Gargždų bendruomenės idėjos miestui suteikia žavesio
Gargždų miesto bendruomenė turi idėjų ir sugeba jas realizuoti. Nustebinę „karžygiais“ piliakalnyje, tarpukarį primenančia menine kompozicija J. Basanavičiaus gatvėje, prieš kelias dienas pradėjo įgyvendinti projektą „Žaidžiantys“, finansuojamą iš Vietos bendruomenių tarybų programos. Berniuko ir paukščio paveikslas ant Klaipėdos gatvės 6 namo vakarinės sienos priverčia stabtelėti ir gargždiškius, ir miesto svečius. Apie šį sumanymą mintimis dalijasi Gargždų bendruomenės narė Roma Litvinaitė.
Ir praeitis, ir ateitis
Naujausio bendruomenės projekto „Žaidžiantys“ tikslas – sukurti miestą pagyvinantį kūrybinį, meninį, profesionalų akcentą. „Šiais metais pagrindiniu objektu buvo pasirinktas didelio formato piešinys ant gerai matomo pastato sienos Gargždų miesto centre. Rasti tinkamą pastato sieną dideliam paveikslui nebuvo paprasta. Visų pirma namas turėjo būti sutvarkytas, apšiltintas, kad paskui nereikėtų piešinio pašalinti, o jau renovuotų daugiabučių gyventojai nebenori pokyčių ir į kalbas nesileidžia. Piešinį patikėta sukurti patyrusiems profesionalams iš Kauno“, – pasakojo R. Litvinaitė. Kauno garsiojo „Senelio su pypke“ autoriaus, „Gyva grafika“ menininko Tado Šimkaus pradėtą darbą šią savaitę Gargžduose tęsia jo kolegos. Pasak bendruomenės narės R. Litvinaitės, menininkai atsirinko keletą pagrindinių idėjų, kurios ir tapo piešinio tematine ašimi. „Gargždus žmonės šių dienų kontekste mato kaip augantį, gyvybingą, jaunatvišką, turintį kūrybinio potencialo miestą. Atsižvelgiama šiek tiek ir į istorinę praeitį, nes vienoje vaiko figūroje susitinka praeities vaikas (atspindi retro stiliaus apranga) ir ateities vaikas, kurio gyvenimas šiandien neįsivaizduojamas be technologijų“, – atkreipia dėmesį R. Litvinaitė. Antroji siužetinė linija akcentuoja miesto, įsikūrusio šalia Minijos, išskirtinumą. Ar daug kas žino, kad vos už 500 metrų nuo miesto centro, prie upės, gyvena vienas gražiausių Lietuvos paukščių tulžys? Jis, beje, ir pavaizduotas paveiksle ant sienos.
Žada naujus akcentus
„Tikimės, kad šis meno kūrinys taps nauju traukos objektu bei įsimintinu miesto gyvybingumo žymekliu. Dažnai atnaujintos viešosios erdvės kuria ne tik socialinę, bet ir ekonominę vertę, o tuo pačiu skatina pasikeisti ir kitus – naujomis spalvomis nudažytos erdvės dažnai tampa visos vietovės atsinaujinimo postūmiu“, – viltį išsakė bendruomenės narė.
Gargždiškiai neabejingi tam, kas vyksta mieste, ir daugelis miesto bendruomenės idėjai negaili komplimentų. Štai bendruomenės feisbuko paskyroje Lina Ilginienė domisi, ar tik vienas toks paveikslas planuojamas: „Būtų gražu, jei jis nebūtų toks vienišas. Nupiešus dar porą galima sukurti kažkokią gražią istoriją. Miesto svečiams būtų įdomu ir smagu rasti, o miestelėnams – gražu pažiūrėti.“ Jai pritaria Valdonė Gėdminė: „Labai palaikome gražią idėją. Ačiū, kad dedate pastangas!“ Tiesa, menininkas T. Šimkus vieną paveikslą Gargždams padovanojo – jis kitoje Klaipėdos gatvės pusėje, ant pastato sienos už autobusų stotelės.
Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamam kūrybinių akcentų projektui „Žaidžiantys“ įgyvendinti skirta 5 690 Eur. Gargždų bendruomenė planuoja, kad tai bus tęstinis projektas, ir kiekvienais metais miesto erdves papildys vis naujas kūrybinis, meninis akcentas. „Galbūt akmens skulptūra, kurią būtų galima pastatyti rekonstravus Klaipėdos gatvę ir prie „Trevenos“ degalinės įrengus reprezentacinį skverą. Kita mūsų idėja – akcentas buvusios žydų sinagogos vietoje, – ateities planais dalijosi R. Litvinaitė. – Mes norime nedideliais dizaino objektais pagyvinti miestą ir skleisti apie jį žinią.“
Laima ŠVEISTRYTĖ
A. VALAIČIO nuotr.