Valdininko duona – karti naujokams, saldesnė patyrusiesiems

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje nustatytas didžiausias leistinas valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, skaičius – 322. Šiuo metu faktiškai dirbančiųjų yra 318.

 

2070 Eur – toks Klaipėdos rajono savivaldybės internetinėje svetainėje skelbiamas Administracijos direktoriaus vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis. Tačiau vos pradėjusiems dirbti valdininkams tenka pasitenkinti gerokai skurdesniu duonos kąsniu. Siūlomas menkas atlygis ir neadekvačiai dideli reikalavimai išvaiko pretendentų gretas, tad konkursuose dalyvauja vos po kelis kandidatus.

Administracijos Bendrojo skyriaus vedėja A. Šėmienė pripažino, kad mažas atlyginimas neretai savo srities profesionalus atbaido nuo valstybės tarnybos. Tačiau A. Šėmienė akcentavo, kad darbuotojai yra motyvuojami. Vyksta kasmetinis vertinimas, dabar jis bus vykdomas ne tik karjeros valstybės tarnautojams, bet ir dirbantiesiems pagal darbo sutartis. Atsidavusieji darbui yra skatinami atlyginimų priedais, komandiruotėmis Lietuvoje ir užsienyje. Dirbantiesiems pagal darbo sutartis atlyginimų priedas taip pat gali siekti ir iki 50 proc. pareiginės algos pastoviosios dalies. „Kviečiu dalyvauti konkursuose, valstybinėje tarnyboje įgyta patirtis yra neįkainojama“, – ragina A. Šėmienė. Konkursas po konkurso

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Aldona Šėmienė informavo, kad sunkiausiai sekasi rasti valstybės karjeros tarnautojų į Strateginio planavimo ir investicijų bei Informacinių technologijų skyrius. „Dirbant Strateginio planavimo ir investicijų skyriuje reikia mokėti užsienio kalbų, nes rašomi projektai, bendradarbiaujama su kitų šalių atstovais, tad keliama daug reikalavimų. Dėl Informacinių technologijų skyriaus tai pat sudėtinga, nes privačiame sektoriuje informatikai uždirba nemažai, Savivaldybės administracija dažnai nepajėgia konkuruoti su verslo siūlomomis darbo vietomis tokiems specialistams“, – aiškino A. Šėmienė. Pavyzdžiui, teko skelbti tris konkursus, kol buvo rastas tinkamas specialistas tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus pareigoms eiti.

Pretenduojantieji į valstybės karjeros tarnautojo poziciją pirmiausia turi išlaikyti bendrųjų gebėjimų testą, jei kandidatuojama į Administracijos padalinio vadovo ar pavaduotojo pareigas – dar vadovavimo testą. Ne visiems pasiseka. „Konkurso, kurio komisiją sudaro ne mažiau kaip 3 nariai, metu vyksta pokalbis, vertinamos kompetencijos, ar žmogus atitinka specialiuosius reikalavimus ir pan. Būna, jog kandidatai nesurenka reikiamo balų skaičiaus. Jei visų komisijos narių bendras vertinimo vidurkis nesiekia 6 balų iš 10, konkursas traktuojamas kaip neįvykęs. Taip visai neseniai buvo atsitikę dėl Sendvario seniūnijos vyriausiojo specialisto parei­gų“, – prisiminė Bendrojo skyriaus vedėja. Anot jos, vidutiniškai į vieną valstybės karjeros tarnautojo vietą pretenduoja 3–5 kandidatai.


  • Vidutinis 2017 m. mero atlyginimas – 2631 Eur, mero pavaduotojo – 2281 Eur; Administracijos direktoriaus – 2070 Eur; direktoriaus pavaduotojo – 1972 Eur.
  • 2018 m. I ketv. vidutiniai atlyginimai šiek tiek jau didesni: mero – 2743 Eur; mero pavaduotojo – 2346 Eur; Administracijos direktoriaus – 2134 Eur; direktoriaus pavaduotojo – 1983 Eur.


Seniūnai – atpirkimo ožiai?

Darbo pasiūlymai yra skelbiami Klaipėdos rajono savivaldybės internetinėje svetainėje, skiltyje „Skelbimai“. Visai neseniai skelbta paieška Vėžaičių seniūnijos seniūno pozicijai užimti. Sulaukta 8 kandidatų prašymų. Reikalavimus atitinka keturi, du prašymus atsiėmė, du neatitiko reikalavimų. Vienas iš tinkamų pretendentų dar turi išsilaikyti vadovavimo testą. Asmuo, laimėjęs konkursą, kuris neturi valstybės tarnybos stažo, „į rankas“ gaus 574 Eur. Jei jam iškart būtų suteikta 3 klasė, tai prisidėtų 15 proc., išeitų 660,09 Eur „į rankas“.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos seniūnų seniūnė, darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laima Tučienė akcentavo, jog situacija yra labai sudėtinga: „Reikalavimų seniūnui vis daugėja, reikia išmanyti pačias įvairiausias sritis, būti universaliu darbuotoju. Žmonės, atsikraustę į kaimą, dabar ateina į seniūniją su skundais ne tik dėl neasfaltuotų kelių, bet ir dėl per garsiai lojančių šunų ar mūkiančių karvių. Seniūnai seniai tapo atpirkimo ožiais. Turi visas problemas išspręsti, kitaip tuoj pat grasinama televizijomis, Specialiųjų tyrimų tarnyba ir pan. Seniūnės pareigas einu jau 12 metų. Kai tik pradėjau dirbti, mano atlyginimas čia buvo mažesnis nei tuomet, kai dirbau mokytoja. Seniūnų atlygis yra neadekvatus atliekamam darbui, juk dažnai neturime nei savaitgalių, nei vakarų. Todėl nieko keisto, kad Savivaldybės administracijoje yra darbuotojų kaita, daugelis valdininko pareigas traktuoja tik kaip tarpinę stotelę, iškart ieško geresnio darbo. Dirbantieji seniūnijoje pagal darbo sutartis uždirba šiek tiek daugiau nei minimalus atlygis. Planuojama įvesti ir jų vertinimą, mokėti atlyginimų priedus, tačiau kas gali garantuoti, kad jie bus mokami kasmet?“

Gauna ir 1827,18 Eur

Teisybės dėlei reiktų paminėti, kad ne visiems valstybės karjeros tarnautojams Savivaldybės biudžetas toks šykštus. Ilgą laiką dirbantieji valstybės tarnyboje turi sukaupę ne tik stažo metus, už kuriuos didėja atlygis, bet ir aukščiausių kvalifikacinių klasių, kategorijų titulus, kurie atlyginimą akimirksniu kone padvigubina.

„Šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos valstybės karjeros tarnautojas gali turėti aukščiausią 14 kategoriją, 1 klasę ir 27 metų stažą. Stažas valstybės tarnautojams skaičiuojamas nuo 1990 metų. Kas 3 metus atlyginimas paauga po 3 proc. nuo pagrindinio atlyginimo. Darbuotojas, turintis 14 kategoriją, 1 klasę ir 27 metų stažą, gauna 1641,68 Eur. Taip pat toks asmuo gali gauti maksimalų 20 proc. priedą. Didesnio gauti negali. Su priedu atlyginimas siekia 1827,18 Eur“, – apie Savivaldybės administracijos Centrinės buhalterijos turimus duomenis informavo Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Ernesta Strakšytė.


ĮDOMU

  • 2016 m. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrasis skyrius įvykdė 17 konkursų ir 17 atrankų (į pakaitinių valstybės tarnautojų pareigybes), iš kurių rezultatyvūs buvo 20.
  • 2017 m. įvykdė 18 konkursų ir 10 atrankų (į pakaitinių valstybės tarnautojų pareigybes), iš kurių rezultatyvus – 7.
  • 2018 m. organizuoti 7 konkursai, iš kurių rezultatyvūs – 3. Daugmaž pusę konkursus laimėjusių kandidatų yra iš Klaipėdos.
  • Šiuo metu paskelbti konkursai į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vyriausiojo specialisto poziciją (numatomas preliminarus atlygis – 609,50 Eur), taip pat Turto valdymo skyriaus vyriausiojo specialisto pareigas (pakaitinio karjeros valstybės tarnautojo, numatomas preliminarus atlygis – 609,50 Eur). Buvo paskelbtas konkursas ir Informacinių technologijų skyriaus vyriausiojo specialisto (numatomas atlygis 689 Eur), tačiau neatsirado nė vieno pretendento. Greitu laiku pakartotinai bus paskelbtas konkursas į Sendvario seniūnijos vyriausiojo specialisto pareigas.
  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos ir mero sekretoriatas yra paskelbęs konkursus biudžetinių įstaigų vadovų pozicijoms užimti. Į „Minijos“ progimnazijos direktoriaus (3 kandidatai, konkursas įvyks šiandien, vertinimo komisijai pirmininkauja Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius) ir Gargždų kultūros centro direktoriaus pareigas (gauti 3 pretendentų prašymai, tačiau dar neaišku, ar visi atitiks reikalavimus).
  • Įstaigų internetiniuose tinklalapiuose nurodyta, jog „Minijos“ progimnazijos direktoriaus ir jo pavaduotojų ugdymui vidutinis mėnesinis atlyginimas per 2017 m. IV ketv. siekė 1247,26 Eur. Gargždų kultūros centro direktoriaus – 2017 m. I ketv. vidutinis darbo užmokestis (bruto) – 1368 Eur.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO ir autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content