleivių. Šiame rate į nacionalinį turą buvo išrinktos ir tapo laureatėmis Austėja Virbauskaitė (8 m.) ir Milda Virbauskaitė (8 m.) iš Gargždų „Minijos“ progimnazija, kurias dainavimo moko mokytoja Regina Valskienė.
Vilija BUTKUVIENĖ
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.


