Lietuvių kalbos dienos Klaipėdos rajone
Lietuvių kalbos dienos nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios Lietuvoje skelbiamos jau ketvirtą kartą.
Valstybinė lietuvių kalbos komisija, vykdydama Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto 2015 m. rugsėjo 30 d. posėdžio protokolo Nr. 106-P-34 nutarimą, 2019 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. kviečia ketvirtą kartą surengti Lietuvių kalbos dienas Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje.
Lietuvių kalbos dienų pagrindinis tikslas yra didinti valstybinės kalbos prestižą, stiprinti kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos, prisiminti kalbą puoselėjusias asmenybes.
Pirmenybę šiemet siūlyta teikti Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtiems Juozo Tumo-Vaižganto, Pasaulio lietuvių ir Vietovardžių metams.
Pagrindinis respublikinis renginys − Nacionalinis diktantas
Paprastai vasarį ir kovą vyksta keli respublikiniai kalbai skirti konkursai, tad Klaipėdos rajono gyventojai, žinoma, prisidės prie jų. Štai Nacionalinis diktantas − tarptautinis suaugusiųjų ir moksleivių raštingumą skatinantis konkursas − 2019-aisiais organizuojamas jau 12-ą kartą. I turas − kovo 8 d. (penktadienį) 11 val. Kaip ir visada, Klaipėdos rajono savivaldybėje Diktanto konkursas bus rengiamas Savivaldybės salėje (Klaipėdos g. 2, Gargždai), J. Lankučio viešojoje bibliotekoje ir visuose jos filialuose. Mokiniai rašys savo mokyklose. Mokyklos, savo ruožtu, kviečiamos priimti kartu diktanto rašyti ir tėvelius, ir senelius.
Naujiena tokia, kad šiemet Nacionalinį diktantą rašyti gali rajono įstaigų ir įmonių darbuotojai savo darbovietėse ir sudėję į bendrą voką tą pačią dieną siųsti tiesiai Nacionalinio diktanto organizatoriams adresu:
Nacionalinio diktanto konkursui
AB Lietuvos paštas
J. Jasinskio g. 16
03500 Vilnius
Diktanto lapą galima parsisiųsti iš Klaipėdos rajono savivaldybės interneto svetainės www.klaipedos-r.lt Naujienų skilties. Daugiau informacijos www.diktantas.lt.
Švietimo įstaigos − renginių vis daugėja
Mokyklos dalyvaus nacionaliniuose konkursuose, kalbų konkurse „Kengūra“ ir kituose šalies mastu organizuojamuose renginiuose. Taip pat rengs savus konkursus, šventes, popietes bei kitus renginius. Kovo 7 d. vyks mokinių meninio skaitymo konkursas, o balandį vyks dar vienas mokyklinis diktanto konkursas.
J. Lankučio viešoji biblioteka – diskusija apie taisyklingą kalbos vartojimą ir knygų pristatymai
J. Lankučio viešoji biblioteka tradiciškai organizuoja renginius ir suaugusiems kalbos ir knygos mylėtojams, ir mokiniams.
Vasario 21 d. Lietuvių kalbos dienoms centrinė biblioteka Gargžduose skiria poetės Ritos Bijeikytės-Gatautės knygos „Moteris su raudona“ pristatymą, o vasario 27 d. bus pristatoma Irenos Stražinskaitės-Glinskienės žemaitiška knyga „Žaltiūm žemė“. Vasario 26 d. − diskusija apie taisyklingą lietuvių kalbos vartojimą „Tauta ir kalba“ Vėžaičių bibliotekoje. Daukšaičių bibliotekoje vyks popietė su K. Donelaičio „Metų“ skaitymais, I−VI kl. mokiniai pieš „Žiemos rūpesčius“. Tą pačią dieną Kvietinių bibliotekoje vyks viktorina-proto mūšis „Mano namai – Lietuva“. Kretingalės bibliotekoje vasario 21 ir 28 dienomis skaitymai lauke „Kaip tavęs nemylėt“.
Vyks ir daugiau lietuvių kalbos viktorinų, akcijų, spaudinių parodų.
Tradicinis tarpsavivaldybinis protų mūšis šiemet – Palangoje
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų 10-ies žmonių komanda vyks į jau tradiciniu tapusį protų mūšį „Tūkstantis kalbos klaustukų“. Tai – trijų savivaldybių – Palangos miesto, Klaipėdos ir Kretingos rajonų kalbos tvarkytojų sumanymas. Pernai protų mūšis vyko Klaipėdos rajone, Drevernoje.
***
Gegužės mėnesį, jau nebe Lietuvių kalbos dienų metu, o Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga Dovilų etnokultūros centre vyks renginys, kuriame bus apdovanojami žurnalistai ir mokiniai, dalyvavę rašinių apie gimtąjį kraštą konkurse. Paskaitą apie Dovilų krašto vietovardžius skaitys Klaipėdos universiteto profesorė Dalia Kiseliūnaitė.
Lietuvių kalbos dienų renginiai respublikoje vis labiau populiarėja ir prie jų jungiasi vis daugiau dalyvių. Štai Kėdainių rajono savivaldybėje įdomius renginius organizuoja kurčiųjų ir ūkininkų organizacijos, ir net slaugos namai.
Dalyvaukime renginiuose šiemet ir ateityje likime neabejingi kalbai – atraskime jos turtus tarmėse, prisiminkime šviesuolius, puoselėjusius lietuvybę Klaipėdos krašte Prūsijos imperijos laikais, – spaustuvininkus ir knygnešius, išsaugojusius tautos savastį savo gyvenimo ir gyvybių kaina.
Daiva BELIOKAITĖ