Darbas iš namų: efektyvūs metodai, kaip išlikti produktyviems
Karantino metu daugelis dirbame iš namų. Daliai žmonių darbas namų sąlygomis yra įprasta praktika, tačiau anksčiau su tuo nesusidūrusiems gali kilti nemenkų iššūkių.
Darbą namuose gali apkartinti technologinės problemos (kaip interneto trikdžiai), dirgiklių kupina ar kitaip nepalanki namų aplinka, socializacijos stoka, darbų atidėliojimas, sunkumai susikaupiant ar planuojant dienos režimą. Negana to, COVID-19 pandemijos kontekste dalis žmonių dėl susiklosčiusios situacijos jaučia ir papildomą nerimą ar įtampą, kas galimai dar labiau sukelia iššūkių persiorientuojant į darbo namuose režimą.
Natūralu, jog dirbti iš namų lengviau tiems, kurie geba susiplanuoti darbotvarkę ir laikytis dienos režimo, kurių namų aplinkoje nėra dirgiklių, kurie gali sėkmingai vykdyti užduotis ir be nuolatinio tiesioginio kontakto su kolegomis ar vadovais. Tačiau net ir itin disciplinuoti gali patirti iššūkių, kuomet kinta darbinė aplinka ir įprasta rutina.
Galbūt darbo knyga yra vienas iš įrankių, galinčių padėti pasikeitus darbinėms sąlygoms ir pradėjus dirbti namuose? Kas dar gali padėti efektyviai planuotis darbotvarkę ir sėkmingai atlikti dienos darbus?
Paprasti būdai, kaip išlikti produktyviems dirbant namuose
Dažnam namų aplinka asocijuojasi su poilsiu, atsipalaidavimu ar ramybe. Tad nieko keisto, kad prasidėjus COVID-19 pandemijai dalis žmonių patiria smukusį produktyvumą, sunkumus susikaupiant ar sėkmingai atliekant darbus.
Tačiau kartais tereikia paprasčiau pažvelgti į situaciją, ir viskas pasidaro daug lengviau. Šią taisyklę galima taikyti ir netikėtai pradėjus dirbti iš namų.
Visų pirma, itin svarbu namuose susikurti darbinę erdvę. Nors darbas gulint lovoje gali skambėti romantiškai, neretai tai yra tikras produktyvumo priešas, kadangi gulimoje pozicijoje besiilsintis kūnas smegenims siunčia atitinkamus signalus.
Jei tik yra galimybė, geriausia dirbti kuo neutralesnėje ir tylesnėje erdvėje (ne miegamajame ar virtuvėje), prie rašomojo stalo. Nepalikite fone įjungto televizoriaus, kitų pašalinį ir trikdantį garsą ar vaizdą skleidžiančių priemonių.
Jei gyvenate ne vienas, paprašykite namiškių jūsų darbo valandomis netrukdyti, netriukšmauti kituose kambariuose. Žinoma, tą padaryti ne visuomet gali būti paprasta, tad vertėtų atsižvelgti į individualią situaciją. Galbūt tokiu atveju padės ausų kištukai ar per ausines klausoma rami, meditacinė muzika?
Taip pat svarbi ne tik darbinė aplinka, bet ir jūsų paties pasiruošimas darbui. Specialistai rekomenduoja net ir dirbant namuose laikytis tos pačios rutinos ir tų pačių rytinių ritualų kaip ir dirbant įprastinėje darbo aplinkoje. Juk patingėję iš ryto susiruošti ir tinkamai apsirengti, galite nepastebėti, kaip sulauksite vakaro sėdėdami su chalatu.
Galiausiai dirbant iš namų taip pat svarbu sau taikyti kokybiškas poilsio pertraukas. Pusryčiaukite ir pietaukite ne prie darbinio stalo, o virtuvėje; kas keletą valandų išeikite pakvėpuoti grynu oru. Kadangi dirbate namuose, geriausia poilsio pertraukėles skirti trumpiems pasivaikščiojimams.
Na, ir svarbiausias dalykas, kuris padeda išlikti produktyviems – nuoseklus dienos susiplanavimas. Darbų susiplanavimui puikiai pasitarnauja darbo knygos, kuriose galite iš vakaro susirašyti visus ateinančios dienos planus. Nes jei atsikeliate iš ryto ir leidžiate sau spontaniškai pradėti dieną, tikėtina, kad vakare jausitės ne tik mažiau nuveikę, bet ir labiau pavargę. Be to, kuo anksčiau pradėsite dienos darbus, tuo daugiau nudirbsite ir geriau jausitės vakare.
Kodėl verta naudotis darbo knyga?
Daugelis veiklių žmonių savo kasdienybės neįsivaizduoja be darbo knygos, kurioje susirašo dienos, savaitės ar mėnesio darbus. Tai itin aktualu dirbantiems darbus, kuriuose reikia atlikti skirtingas užduotis, susitikti su įvairiais žmonėmis.
Darbo knyga itin padeda tiems, kurie nori nuosekliai siekti išsikeltų tikslų, nepamiršti susitarimų, nepasimesti tarp gausos darbų. Ne veltui didžiajai daliai mokytojų mokytojo knyga yra nepamainomas pagalbininkas.
Be to, darbo kalendorius, kuriame iš anksto surašomi būsimų dienų darbai, yra ir puiki skatinamoji priemonė: kaskart atlikę užsibrėžtą darbą ir pažymėję jį pliusu ar išbraukę, pakeliame savo savivertę, didiname savo produktyvumą. Kai aiškiai matome savo pasiektus rezultatus, tampame įgalūs siekti dar daugiau.
Kita vertus, pradėjus dirbti iš namų ir sumažėjus gyvų susitikimų, renginių ir kitų veiklų „už namų durų“ kiekiui, gali atrodyti, kad nėra ko pamiršti. Tad kam reikalinga darbo knyga?
Darbo knyga gali puikiai pasitarnauti užrašant ne tik profesinius darbus, bet ir įprastus, kasdienius. Pavyzdžiui, į darbo knygą galite susirašyti, ką valgysite atitinkamą dieną, kokius namų apyvokos darbus atliksite. Taip pat verta pasižymėti laiką, kada užsiimsite atpalaiduojančia veikla, kada išeisite pasivaikščioti ar tiesiog mėgausitės ramybe. Tai ypač aktualu linkusiems „pamesti“ laiką ir intensyviai įsitraukti į darbus – tokiais atvejais darbo knyga tampa priminimu skirti laiko sau. Įvairiausių darbo knygų ir kalendorių ateinantiems 2021 metams rasite paspaudę šią nuorodą.
Elektroninės ir popierinės darbo knygos: ką rinktis?
Šiais laikais daugelį veiklų galime atlikti skaitmeniniu būdu, lygiai tas pats pasakytina ir apie įvairius įrankius. Išmanieji telefonai mums siūlo pačias įvairiausias programėles, tarp kurių jau seniai išpopuliarėjo ir darbo knygos arba elektroninės dienos veiklų planuotės.
Elektroninės veiklų planuotės leidžia susižymėti darbus daug greičiau negu juos rašant ranka į popierinę darbo knygą. Bet ar tikrai elektroninės darbo knygos yra pranašesnės?
Pirmiausia mes ir taip per daug laiko praleidžiame prie ekranų, kas neigiamai veikia mūsų sveikatą. Šiuo atveju popierinė darbo knyga tampa įrankiu nuo to atsitraukti. Be to, rašant darbus į popierinę knygą neblaško pašaliniai dirgikliai (skirtingai negu žymintis darbus į telefoną).
Rašydami ranka mes įsimename daug geriau, todėl tikėtina, kad užsirašę darbus į popierinę darbo knygą ne tik nepamiršime, ką turime atlikti, tačiau ir lavinsime savo atmintį.
Be to, rašydami ranka tampame daug labiau motyvuoti, kadangi daug lengviau pamatome pasiektus rezultatus. Rašymas ranka sumažina stresą, atpalaiduoja, sukoncentruoja dėmesį.
Kai asmeninis gyvenimas ir darbas verda „po vienu stogu“
Dirbantiems iš namų vienas iš pagrindinių iškylančių iššūkių yra asmeninio ir profesinio gyvenimo derinimas. Išlaikyti balansą gali būti išties sunku, kai karantino metu esame apriboti nuo įvairiausių veiklų, o visą dieną dirbę namuose jaučiamės pavargę ir be ūpo ką nors veikti.
Negana to, daugeliui žmonių kyla santykių su namiškiais problemos ar vargina pastovus buvimas. Dėl to itin svarbu į savo dienotvarkę įtraukti laiko tik sau: ar tai būtų pasivaikščiojimas miške, meditacija ar ramus atsitraukimas nuo išorės tvarkantis namus.
Pabaigus dienos darbus, vertėtų atsitraukti nuo visų technologinių priemonių ir skirti laiko kokybiškam poilsiui. Skaitykite knygas, gaminkitės maistą, bendraukite su artimaisiais. Verta atminti, jog dirbant namų sąlygomis geriausias poilsis po darbų yra pasivaikščiojimas gamtoje, gryname ore ar pabuvimas bet kurioje kitoje ne namų erdvėje.
Reklama – Darbuotojų paieška