Krizių centre žadinami tėvystės įgūdžiai

„Tikėjimas, kad teikiama pagalba padės žmogui, padeda nenuleisti rankų. Jei netikėtume, nedirbtume. Būtų profesionalu uždarius darbo duris grįžti namo be rūpesčių, tačiau taip neišeina“, – teigė savo darbui atsidavusios Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė V. Lygnugarienė (dešinėje) ir pavaduotoja socialiniams reikalams V. Bružienė.

 

Vos dvejų, trejų metų sulaukusios mergaitės jau supa lėles ir lengvai įsijaučia į mamų rolę. Tačiau realybėje ne visoms pavyksta tinkamai išpakuoti prigimtinę motinystės dovaną. Vaikystėje patirtos traumos, netektys, skyrybos lemia socialinių įgūdžių, savarankiškumo stoką, dėl ko ne visos mamos pajėgios tinkamai pasirūpinti savo atžalomis. Klaipėdos rajone visokeriopą pagalbą joms teikia Krizių centras.

Devyniolikos – trečias vaikas

Funkcionuojantis Gargždų socialinių paslaugų centro Krizių centras visiškai neprimena valstybinės įstaigos. Jis veikia Gargždų Klaipėdos gatvėje, viename trijų kambarių bute. Šiuo metu čia su mažamečiais vaikais įsikūrusios dvi mamos. Viena devyniolikmetė, kuri jau yra pagimdžiusi tris berniukus. Vyresnieji mažamečiai sūnūs gyvena su jos mama, o pats mažiausias – dar tik poros mėnesių kūdikis. „Iškart po gimdymo atvažiavau į šį butą. Patogu, pats miesto centras: ir gydymo įstaigos šalia, ir parduotuvės“, – Krizių centre apsilankiusiai „Bangos“ korespondentei sakė jauna mama. Ji pasitiko su šypsena, lengva vasarine suknele, plaukai buvo supinti į daug smulkių kasyčių. „Suspėju ir savimi pasirūpinti, ir vaiku. Tvarkau kambarius, gaminu valgį, o jei ko nors nežinau, klausiu socialinės darbuotojos“, – dėstė per trumpą savo amžių jau daug patyrusi mergina. Nors gyvenimo sąlygomis ji nesiskundžia, tačiau labai svajoja kuo greičiau su draugu ir kūdikiu išsikraustyti į savo nuomojamą butą.

Kita Krizių centre gyvenanti moteris – dviejų vaikų mama, kuri neturėjo gyvenamosios vietos, stokoja motinystės įgūdžių, yra sveikatos problemų. „Krizių centro funkcija – padėti tėvams, dažniausiai mamoms, sustiprinti esamus tėvystės įgūdžius, išmokyti naujų. Teikiama kompleksinė pagalba, nes ir problemų dažniausiai yra ne viena, o kelios. Krizių centras yra tarsi paskutinė stotelė, kurioje stengiamasi padaryti viską, kad vaikas ateity galėtų augti su mama“, – akcentavo Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė Viktorija Lygnugarienė ir jos pavaduotoja socialiniams reikalams Vilma Bružienė.

Budi 24 val. per parą

Krizių centre šiuo metu dirba 5 darbuotojai: 1 socialinė darbuotoja ir 4 padėjėjos. Minėtame trijų kambarių bute nuolat kažkas būna 24 val. per parą. Gargžduose Krizių centras veikia nuo 2007 m., tačiau anuomet nebuvo etatinių darbuotojų. Esant poreikiui, dirbdavo socialinio darbuotojo padėjėjai iš dienos socialinės globos grupės. Kritiniais atvejais šeimos būdavo apgyvendinamos rekonstruotose patalpose, antrojoje Socialinių paslaugų centro pastato dalyje. Tačiau dabar ten veikia Globos centras. Tad Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu Krizių centrui nuo 2018 m. liepos mėn. išnuomotas minėtas butas. Daugelyje Lietuvos savivaldybių taikoma tokia pati praktika.

Čia dirbantiesiems iššūkiai tenka kiekvieną dieną. Štai praėjusį pirmadienį mokyklinio amžiaus berniukas į pirmą pamoką neišėjo. Tik vėliau socialinės darbuotojos padėjėjai įkalbėjus ryžosi nueiti klasėn. Būna, jog mamos piktinasi, kad per mažai galima žiūrėti televizorių ir pan. Bendrauti tarpusavyje gyvenančiosioms taip pat nėra lengva, kartais konfliktui įsižiebti pakanka menkos smulkmenos. Tad socialinės darbuotojos padėjėja padeda ieškoti bendradarbiavimo galimybių, kompromisų. Mamos kartu su socialine darbuotoja ar padėjėja gamina valgį, planuoja išlaidas. „Mokoma iš anksto numatyti, kiek reikės vaistams, maistui, neišlaidaujant stengiamasi gaminti kuo sveikesnį maistą. Svarbu atsižvelgti į vaikų poreikius. Jei tai mokyklinio amžiaus atžala, reikia pasirūpinti mokymo priemonėmis. Tvarkos bute, laiptinėje taip pat mokomasi“, – dėstė V. Lygnugarienė. Ji užsiminė, jog iš pradžių buvo juntama kaimynų priešprieša Krizių centro gyventojams, tačiau užtikrinus tvarką laiptinėje nepasitenkinimo neliko.

Savarankiškumui įtvirtinti – pusmetis

Pavaduotoja socialiniams reikalams V. Bružienė pridūrė, jog mamoms reikia padėti užsiregistruoti pas gydytoją, suorganizuoti transportą, jas lydėti. Bendradarbiavimas su švietimo įstaigomis lygiai taip pat svarbus, nes būna, jog iškyla mokyklos nelankymo grėsmė ir pan.

Krizių centre viena šeima gali gyventi iki pusės metų. Per tą pusmetį vyksta akylas stebėjimas, kaip mamai sekasi susidoroti su pareigomis. Nuolat yra teikiama psichosocialinė pagalba. Konsultuoja socialinė darbuotoja Jurgita Rudgalvytė, kuri anksčiau dirbo Klaipėdoje su šeiminio smurto aukomis, Gargžduose vykdė projektinę veiklą. Vėliau sprendžiama, ar vaikas (-ai) gali likti su mama, ar reikia pasirūpinti jo (jų) globa.

„Mūsų klientus galima skirstyti į dvi grupes – motyvuotus ir nemotyvuotus. Pirmieji adekvačiai priima pastabas, mokosi, vertina patarimus, o antrieji vadovaujasi atmetimo principu“, – apibendrino V. Lygnugarienė.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia GUMULIAUSKIENĖ:

    „Kai įsigaliojo įstatymas dėl smurto artimoje aplinkoje, įsitvirtino nuostata, jog iš namų turi išeiti smurtautojas. Auka ir taip pažeista, ji turi likti namuose su vaikais. Tad smurtautojų aukų Krizių centre nėra, tačiau yra kita gili, sudėtinga ir skaudi kryptis – mamų socialinių įgūdžių stoka dėl įvairių priežasčių. Problemos bręsta pamažu – Krizių centras jau gauna tarsi karštą bulvę, kurios kaitinimui niekas neužkirto kelio. Tačiau juk moteris lankosi pas ginekologą, gimdo ligoninėje, vėliau vaikai lanko darželius, mokyklas. Tad kylančios grėsmės turėtų būti įžvelgiamos ir gydymo, ir švietimo įstaigose. Dabar dirbama su pasekmėmis, tačiau reikia ir prevencijos. Visai neseniai buvo atvejis, kai mamai su vaikais taip pat iškilo pagalbos poreikis, tačiau pati bendruomenė surėmė pečius ir sprendė problemą. Mes ją tik konsultuojame, tačiau kol kas neteikiame gyvenamosios vietos. Tai tik įrodo, kokia svarbi mus supanti aplinka.“

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content