Vėžaitiškių „Karuselė“ tarptautiniame festivalyje sukosi Adrijos ritmu
Vėžaičių kultūros centro šokių studija „Karuselė“ bei moterų tautinių šokių kolektyvas įgyvendino svajonę, suvienijusią skirtingas šokėjų kartas ir tapusią tikru lietuviškos kultūros žiburiu Kroatijoje. Daugiau nei penkiasdešimt lietuvių – nuo pačių mažiausiųjų iki moterų kolektyvo – leidosi į aštuonių dienų kelionę prie Adrijos jūros, kur lietuviški šokiai susiliejo su pietietišku kroatų temperamentu.
Ši išvyka rugsėjo 6–13 d. nebuvo tik poilsis – ji tapo jungtinio Lietuvos ir Kroatijos folkloro festivalio „Etninių šokių vakaras: Lietuva Kroatijos Respublikoje“ dalimi. Tad „Karuselė“ dalinosi mūsų tautos šokio dvasia su žiūrovais iš viso pasaulio.
Lietuviški žingsniai Kroatijoje
Nuo 1994 metų gyvuojantis kolektyvas „Karuselė“, vadovaujamas Ingridos Sutkienės, garsėja gebėjimu išlaikyti lietuvių šokių tradicijas ir kartu jas pritaikyti šiuolaikiniam žiūrovui. Kelionės metu repertuare skambėjo energingi polkų ir ratelių motyvai, persipynę su šiuolaikiniais elementais – tarsi tikras tiltas tarp kartų ir kultūrų.
Kelionė prasidėjo Vėžaičiuose, tęsėsi per mažus ir didelius Lenkijos ir Čekijos, Austrijos ir Slovėnijos miestelius, kol galiausiai šokėjai pasiekė saulėtąją Kroatiją. „Karuselės“ ir moterų kolektyvo šokėjai apsistojo vaizdingame Starigrad-Paklenica kurorte prie Adrijos jūros. Čia prasidėjo įspūdinga savaitė – nuo kalnų žygių iki pasirodymų scenoje.
Festivalis, sujungęs dvi tautas
Pirmosiomis dienomis šokėjai leidosi į žygį Paklenica nacionaliniame parke, tyrinėjo miestelį ir maudėsi dar šiltose Adrijos jūros bangose.
Rugsėjo 9 dienos vakaras tapo visos kelionės kulminacija – Lietuvos ir Kroatijos etninių pasirodymų koncertas. Mūsų kolektyvai surengė eiseną per miestelį, taip patraukdami tiek vietinių, tiek kurorto svečių dėmesį, o vėliau laukė svarbiausia dienos dalis – pasirodymas.
Scenoje lietuviai pristatė tautinius šokius, o kroatų kolektyvai – folklorinius šokius bei dainas. Festivalyje dalyvavo grupės KUD „Radovin“, KUD „Ražanac“, KUD „Rtina“ (vadovas Ivica Dundović) ir KUD „Sveta Kata Zemunik“ (vadovė Tamara Perić). Atmosfera buvo šilta ir draugiška – žiūrovai galėjo paragauti lietuviško maisto, o visus jungė džiugesys ir meilė tradicijoms. Tą vakarą lietuvių ir kroatų širdys iš tiesų plakė vienu ritmu.
Kroatijos grožybėmis besigrožint
Po festivalio šokėjai leidosi į pažintines išvykas. Splite jie aplankė Diokleciano rūmus, gėrėjosi senamiesčiu ir Kroatijos architektūros savitumu.
Kolektyvas taip pat plaukė į Kornati salas. Skrodžiant Adrijos bangas pavyko išvysti delfinų – tai buvo įspūdis, kuris išliks visam gyvenimui. Atvykę į Sali miestelį, šokėjai ilsėjosi, maudėsi, mėgavosi saulės šiluma ir ramybe.
Vėliau laukė pažintis su Zadaro miestu bei kelionė į Plitvicos ežerų nacionalinį parką, kur kriokliai ir krištolo skaidrumo ežerėliai tapo įspūdingu kelionės finalu.
Kelionė, kuri suartino
Paskutinę naktį šokėjai praleido Brno mieste, o kitą dieną, įveikę ilgą kelią per Europą, sugrįžo namo – pavargę, bet laimingi.
Ši kelionė visus paveikė savaip. Ji paliko daugybę prisiminimų, sustiprino draugystes ir paskatino toliau puoselėti lietuviško šokio dvasią. Tokie renginiai jungia tautas ir leidžia klestėti tautų įvairovei Europoje.
Už kelionės įgyvendinimą „Karuselė“ ypatingai dėkoja Lietuvos Respublikos garbės konsulei Kroatijoje Marijai Koić Pašić ir Starigrado savivaldybės turizmo valdybos direktorei Marjanai Marasović.
Džiugu, kad mes galime pasidžiaugti šia išvyka ir pasidalinti puikiomis akimirkomis su visais, bet tuo pačiu suprantu, kad be kitų žmonių palaikymo mes to nebūtume įgyvendinę. Džiaugiuosi, kad Vėžaičių seniūnijos seniūnas Rolandas Bernotas ir Seimo narys Alvydas Mockus domisi kolektyvo veikla, ją palaiko ir skatina geru žodžiu – nesustoti ir toliau puoselėti mūsų tradicijas. Dėkojame tėveliams už finansinę paramą, palaikymą ir visiems, kurie prisidėjo prie šios kelionės.
Jonas SAMOŠKIS
Kolektyvo šokėjas





































