Kardelių puokštė – ir mokytojui, ir nuotakai

K. Sipienė: „Užauginti nuostabius kardelius daug rūpesčių nereikia.“

Anksčiau „Dievo rykštėmis“, gladiolėmis, o dabar kardeliais vadinamos gėlės – jau ne tik Rugsėjo 1-osios, bet ir valstybinių švenčių simboliu tapo. Įspūdinga šių gėlių puokštė pradžiugina net iškilmingiausia proga. Kardelių spalvų įvairovė, patvarumas, nesudėtinga jų priežiūra traukia gėlininkus mėgėjus. Tačiau užsiauginti gražius žiedus ir ilgai jais mėgautis reikia ne vien žinių, bet ir meilės.

Gargždiškės senjorės Kazimieros Sipienės sklype daugelį metų puikuojasi kardeliai. Keičiasi tik jų veislės, taigi ir spalvos. „Jas augino mano mama, auginu ir aš“, – šypsojosi daug vietos sodo sklype kardeliams skirianti gėlių mylėtoja. – Labai graži gėlė: švelni, o kokia spalvų įvairovė, žydi ilgai, nuskinta nenuvysta, neskleidžia aštraus kvapo.“

Kazimiera įsitikino, kad bet kokia proga gali pradžiuginti įteikdama savo užaugintų kardelių puokštę. Šią vasarą ji sudėliojo prabangiai atrodančią puokštę, kurią vestuvių dieną padovanojo giminaitei.

Per daugelį metų sukaupta patirtimi gargždiškė dalijasi su gėlininkėmis mėgėjomis, bet ne visoms pavyksta užsiauginti gražių kardelių žiedų, nors daug rūpesčio nereikia. „Kasmet sodinu vis kitoje vietoje, kad nebūtų atsėliavimo, kad svogūnėliai augtų sveiki. Juk tik iš kokybiško – didelis, gražus žiedas, – dėstė gargždiškė. – Kaip ir dauguma svogūninių gėlių kardeliai mėgsta šarminę dirvos reakciją. Netręšiu, sodinu kuo giliau, netoli tvoros, kad turėtų į ką atsiremti ir augtų tiesūs. Nužydėjusių kardelių stiebus reikia nulaužti, kad vystytųsi svogūnėlis.“

Po pirmųjų šalnų galima juos rauti. Nupjovus stiebą ir šaknis, nuvalyti, bet neplauti ir padėti džiūti. „Aš turiu šiltnamyje lentynas, ant kurių laikau, kol išdžiūna. Tada atskiriu nuo motininio svogūnėlio ir šiuos išvoliojusi medžio pelenuose, sudedu į dėžutę. Per žiemą saugoju rūsyje, kur vidutinė temperatūra, kad neperdžiūtų ar dėl drėgmės nesupelytų.“

Įdomesnių veislių kardelius ji pasižymi, kad pavasarį sodindama atskirtų. Norėdama kad greičiau pražystų, pavasarį prieš sodindama pamerkia svogūnėlius į indą su nedideliu kiekiu vandens, kad tik šaknis apsemtų, ir šiltoje vietoje laiko 3–4 dienas, kol išleidžia šakneles. Kitus tam tikrais laikotarpiais sodina nemirkiusi, paskutiniuosius – liepos mėnesį. Taigi ir dabar dar ne visi pražydę.

Kardelių svogūnėlių K. Sipienė perka parduotuvėje, mainosi su kitomis gėlininkėmis mėgėjomis, gauna dovanų ir pati dovanoja (bet nepardavinėja), kad ir kiti galėtų auginti ir džiaugtis įspūdingais žiedais.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių