Rajono koronaviruso statistika: per naktį pasveiko 500!
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys šią savaitę, kai viena po kitos savivaldybės ėmė perskaičiuoti koronavirusu sergančiuosius ir atrado, jog sąrašai yra išpūsti, pripažino, kad su COVID-19 statistika Lietuva „blogai draugavo“. „Mažiausiai 500 – tiek galėtumėme išbraukti iš sergančiųjų sąrašo. Tokie yra pirminiai duomenys, peržiūrint Klaipėdos rajone sergančiųjų COVID-19 sąrašą. Šie žmonės susirgo dar praėjusiais metais, bet statistikoje jie vis dar ligoniai“, – pranešė ketvirtadienį Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.
Susitraukė keturis kartus
Anot B. Markausko, dar įdomiau, kad Statistikos departamentui pakeitus COVID-19 skaičiavimo tvarką, mūsų rajono sergančiųjų skaičius susitraukė beveik keturis kartus. Trečiadienį sirgo 793, o ketvirtadienį jau – 211!
Meras savo socialinio tinklo paskyroje aiškina, jog Nacionalinis visuomenės sveikatos centras duomenis apie sergančiuosius imdavo iš e.sveikatos. Jei nebūdavo varnelės, kad žmogus pasveiko, reiškia – jis serga. „Ir taip gali „sirgti“ mėnesių mėnesius. Štai taip, dėl sistemų „nesusikalbėjimo“ turime didžiulį sergančiųjų burbulą“, – konstatavo rajono vadovas B. Markauskas.
Jis atkreipė dėmesį, kad vis dėlto ne sergančiųjų skaičius lemia ribojimus, o nauji užsikrėtimai. Bet ir jie mažėja. „Tai gal Vyriausybei, Sveikatos apsaugos ministerijai jau laikas pagalvoti apie karantino lengvinimus? Šalis uždaryta beveik du mėnesius. Smulkiojo verslo netenkina ir nuo pirmadienio numatyti dalini atlaisvinimai. Panašu, kad SAM ministro žadėtame 130 punktų suvaldymo plane liko tik vienas punktas – viską uždaryti“, – teigia B. Markauskas.
Šiuo metu Klaipėdos rajone naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų – 251. Lietuvoje šis rodiklis siekia 288.
Painiava pakoregavo tvarką
Painiava dėl netikslių statistinių duomenų, susijusių su COVID-19, Sveikatos apsaugos ministeriją privertė koreguoti tvarką, kaip dabar bus viešai skelbiama statistika, susijusi su COVID-19 ligos rodikliais. Nuo šiol bus skelbiami platesni mirčių nuo COVID-19 ligos duomenys, įtraukiant ir asmenis, kurių tiesioginė mirties priežastis mirties liudijime nėra mirtis nuo koronaviruso. Keičiasi pasveikusių nuo koronaviruso asmenų apskaita. Praėjus 28 dienoms nuo ligos pradžios COVID-19 sirgęs asmuo bus laikomas pasveikusiu.
Ketvirtadienio spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad statistiniai duomenys bus teikiami kitaip. Statistikos departamentas viešai skelbs šiuo metu COVID-19 sergančių asmenų statistiką, kuri iki šiol buvo netiksli. Šie duomenys kasdien bus teikiami žiniasklaidai bei skelbiami Statistikos departamento svetainėje. A. Dulkys pripažino, kad su COVID-19 statistika Lietuva „blogai draugavo“, tačiau jis patikino, kad pagrindiniai koronaviruso rodikliai, pagal kuriuos buvo priimami sprendimai dėl karantino režimo pokyčių, yra naujų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, ir teigiamų testų procentas. Šie du rodikliai buvo patikimi, nes jie buvo imami iš pirminio šaltinio.
Perskaičiavo mirtis
„Buksuojame, bet taip pat su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru mėginame daryti tam tikrus pokyčius. Čia procesas, matyt, dar tęsis“, – spaudos konferencijoje komentavo A. Dulkys. Ketvirtadienio duomenimis, žmonių, kurių pagrindinė diagnozė buvo COVID-19, iki šiol mirė 3 013. Pridėjus prie šių mirčių visas, kai žmonės mirė turėdami COVID-19 diagnozę, bendras skaičius siekia 5 192 mirčių. Tuo tarpu prie jų pridėjus visus likusius žmones, kurie mirė per 28 dienas po COVID-19 diagnozės nuo bet kokių ne išorinių mirties priežasčių, mirčių skaičius pasikeitė ir siekia beveik 6 tūkst. atvejų. Statistikos departamento duomenų analitikas Jonas Bačelis ketvirtadienį paskelbė, kad imunitetą Lietuvoje gali būti įgiję 8,5 proc. žmonių.
Pasveikusiuosius – iš sąrašo
Keičiasi ir pasveikusių nuo COVID-19 apskaita. Statistikos departamentas revizavęs rodiklius pastebėjo, kad yra situacijų, kai žmogus pasveiko, bet e.sveikatoje nėra tokio įrašo. Ministras A. Dulkys pridūrė, kad SAM taip pat kreipėsi į šeimos gydytojus, kad šie pažymėtų sistemoje jiems žinomus asmenis, kurie baigė sirgti COVID-19 liga. Tiesa, specialistai pabrėžė, kad sergančių asmenų skaičius neturi įtakos šalyje taikomo karantino scenarijui. Mat Vyriausybė, priimdama sprendimus dėl karantino griežtinimo ar atlaisvinimo, vadovaujasi dviem rodikliais: naujų atvejų skaičiumi ir teigiamų tyrimų procentu.
Šiuo metu – C scenarijus
Lietuva šiuo metu yra C scenarijuje. Kuris karantino režimo ribojimų scenarijus taikomas – priklauso nuo sergamumo rodiklio, tenkančio 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ir nuo teigiamų testų skaičiaus procento. Šiuo metu Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 288 COVID-19 teigiami atvejai. Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys trečiadienį minėjo, jog kovo mėnesį Lietuva galėtų įžengti į B scenarijų, kada susirgimų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, pasieks 50.
„Bangos“ inf.