Valstybių, kraštų ir valdų rašymo pamokėlė

Oficialiuose valstybių, valdų ir kraštų pavadinimuose visi žodžiai, taip pat ir gimininiai žodžiai valstybė, respublika, karalystė, kunigaikštystė, sąjunga ir pan. rašomi iš didžiosios raidės, išskyrus tarnybinius žodžius (prielinksnius ir jungtukus), pvz.:  Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, Lietuvos Respublika, Bahamų Sandrauga (Bahamai), Bahreino Karalystė (Bahreinas), Bolivijos Daugiatautė Valstybė (Bolivija), Brunėjaus Darusalamas 92  (Brunėjus), Dramblio Kaulo Kranto Respublika (Dramblio Kaulo Krantas), Irano Islamo Respublika (Iranas), Izraelio Valstybė (Izraelis), Jordanijos Hašimitų Karalystė (Jordanija), Jungtiniai Arabų Emyratai, Liuksemburgo Didžioji Hercogystė (Liuksemburgas), Maršalo Salų Respublika (Maršalo Salos), Mianmaro Sąjungos Respublika (Mianmaras), Mikronezijos Federacinės Valstijos (Mikronezija), Norvegijos Karalystė (Norvegija), Omano Sultonatas (Omanas), Papua Naujosios Gvinėjos Nepriklausomoji Valstybė (Papua Naujoji Gvinėja), Rusijos Federacija (Rusija), Šri Lankos Demokratinė Socialistinė Respublika (Šri Lanka), Tanzanijos Jungtinė Respublika (Tanzanija), Vatikano Miesto Valstybė (Vatikanas), Venesuelos Bolivaro Respublika (Venesuela); Antigva ir Barbuda, Sent Kitsas ir Nevis, Trinidado ir Tobago Respublika (Trinidadas ir Tobagas); Alandų Salos, Folklando (Malvinų) Salos, Ypatingasis Administracinis Kinijos Regionas Honkongas, Jungtinių Valstijų Mergelių Salos, Marianos Šiaurinių Salų Sandrauga, Prancūzijos Pietų Sritys.

* Daugumos valstybių pavadinimai būna oficialieji (ilgieji) ir sutrumpintieji (tradiciniai), pvz.: Lietuvos Respublika ir Lietuva, Alžyro Liaudies Demokratinė Respublika ir Alžyras, Danijos Karalystė ir Danija, Monako Kunigaikštystė ir Monakas, Brazilijos Federacinė Respublika ir Brazilija. 

* Oficialiuose kraštų ir valdų pavadinimuose iš didžiosios raidės rašomi žodžiai, kurie geografiniuose pavadinimuose kaip gimininiai rašomi iš mažosios raidės (sala, sritis ir pan.), pvz.: Farerų Salos, Indijos Vandenyno Britų Sritis.

* Neoficialiuose valstybių pavadinimuose gimininiai žodžiai rašomi iš mažosios raidės, pvz.: Lietuvos valstybė susikūrė XIII a. 

* Istorinių valstybių pavadinimuose gimininiai žodžiai rašomi iš mažosios raidės, pvz.: Inkų imperija, Kolchidės karalystė, Moravijos didžioji valstybė, Spartos karalystė, Šventoji Romos imperija, Užkaukazės federacija, bet tradiciškai rašoma Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, Abiejų Tautų Respublika.  5* Neoficialūs geografiniai pavadinimai taip pat rašomi iš didžiosios raidės, išskyrus juose esančius gimininius žodžius, pvz.: Aukštaičiai (t. y. Aukštaitija), Tekančios Saulės šalis (t. y. Japonija), Juodasis žemynas (t. y. Afrika); Naujasis Pasaulis, Naujasis žemynas (t. y. Amerika). 

* Valstybių ir miestų gyventojų pavadinimai, tautovardžiai, kalbų pavadinimai ir kiti vediniai iš tikrinių žodžių (būdvardžiai, daiktavardžiai, prieveiksmiai, veiksmažodžiai) rašomi iš mažosios raidės (ne sakinio pradžioje), pvz.: lietuvis, lietuviškas, 93  lietuviškumas, anglas, angliškumas, anglybė, amerikietis, paryžietis, paryžietiška, vokietis, vokiškai, vokiškumas, vokietybė, taip pat frankofonija ir frankofoniškas.

Daiva BELIOKAITĖ

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content