Du gargždiškiai sukūrė jautrų filmą apie gamtos katastrofą Turkijoje
Po vienos iš didžiausių gamtos katastrofų Turkijos istorijoje, naujasis trumpametražis dokumentinis filmas „Continuum“ siūlo intymų, menišką Hatay regiono žmonių portretą – žmonių, kurie vis dar gyja po 2023 metų žemės drebėjimo.
Filmą režisavo Eduardas Pontežis ir Gytis Kalvis, du kino kūrėjai iš Lietuvos, buvę gargždiškiai. „Continuum“ gimė kaip nepriklausomas kūrybinis projektas, įkvėptas daugybės jų apsilankymų šiame regione per Erasmus+ jaunimo mainų programas, kurios suteikė galimybę artimiau pažinti vietos bendruomenes.
„Niekada negalvojau, kad galėsiu svetimą šalį vadinti savo namais,“ – sako Eduardas Pontežis. – „Bet Turkija, o ypač Hatay, tapo būtent tuo. Čia jaučiuosi laukiamas, net sunku apsakyti žodžiais.“
Skirtingai nei tradiciniai dokumentiniai filmai, kurie dažnai susitelkia į faktus ar statistiką, „Continuum“ yra giliai žmogiška, vizualiai poetinė kasdienio gyvenimo po nelaimės tyrinėjimo istorija. Filmas pasakoja apie praradimus, stiprybę ir viltį – per pačių žmonių, kurie visa tai išgyvena, liudijimus.
Vienas iš filme skambančių balsų – Tomas Jenkelevič, dar vienas lietuvis, aktyviai prisidėjęs prie pagalbos vietos bendruomenėms Hatay regione nuo pat žemės drebėjimo. Kartu su Tomu ir European Integration Group (EIG), kurią Turkijoje atstovauja aktyvus bendruomenės narys Turgut Kaan Akkoca, Eduardas jau anksčiau lankėsi Hatay vykdydamas humanitarines misijas, kurių metu buvo siekiama suteikti džiaugsmo vaikams gyvenantiems IDP (vidaus perkelti asmenys) centruose – organizuojant žaidimus, dalijantis laimingomis akimirkomis ir teikiant emocinę paramą sunkiomis aplinkybėmis.
Kaan Akkoca filme sako: „Tai tarsi liudijimas visiems žmonėms – parodyti solidarumą šiam regionui ir šio regiono žmonėms.“
„Mes dažnai tylą painiojame su sprendimu. Tačiau tiems, kurie išgyvena nelaimę, atsigavimas yra maratonas, o ne antraštė,“ sako Tomas.
Filmo pavadinimas „Continuum“ atspindi pagrindinę kūrėjų idėją: kad gyvenimas po nelaimės egzistuoja tam tikroje sustabdytoje erdvėje – tarp vakarykštės tragedijos ir rytojaus vilties. Tai – išgyvenimo, netekties, meilės ir atsparumo tęstinumas.
„Šiuo trumpu filmu tikimės tapti tarsi siųstuvu,“ – sako Eduardas. – „Balsu tų žmonių, kurių per dažnai niekas negirdi.“
„Šis filmas – ne apie griūvančius pastatus. Jis apie žmones, kurie lieka stovėti,“ – sako bendraautorius Gytis Kalvis.
Vizualiai „Continuum“ jungia dokumentinį realizmą su meniška kadravimo estetika – derindamas žalius, emocionalius interviu su kasdienio gyvenimo scenomis: juoku, tyla, mažais atsistatymo žingsniais.
Filmas kviečia žiūrovus ne tik stebėti, bet ir pajusti. Trumpą dokumentinį filmą jau dabar galite pamatyti YouTube kanale „Noumenon“.
Pranešimas žiniasklaidai
Filmas: https://www.youtube.com/watch?v=tIhIKX_XHcs























