Skip to content

Po reformos gargždiškiai teisėjai dirbs Gargždų rūmuose

Teisėja J. Grigonienė: „Klaipėdos rajono apylinkės teisme vyksta pirmieji reformos žingsniai. 2018 m. jis taps Klaipėdos miesto apylinkės teismo Gargždų rūmais. Nežymiai keisis darbuotojų skaičius. Teisėjai liks Gargžduose. Dėl reformos su teismu reikalų turintiems žmonėms niekas nepasikeis.“

 

Klaipėdos rajono apylinkės teisme kasmet daugėja civilinių ir administracinių bylų, tačiau mažėja baudžiamųjų. Pernai šio teismo teisėjų darbo krūvis buvo didžiausias iš visų šalies apylinkių teismų. Šiemet prasidėjo teismo reformos žingsniai. 2018 m. rajono apylinkės teismas taps Klaipėdos miesto apylinkės teismo Gargždų rūmais.

Didžiausios baudos – kelių eismo pažeidėjams

Klaipėdos rajone daugėjant gyventojų, plečiantis verslui, daugėja darbo rajono apylinkės teisme, juolab kad pernai 5 teisėjai dalijosi šešių teisėjų krūvį.

Praėjusiais metais išnagrinėtos 989 administracinių teisės pažeidimų bylos, o 2015 m. – 903. Daugiausia – 481 – transporto, kelių ūkio bei ryšių srityje: dėl vairavimo apsvaigus nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, pasišalinus iš eismo įvykio vietos, sukėlus eismo įvykį ir kita. Dėl pažeidimų, kuriais kėsintasi į viešąją tvarką – alkoholio vartojimo viešojoje vietoje, viešosios tvarkos trikdymo ir kita, išnagrinėta 218 bylų. Dėl pažeidimų, kuriais kėsintasi į nuosavybę – smulkių vagysčių, turto gadinimo – 124 administracinės bylos.

Rajono apylinkės teismui vadovaujanti teisėja Jurgita Grigonienė kalbėjo, jog už šiuos pažeidimus daugiausia – 677 kartus skirtos piniginės baudos nuo 10 eurų iki 5 tūkst. eurų. Didžiausiomis baudomis siekiama kovoti su Kelių eismo taisyklių pažeidėjais. Iš 203 specializuotos teisės atėmimo atvejų net 201 – teisės vairuoti atėmimas. Už vairavimą neblaiviam teisė vairuoti atimama nuo 12 mėn. iki 36 mėn., o sunkesniais atvejais – nuo 3 iki 5 metų.

Be to, 98 kartus paskirta arešto nuobauda už viešosios tvarkos pažeidimus, taip pat pažeidimus transporto, kelių ūkio ir ryšių srityje. Daiktai ar pajamos konfiskuoti 98 kartus. Konfiskuota 60 automobilių, 34 kartus – kontrabandinės cigaretės, alkoholis.

Pasak teisėjos, švelniausia nuobauda – įspėjimas skirtas 51 kartą, iš jų 40 – viešosios tvarkos pažeidėjams.

Saugos nepilnamečių teises

J. Grigonienė akcentavo, jog šiemet įsigaliojus naujajam Administracinių nusižengimų kodeksui pasikeitė bylų priskyrimas: kai kurias administracines bylas nagrinėja nebe teismas, o policija, muitinė.

Administracinėn atsakomybėn traukiami asmenys nuo 16-os metų. Pagal naująjį kodeksą tik teismas nagrinės visas administracines bylas, į kurias įsivėlė nepilnamečiai. Teisme jau gautos dvi bylos dėl paauglių važiavimo be bilieto viešuoju transportu Klaipėdoje. „Įstatymo leidėjo siekis – maksimaliai apsaugoti nepilnamečių teises, įsigilinant į visas reikšmingas aplinkybes, bylą nagrinėjant teisme“, – kalbėjo teisėja.

Ji pridūrė, jog tik kitais metais bus aišku, ar padaugės administracinių bylų įsigaliojus naujajam Administracinių nusižengimų kodeksui.

Besiskiriančios poros ilgai ginčijasi

Praėjusiais metais daugiausia išnagrinėta civilinių bylų – 3 040 arba 59 daugiau nei užpernai. Daugiausia jų – 2 260 iš sutartinių teisės santykių, tarp kurių pirkimo-pardavimo – 272, nuomos – 74, žemės nuomos – 60, paskolų – 948 bylos. Išnagrinėtos 273 šeimos teisinių santykių bylos, iš jų 168-iose sutuoktiniai ilgokai ginčijosi, o bendru sutarimu išsiskyrė 109 poros. Dėl tėvystės nustatymo išnagrinėta 12 bylų.

Ypatingosios teisenos tvarka išnagrinėtos 725 civilinės bylos: dėl neveiksnumo, pilnamečių globos ir rūpybos nustatymo. „Daugiausia šia tvarka žmonės naudojasi paveldėjimo reikalus sutvarkyti, jeigu laiku nesikreipė dėl palikimo priėmimo“, – kalbėjo J. Grigonienė.

Laisvės apribojimo baimė

Pernai sumažėjo baudžiamųjų bylų – išnagrinėtos 198 arba 22 mažiau nei užpernai.

„Baudžiamųjų bylų procesą stengiamasi supaprastinti. Beveik pusė bylų baigta priimant teismo nuosprendį, tai yra po detalaus visų bylos aplinkybių nagrinėjimo teismo posėdyje dalyvaujant prokurorui, kaltinamajam ir kitiems proceso dalyviams. Tačiau 82 baudžiamosios bylos išnagrinėtos priimant baudžiamąjį įsakymą, rašytinio proceso tvarka. J. Grigonienė kalbėjo, jog tai įmanoma, kai aiškios bylos aplinkybės ir kaltinamasis pripažįsta savo kaltę.

Pernai paskirtos 55 bausmės – laisvės apribojimas. J. Grigonienės teigimu, kaltinamieji labai išsigąsta jos. Bet apribojus laisvę nubaustasis privalo nekeisti gyvenamosios vietos, vykdyti teismo nustatytus įpareigojimus ir atsiskaityti, kaip juos vykdo. Pastarieji gali būti įvairūs: uždrausta lankytis tam tikrose vietose, bendrauti su tam tikrais asmenimis, įpareigota tam tikru laiku būti namuose, atlyginti padarytą turtinę žalą, gydytis nuo priklausomybių, nemokamai atidirbti iki 200 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose, kuriose rūpinamasi neįgaliaisiais ir nusenusiais asmenimis. Pasak J. Grigonienės, nereikėtų stebėtis, kad teismas nuteistajam paskyrė atitinkamą skaičių valandų padirbėti globos namuose, nes tai numatyta įstatyme. „Teisėjo pasirinkimas Klaipėdos rajone ribotas, – teigė ji. – Pernai ši bausmė buvo populiari, ji bus pagrindinė ir ateityje, nes tai reali poveikio priemonė žmogui, nors visuomenė ir grūmoja.“

Be to, pernai nuteistiesiems buvo paskirtos 39 baudos, 20 arešto atvejų, 19 terminuoto laisvės atėmimo, 16 viešųjų darbų.


  • Pernai Klaipėdos rajono apylinkės teisme išnagrinėta 3 040 civilinių bylų, o 2015 m. – 2 891. Vienam teisėjui teko vidutiniškai apie 580.
  • Išnagrinėtos 989 administracinių teisės pažeidimų bylos, o 2015 m. – 903. Vidutiniškai vienas teisėjas – apie 190 bylų.
  • Išnagrinėtos 176 baudžiamosios bylos, 2015 m. – 198. Teisėjui vidutiniškai teko apie 35 bylas.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių