Rūkaliams per nagus kirs ir įspūdinga bauda

„Nikotinas – nuodai. Negerai“, – kas nežino praeityje populiarios grupės „Hiperbolė“ dainos motyvo. Bet kol kas į perspėjimus dėl rūkymo sukeliamos žalos sveikatai ne itin įsiklausoma ir įsisąmoninama. Tuo labiau ir žinia apie viešąsias erdves, kuriose rajono Savivaldybės tarybos sprendimu draudžiama rūkyti, yra pasiekusi ne visų ausis. Šiltą liepos vakarą prie Gargždų kultūros centro ant suoliuko rūkančios pakalbintos studentės Austėja ir Vilma sakė į draudimus dėmesio nekreipiančios, o apie baudas nieko nenutuokiančios.

Pažeidimo vertė keturguba

Rūkaliams, nepaisantiems draudimo rūkyti tam tikrose viešosiose erdvėse, visgi derėtų susijaudinti ir persiskaičiuoti savo finansines galimybes. Mat nuo liepos 1 d. Seimas priėmė sprendimą padidinti baudas už rūkymą vietose, kuriose draudžiama tai daryti. Parlamentarų nuosprendžiu piniginė bausmė už šį pažeidimą padidės net 4 kartus. Taigi, Seimo nariai rėžė iš peties: netaikė euro įvedimo formulės – perskaičiuota sąžiningai.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė N. Tarvydienė mano, jog rajono Taryba galėtų praplėsti nerūkymo zonas įtraukdama miestų bei kaimų autobusų stoteles.Seimo priimtose Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pataisose numatyta, kad rūkymas vietose, kuriose pagal savivaldybių tarybų sprendimus draudžiama tai daryti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų. Rūkymas vietose, kuriose pagal įstatymus draudžiama tai daryti, kaip numatyta pataisose, užtrauks įspėjimą arba tokio pat dydžio baudą. Anksčiau ATPK buvo numatyta, kad minėti pažeidimai užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 5 iki 14 eurų.

Optimistinė moksleivių apklausa

Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė mano, jog draudimas rūkyti viešosiose vietose veikia kaip viena prevencinių priemonių. „Taip ginamos žmogaus teisės į aplinką be tabako dūmų, didinamas informatyvumas apie rūkymo žalą ir skatinimas mesti rūkyti. Taip pat svarbu, kokioje aplinkoje gyvename ir kokią ją mato vaikai bei paaugliai. Juk vienas blogas įprotis traukia kitą. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas nurodo, kad, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, paaugliams, kurie rūko, gresia 3 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti alkoholį, 8 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti kanapes ir net 22 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti kokainą, palyginti su nerūkančiais paaugliais“, – teigė pašnekovė. Jos nuomone, draudimas rūkyti viešose vietose turėjo įtakos ir mūsų rajono moksleiviams. Tokia mintis peršasi palyginus 2007 m. ir 2014 m. 5-ų, 7-ų ir 9-ų klasių mokinių apklausas. Pernai net apie 50 proc. mažiau šio amžiaus grupės moksleivių nurodo, Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas E. Kuturys pabrėžė, kad šiam skyriui trūksta žmogiškųjų resursų, tad ne visada įmanoma sudrausminti visus viešosiose vietose vienaip ar kitaip prasižengusius asmenis. kad rūko. Specialistė įsitikinusi, kad vien draudimai nėra išeitis: svarbiausia sveiko gyvenimo pranašumo diegimas, jaunimo užimtumas, turiningo laisvalaikio galimybės.

Pirmiausia auklėja įspėjimais

Baudų už rūkymą tam tikrose Savivaldybės numatytose vietose taikymo praktika mūsų rajone itin kukli. Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Edgaro Kuturio, pernai buvo surašyti tik du Administracinių teisės pažeidimo protokolai už rūkymą viešose vietose Priekulės parke. „Dažniausiai užtenka įspėjimo ar žodinio sudrausminimo, ir žmonės supranta“, – teigė jis. Jo manymu, baudų išrašinėjimas nėra pagrindinis sprendimo būdas, kadangi tai kompleksinė problema.

,,Reikia visų pirmą pradėti nuo auklėjimo ir švietimo bei propaguoti sveiką gyvenseną. Tad nematau reikalo kiekvienam išrašyti baudos. Pirmiausia būtina pasikalbėti su žmogumi, jam paaiškinti, suteikti informaciją. Savivaldybės aikštėje ne kartą tai esame darę, ypač iš ryto, kai į darbus, pavyzdžiui, išvežami statybininkai“, – negailestingo baudėjo vaidmens kratėsi tvarkos sergėtojas.

Kavinių terasose mėgstantys rūkyti lankytojai gali būti ramūs. „Šios vietos nėra apibrėžtos įstatymais kaip viešosios, kuriose negalima rūkyti“, – paaiškino E. Kuturys.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės sprendimais uždrausta rūkyti šiose viešosiose erdvėse: Gargždų miesto centrinėje aikštėje, Kultūros centro pastato teritorijoje, pėsčiųjų tako dalyje prieš Kultūros centrą, Sporto rūmų teritorijoje, miesto parko teritorijos Senojo parko dalies aukštutinėje terasos zonoje (be šlaito) ir Naujojo parko dalies aukštutinėje terasos zonos dalyje, apimančioje įrengtą vaikų žaidimo aikštelę, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos pastato teritorijoje bei Priekulės miesto Turgaus aikštėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content