Grindinio trinkelės – vienas sudėtingiausių ir atsakingiausių aplinkos tvarkymo darbų
Kūrimąsi naujuose namuose tapatinti su užuolaidų ar krėslo, skirto knygų skaitymui, pasirinkimu, gali tik tie, kurie iki šiol nėra turėję nuosavo būsto ar savo kailiu nepatyrę jo įrengimo darbų. Šiame procese tenka pereiti daug etapų, reikalaujančių ne tik estetinių sprendimų, susijusių su verdikto „gražu-negražu“ priėmimu, bet kur kas sudėtingesnių, netgi specifinių žinių reikalaujančių klausimų. Vienas tokių darbų pavyzdžių – grindinio trinkelės bei jų klojimas. Atrodytų, kas čia sudėtingo – tiesiog sudėti trinkeles. Tačiau specialistai, tiesiogiai susiję su šio darbo atlikimu, laikosi kardinaliai kitokios nuomonės. Pasak jų, grindinio trinkelių klojimas pelnytai gali būti vadinamas vienu iš atsakingiausių aplinkos tvarkymo darbų. Jį atliekant padarytų klaidų taisymas reiškia nuostolius: tiek laiko (juk taip norisi kuo greičiau baigti tuos remonto ar statybų darbus ir mėgautis užtarnautu rezultatu), tiek ir finansinius. Norint, jog viskas, kalbant apie trinkeles, vyktų kaip „sviestu patepta“, reikia ne tik išsirinkti aukščiausios kokybės grindinio trinkeles, bet ir tinkamai paruošti pagrindą joms kloti.
Ruošiame pagrindą trinkelėms kloti
Grindinio trinkelių gamyba užsiimančios įmonės pabrėžia, jog šis aplinkos sudėtinis elementas tinkamai tarnauti bei estetiškai atrodyti gali ir 50 metų ar net daugiau. Tiesa, būtina išpildyti kelias esmines sąlygas. Visų pirma – pasirinkti kokybiškas ir tai vietai tinkamas trinkeles bei tinkamai paruošti pagrindą joms kloti. Kai manant, jog „vis tiek nesimatys“, bandoma taupyti naudojamų medžiagų ar darbą atliekančių žmonių kvalifikacijos sąskaita, nelaimė, taip sakant, tik ir tyko už kampo. Grindinio defektai netruks pasireikšti. Netinkamai paruošus pagrindą, atsiranda provėžos, įdubos, įskilimai, išsikraipo trinkelių raštas ir panašiai. Tokie defektai ne tik vizualiai „bado“ akis, bet ir neatneša „sveikatos“ tuo keliu judančioms transporto priemonėms.
Nors, kaip minėjome, trinkelių klojimas bei pagrindo paruošimas – sudėtingas darbas, šį galima atlikti ir savo jėgomis. Tereikia preciziškai vadovautis specialistų rekomendacijomis bei nebandyti taupyti, pavyzdžiui, naudojamų medžiagų sąskaita.
Pagrindą, esantį po trinkelėmis, tikslinga įsivaizduoti, kaip „riebų“ sumuštinį, kurio visi sudėtiniai sluoksniai svarbūs. Prieš renkantis tinkamą gruntą bei tankinant pirmąjį pagrindo sluoksnį, reikia atkreipti dėmesį, kokiame lygyje yra gruntiniai vandenys. Jei šie aukštai, derėtų įrengti drenažą. Norint išvengti vandens sankaupų, taip pat kenkiančių grindiniui, reikia nuvesti tinkamą nuolydį. Vadinamasis „sumuštinis“ turėtų būti sudarytas iš maždaug 30 cm sluoksnio smėlio arba žvyro, 15 cm skaldos, 4–5 cm storio dolomito atsijų sluoksnio. Ir tik tada turėtų būti dedamos trinkelės.
Grindinio trinkelių pasirinkimo niuansai
Savaime suprantama, aplinkos išvaizda vaidina itin didelį vaidmenį kalbant apie pasitenkinimą gyvenamąja aplinka ar net gyvenimu plačiąja prasme. Tačiau šiuo atveju, renkantis grindinio trinkeles, vien estetiniu aspektu pasikliauti negalima. Nebent kalbama apie pastarųjų spalvą: šioje srityje – tikra pasirinkimo laisvė. Tačiau prieš tai reikia atlikti sudėtingesnį darbą. Priklausomai nuo to, kurioje vietoje bus grindys, pasirinkti trinkelių formą bei storį.
Kvadratinės, stačiakampio, bangelės, kaulo ir panašiai: trinkelių formų įvairovė nemaža. Prieš renkantis konkretų variantą, reikia atkreipti dėmesį į vietos, kurioje bus šios klojamos, apkrovą. Vietose, kuriose intensyvus judėjimas nevyksta (pavyzdžiui, kiemelis, terasa ir panašiai), puikiai tiks standartinės formos trinkelės. Tuo tarpu esant didesnei planuojamai apkrovai, reikėtų rinktis banguotas arba „L“ formos plyteles, tarpusavyje tvirtai sukimbančias.
Natūralu, jog trinkelių storis (aukštis) yra tiesiogiai susijęs su apkrovos dydžiu. Individualioms, mažos apkrovos teritorijoms užtenka ne mažesnio nei 5 cm storio betoninių trinkelių. Vietoms, kuriose vyksta lengvojo transporto judėjimas, šis dydis turėtų būti ne mažesnis nei 6 cm, o pramoninėse bei komercinėse patalpose – nuo 8 iki 15 cm storio.
UAB „Saulės Spektras“