Kas laimės? Kas laimės?

Iki 16.40 val. Dovilų rinkimų apylinkėje savo balsą atiduoti atėjo 33,3 proc. rinkėjų. Pirmininkas Romas Vyšniauskas pasidžiaugė, jog 50 proc. pirmą kartą turinčiųjų teisę balsuoti jau atliko pilietinę pareigą.
Endriejavo apylinkėje iki 15.20 val. balsavo apie 29 proc. rinkėjų, tarp jų 12 iš 36 18-mečių. Pirmą kartą balsavusi Neda Varnelytė, Kauno technologijos universiteto finansų pirmakursė, balsuoti grįžo į gimtąjį Endriejavą. Mergina tvirtino išklausiusi tėvų nuomonės, bet rinkosi savo kandidatus. Komisijos pirmininkė – Rita Žadeikytė.
Vangiai 18 m. jaunuoliai balsavo Gargždų ketvirtojoje apylinkėje. Iki 17 val. tik 7 iš 47 buvo atėję balsuoti. Anot pirmininkės Jurindos Jasevičienės, iki mums apsilankant balsavo 37 proc. rinkėjų.
Į Pėžaičių rinkimų apylinkę iki 16 val. atėjo tik 16 proc. rinkėjų. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos gimnazistui Osvaldui Jablonskiui šie rinkimai – išskirtiniai. Jis ne tik pirmą kartą balsavo, bet ir dirbo komisijos nariu. Osvaldas planuoja pirmiau eiti į kariuomenę savanoriu, vėliau nuspręs, kokią profesiją rinktis. Jį vilioja policininko darbas, o po pabendravimo su rinkėjais nešiojant rinkėjo korteles, susižavėjo socialiniu darbu. Komisijos pirmininkė – Violeta Barbšienė.
Veiviržėnų apylinkė iki 15.40 val. sulaukė 39 proc. rinkėjų. Iš Daukšaičių pirmą kartą balsuoti į savo gimnaziją atvažiavo Dominykas Semaška. Vaikinas neslėpė simpatijų konservatoriams, esą sprendimą, už ką balsuoti, priėmęs seniai, domėjęsis jų programa. Anot komisijos pirmininkės Lidijos Mažutytės, jau buvo balsavę 14 iš 35 aštuoniolik­mečių.
Vėžaičių apylinkėje iki 15 val. tik 22 proc. rinkėjų buvo atidavę savo balsus. Itin vangiai balsavo 18-mečiai. Apsilankymo metu tik 6 iš 60 buvo atlikę savo pilietinę pareigą. Komisijai pirmus rinkimus vadovauja Edita Grinienė.

Sekmadienį vykusiuose Seimo rinkimuose Gargždų vienmandatėje apygardoje – nieko naujo. Rinkėjai 32,01 proc. balsų nuo galiojančių biuletenių atidavė už šiame amžiuje dar neįveiktą politiką Petrą Gražulį. Ar 22,08 proc. rinkėjų balsų surinkęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Bronius Markauskas antrajame ture įveiks penktos kadencijos vienmandatėje apygardoje siekiantį politiką, sužinosime spalio 23 d. per antrąjį rinkimų turą.

Beje, abu konkurentai jau užsitikrino vietas Seime – abu pateko pagal partijų sąrašus.

Šiūparių rinkimų komisiją iki 16.20 val. aplankė 24 proc. rinkėjų. Pirmininkė Daiva Skiotienė informavo, jog sulaukė 18 iš 43 aštuoniolik­mečių. Rinkimai prie žvakių

„Bangai“ lankantis rinkimų apylinkėse iš komisijų pirmininkų išgirdome nusiskundimų apie sistemos trikdžius, esą neįmanoma tarpais buvę dirbti. Gargždų apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas patvirtino, jog sistema buvo sutrikusi nuo 11 iki 13 val. Tuo metu negalėję balsuoti rinkėjai ne savo apylinkėse. Jiems tekę arba eiti į savo apylinkę, arba sugrįžti ir balsuoti vėliau, kai sistema jau veikė.

Ekstremalių išbandymų nepagailėta Vėžaičių apylinkei. Vėžaičių konferencijų centre nuo 17 iki 19 val. buvo dingusi elektra. Anot Z. Bitino, tekę pagalbos kreiptis į Vyriausiąją rinkimų komisiją, kad ši paragintų elektros tiekėjus. Vėžaitiškiai prie žvakių registravo rinkėjus, šiek tiek darbą gelbėjo generatorius.

Skaitmeninis fiasko

„Rinkimų komisijų darbą apsunkino naujos kompiuterinės programos, – kalbėjo Z. Bitinas. – Teko pavargti, kol perdavėme Pėžaičių apylinkės duomenis, nes buvo protokoluose įvelta klaidų, o programa neleido jų taisyti.“ Paskutinius duomenis tik pirmadienį 9.45 val. perdavė Gargždų antroji ir trečioji apylinkės, esą komisijos dirbo kruopščiai, neskubėdamos.

Bet pasitaikę rinkimų nesklandumai mūsų rajone, pasirodo, buvo tik smulkmena, palyginti su rinkimų rezultatų paskelbimu sekmadienio vakare. Televizijos studijose susirinkę debatų dalyviai, partijų štabai, rinkėjai niekaip negalėjo sulaukti pirmųjų rezultatų net iš mažųjų apylinkių. „Skaitmeninis fiasko“ išjudino ilgamečio VRK pirmininko Zenono Vaigausko kėdę. Pirmininkas kaltę vertė tiekėjams, nesugebėjusiems laiku užtikrinti duomenų pateikimo elektroniniu būdu.

Nebuvo įdirbio

Vienu iš rinkimų favoritu vienmandatėje apygardoje laikytas liberalas Eugenijus Gentvilas liko tik trečias. Jam rinkėjai atidavė 19,02 proc. balsų. Tačiau liberalas ir toliau tęs politiko karjerą Seime – jis papuolė pagal partijos sąrašą.

Pirmadienio rytą spaudos konferencijoje apie nepatekimą į antrąjį turą E. Gentvilas kalbėjo: „Tai buvo kaimiška apygarda, įdirbio nebuvo. Buvau tikras, kad laimėsiu, jeigu galėsiu skirti apygardai visą rinkimų laiką. Bet kai tapau Liberalų sąjūdžio sąrašo lyderiu, teko apvažiuoti visą Lietuvą. Gargžduose dalyvaudavau nebent viename renginyje per savaitę.“

Rasa Petrauskienė pagal rinkėjų valią vienmandatėje apygardoje liko ketvirta, Benediktas Juodka – penktas, Žydrūnas Banevičius – šeštas, Loreta Kaltauskienė ­– septinta.

TS-LKD – rinkimų lyderiai

Seimo rinkimuose iš viso varžėsi 14 politinių jėgų: dvylika partijų – savarankiškai, o keturios – sudariusios dvi koalicijas. Išankstiniais duomenimis daugiausia balsų daugiamandatėje apygardoje surinko Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – jiems patikėta 20 mandatų. Nedaug atsiliko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 19 mandatų. Treti liko Lietuvos socialdemokratų partija – 13 mandatų. Į Seimą taip pat pateko Liberalų sąjūdis – 8 mandatai. Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščionių šeimų sąjunga ir partija „Tvarka ir teisingumas“ gavo po 5 mandatus.

Iš dabartinių valdančiųjų partijų 5 proc. rinkėjų balsų slenksčio neperžengia Darbo partija – daugiamandatėje apygardoje ji neiškovojo mandatų.


KOMENTARAI

  • Petras GRAŽULIS, partija „Tvarka ir teisingumas“:

    – Prieš antrąjį rinkimų į Seimą turą daugiau būsiu Gargžduose ir rajone, intensyviau bendrausiu su gyventojais. Su kitu kandidatu Broniumi Markausku keliai nėra susikirtę nei asmeniniais, nei politiniais klausimais. Linkėčiau jam tapti žemės ūkio minist­ru ir daugiau atsigręžti į smulkiuosius ūkininkus. Mano nuomone, mūsų partija „Tvarka ir teisingumas“ gavo pirmajame ture tiek mažai mandatų, nes nebuvo permainų. Reikia pripažinti, jog vėl į partijos sąrašą buvo įtraukti politikai, kurie neturėjo žmonių pasitikėjimo. Jie buvo tik našta partijai. Dėl „Tvarkos ir teisingumo“ nesėkmės rinkimuose kaltinu ir save, ir partiją, tačiau jokiu būdu ne rinkėjus, kurie pasitiki manimi. Iš partijos pirmininko pareigų pasitraukus R. Paksui, partijos vedliu neplanuoju būti, nesu karjeristas. Manau, yra geresnių kandidatų. Esu įsitikinęs, jog šiuose rinkimuose žmonės balsavo už permainas, tad norėčiau, kad premjeru taptų „valstiečių“ atstovas Saulius Skvernelis.

  • Bronius MARKAUSKAS, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga:

    – Šįkart politologų prognozės dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nepasiteisino – pasirodėme itin sėkmingai, daugiamandatėje apygardoje laimėjome 19 mandatų, tik vienu mandatu atsilikome nuo rinkimuose lyderiaujančių konservatorių. Manęs laukia antrasis rinkimų į Seimą turas, tikiuosi, kad rajone jis bus korektiškas. Šiomis dienomis išvykstu į svarbią tarptautinę konferenciją, kurioje skaitysiu pranešimą aktualia žemės ūkio problematika. Tai svarbu ir Lietuvos ateičiai. Gaila, kad dėl dalyvavimo konferencijoje liks mažiau laiko akis į akį bendrauti su rinkėjais, tačiau jų palaikymas labai reikalingas. Juk kartu siekiame, kad ir Seime, o tuo pačiu ir šalyje vyktų teigiamos permainos. Suvokiame, kad turi pasikeisti daugiau nei pusė parlamentarų, kad būtų suformuota stipri ir didelė permainų komanda. Mūsų partijos programa orientuota į regionų politiką, emigracijos problemas, korupciją, valdymo išlaidų mažinimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content