Ant Gargždų kultūros centro sienos šokanti „balerina“ gyventojus apsuko apie pirštą
GKC pirmą kartą nestandartiškai, o menine provokacija pakvietė visus į atidarymą

Praėjusio penktadienio rytą it žaibas trenkė žinia apie esą vandalų išpuolį Gargžduose. Socialiniuose tinkluose paskelbta, jog ant atnaujinto Kultūros centro pastato sienos iš po nakties neaiškiomis aplinkybėmis atsirado grafitis, kuriame – mergaitės atvaizdas ir užrašas „Pradžia“. Miestelėnai netruko pastebėti, jog lygiai tokia pati mergaitė, tiksliau – balerina, „straksi“ ir ant „Minijos“ kino teatro pastato. Kol vieni šiais piešiniais žavėjosi, o kiti pyko už pastatų terliojimą, išaiškėjo, jog tai – meninė provokacija-užuomina apie netrukus vyksiantį teatralizuotą Gargždų kultūros centro atidarymo koncertą, žymintį naują įstaigos pradžią.
Ragino mergaitę palikti
Žinia apie paslaptingą mergaitę ant Kultūros centro pastato sienos socialiniuose tinkluose pasirodė gegužės 16 dienos rytą. „Gargždų kultūros centro pastatas šiandien tapo vandalizmo taikiniu – ant naujo fasado atsirado neteisėtas grafitis“, – nedviprasmišką žinutę savo feisbuko paskyroje skelbė Gargždų kultūros centras, pridėdamas nuotrauką, kurioje – ant įstaigos pastato sienos „įsitaisiusi“ mergaitė, o virš jos – užrašas „Pradžia“.
Esą apgailestaudama dėl šio incidento, įstaiga žadėjo artimiausiu metu sieną sutvarkyti, kad neliktų žalos ką tik naujai atgimusiam pastatui. Tačiau įrašą feisbuke apie neva vandalizmo atvejį pamatę gyventojai suskubo raginti palikti piešinį su mergaitės atvaizdu ir vadino tai meno kūriniu, o ne kokia nors vandalų keverzone. Anot jų, vandalizmas yra kirsti medžius, šiukšlinti, o čia – tiesiog „nerealiai gražu“. Tik vienas kitas komentatorius įtarė, jog tai gali būti kažkokia reklaminė akcija.
„Keistas jausmas pirma. Mintis – kaip gražu, o įrašas – apie vandalizmą. Neskubėkite pašalinti, kiek žmonių džiaugiasi – dar ir apdovanosit, kas nupiešė“, – komentavo Sonata Puidokienė. Panašių komentarų ir prašymų palikti gražų piešinį su šokančia mergaite buvo ne vienas.
Tarp komentatorių feisbuke savo nuomonę išsakė net vietos valdžios atstovai. „Išties… juk miestą kuria jo gyventojai. Man atrodo labai organiškai“, – rašė Klaipėdos rajono savivaldybės vicemeras Vytautas Butkus. Jam antrino ir Savivaldybės administracijos direktorius Jevgenijus Bardauskas, kurio žodžiais, šis piešinys – labai vietoje, atspindi pastato esmę. „Siūlyčiau palikti, o autoriui norisi ranką paspausti. Gal atsilieps“, – komentavo jis. Tačiau buvo ir kritiškų komentarų, jog šis piešinys, baigiantis Gargždų kultūros centro renovacijai, esanti valdžios viešųjų ryšių akcija.

Tikino nieko nežinantys
Kol virė diskusijos dėl paslaptingosios mergaitės-balerinos, „šokančios“ ant Kultūros centro pastato, į darbus penktadienio rytą skubėję gargždiškiai netruko pastebėti, jog analogiškas piešinys – ir ant „Minijos“ kino teatro pastato sienos.
Tad „Banga“ nieko nelaukdama suskubo aiškintis, kaip minėti piešiniai atsirado tiek ant vieno, tiek ant kito pastato sienų. Penktadienį ryte susisiekę su Gargždų kultūros centro direktore Vaida Skuodiene, išgirdome, jog mergaitės piešiniai ir užrašai atsirado iš po nakties. Kas pastatus praturtino šiais piešiniais, vadovė tuomet tikino nežinanti. Tik sakė, jog bus aiškinamasi, kas tai padarė, o sienos esą bus nedelsiant tvarkomos. Žodžiu, vadovė išlaikė meninės provokacijos paslaptį.
Tuo tarpu patys gyventojai visą penktadienio rytą komentaruose ir toliau išliko aktyvūs bei ragino piešinių nuo pastatų nenaikinti. Nors šis drąsus ir intriguojantis meninis sprendimas dalį gyventojų piktino, vis dėlto daugumą gargždiškių jis nuteikė maloniai. Žmonės teigė, jog piešiniai tik pagyvino miesto kraštovaizdį.
„Ak, kaip gera, kai grožis – ne tik akims, bet ir širdžiai buvo atpažintas, kurį stoja žmonės ginti. Mergaitės žvilgsnis mūsų namuose… Pagarba kūrėjams! Sėkmės Jums!“ – feisbuke reagavo Kristina Jokubaitė.
Išskirtinis kvietimas pradžiai
Nors gerą pusdienį Gargždų kultūros centras į išsamesnes diskusijas apie šią situaciją nesileido, suteikdamas erdvę gyventojams diskutuoti, o mergaitės atvaizdas toliau kūrė paslapties ir intrigos atmosferą, pamažu ėmė ryškėti, jog ši meninė provokacija yra apgalvotas pačios įstaigos žingsnis, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į ilgai lauktą įstaigos atgimimą.
Tai patvirtino apie pietus pasirodęs Gargždų kultūros centro įrašas: „Menas visada išbando ribas. Jei menas neprovokuoja – kam jis?“ Taip pat paskelbta, kad „4 vandenų mūza“ kviečia į teatralizuotą atidarymo koncertą – „Pradžia“, kuris įvyks jau birželio 3 dieną naujai sutvarkytame Kultūros centre.
Išskirtiniu kvietimu pasitikti naują Kultūros centrą gyventojai liko sužavėti. „Retas atvejis, kai valstybinė institucija girdi žmonių balsą ir vertinimus palieka širdžiai, o ne įstatymo raidei. Įstatymai yra būtina tvarkos sąlyga ir tai suderinti su laisve, nešančia kitokią žinią, reikia ir drąsos, ir išminties. Šis kūrinys tapo atidarymo introdukcija, aktyviai įtraukęs į Kultūros centro naują etapą miestelio žmones. Mums rūpi grožis, kultūra, kūrybiškumas, net jeigu prasikala netikėtu daigu už kampo. Tik dabar perskaičiau, kad tai provokacija. Niekas nesužinos, kaip būtų buvę, jei tai būtų buvęs ne spektaklis, o tikrovė. Idėjos autoriai labai kūrybingi. Žaviuosi. Nuostabu“, – feisbuke komentavo gargždiškė menininkė Ina Lukauskaitė, Klaipėdos rajono savivaldybės nominacijos „Metų kultūros žmogus“ laureatė.
Gargždų kultūros centras apibendrino diskusiją prasmingu kvietimu į birželio 3 d. 18 val. po rekonstrukcijos atidaromą Gargždų kultūros centrą: 4 VANDENŲ MŪZA kviečia į teatralizuotą atidarymo koncertą – PRADŽIA. Tai kvietimas išgirsti, pajusti, įžengti ten, kur garsas virsta judesiu, o judesys – tyla. Kur scena – tai ne vieta, o būsena. Kur muzika tampa mūsų istorijos ir tradicijų balsu. Kur kiekviena nata – tai žingsnis per laiką. Tu pasiruošęs išvysti naują mūsų pradžią? Bilietų rezervacija jau greitai!“
Slidi riba
Nors ant Gargždų kultūros centro ir „Minijos“ kino teatro atsiradusios mergaitės ir užrašai, kaip pirmadienio rytą „Bangą“ patikino V. Skuodienė, viso labo tėra lipdukai, kurie dar šiek tiek pabus ir bus nuimti, derėtų nepamiršti, jog „dailinti“ pastatus ir kitus objektus įvairiais piešiniais, neturint tam leidimo, yra griežtai draudžiama. Už nelegalius piešinius gresia nemenkos baudos.
Tai turėtų atminti ne tik vandalai, kurie vedami piktų tikslų išterlioja pastatus, tvoras ar kitus objektus, bet ir tam tikro meno propaguotojai. Mat riba tarp meno ir vandalizmo yra labai slidi. Nepažeisdami įstatymų, grafitininkai legaliai puošti sienas gali tik tam skirtose vietose.
Priešingu atveju pastatų gadinimas gali stipriai kainuoti. Kaip „Bangai“ sakė Klaipėdos rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė, vyresnioji tyrėja Asta Zbarauskienė, už nelegalų piešimą neleistinose vietose gresia bauda iki 750 eurų arba net laisvės atėmimas iki dvejų metų. Jei sunaikinamas ar sugadinamas didelės vertės turtas ar didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčios vertybės, gresia laisvės atėmimas iki penkerių metų.
Gintarė KARMONIENĖ
Autorės ir Edvardo GELŽINIO nuotr.