Gydymas Gargždų ligoninėje – pagal nustatytą tvarką

Vidaus ligų gydytoja M. Getspudienė ir slaugytojos B. Černeckienė bei V. Bočkienė akcentavo, kad ligonių amžius yra vyresnis, jiems reikalingas ne tik gydymas, bet ir nuoširdus dėmesys.

 

Gargždų ligoninės vadovybė buvo nemaloniai nustebinta, kai vienas politikas pareiškė, esą čia neįmanoma patekti, žmonės yra paliekami likimo valiai. Klaidingas požiūris ir tų, kurie ligoninę maišo su prieglauda. Pasitaiko, jog vaikai prieš išvažiuodami atostogauti atveža senyvo amžiaus tėvus ir nori čia tiesiog saugiai palikti slaugytojų priežiūrai. „Tegul paguli ligoninėje, bus padaryti įvairūs tyrimai – į naudą“, – taip jie mąsto. Tačiau Gargždų ligoninėje yra nustatyta tvarka, pagal kurią negali bet kas ir be jokios priežasties tikėtis gydymo stacionare.

Būtinas siuntimas

Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė ir jos pavaduotoja medicinai Virgina Ruškienė akcentavo, kad yra ligonių kasos nustatyta tvarka: „Turime nurodymus, kokie ligoniai ir su kokiomis ligomis gali patekti į stacionarą. Pavyzdžiui, ligonis su padidėjusiu kraujo spaudimu po konsultacijų su gydytoju gali gydytis ambulatoriškai, jam nebūtina gulėti ligoninėje. Tokiu atveju pakanka paslaugų, teikiamų pirminių sveikatos priežiūrų centruose. Visai kas kita, jei pacientui grėstų hipertenzinė krizė – tada tik į ligoninę.“

Pasak pašnekovių, pacientui, norinčiam gydymo stacionare, būtina turėti kokybišką šeimos gydytojo siuntimą. Taip pat turi būti atlikti pirminiai tyrimai. Tik tada, kai problemos išspręsti nebepajėgūs pirminiai sveikatos priežiūros centrai ir diagnozuojamos atitinkamos ligos ar yra sveikatos sutrikimų pagal būtinosios pagalbos sąrašą, asmuo gali tikėtis gydymo stacionare.

Per karštymetį ligoninėje atsidūrė nemažai žmonių dėl širdies nepakankamumo, cukrinio diabeto, inkstų akmenligės, kasos sutrikimų paūmėjimo, bronchinės astmos, dusulio priepuolių, alergijų ir pan. „Šaltuoju sezonu dažnesni užsitęsusio plaučių uždegimo atvejai, paūmėjusio obstrukcinio bronchito su karščiavimu ir kt.“, – dėstė gydytojos.

Pasitaiko piktnaudžiavimo

Medikės pastebėjo, kad pasitaiko piktnaudžiavimo atvejų. „Sugalvoja močiutes, senelius atvežti, kai nebeturi kam palikti. Būna, kad greitai negaudami talono pas šeimos gydytoją išsikviečia greitąją pagalbą ir tikisi skubių tyrimų, jau būna susikrovę krepšius. Atvažiuoja pasiruošę gultis į ligoninę, tačiau ne visada galime priimti. Klaipėda tokius pacientus iškart išsiunčia namo“, – sakė vyriausioji gydytoja A. Grikšienė. Anot jos, norėdami atsidurti ligoninėje žmonės kartais specialiai atvyksta po darbo valandų. „Tai nieko nereiškia, yra nustatyta tvarka, kuria vadovaujamės“, – teigė A. Grikšienė.

Jos pavaduotoja medicinai V. Ruškienė tvirtino, jog visų norinčiųjų būtų neįmanoma sutalpinti. „Po Sveikatos apsaugos ministerijos vykdytų reformų yra sumažintas lovų skaičius. Vidaus ligų skyriuje yra 35, Vaikų ligų – 15, Palaikomojo gydymo ir slaugos – 70.

Vidaus ligų skyriaus vedėja Aldona Rimkienė patikino, kad tokios tendencijos, kai ligoninei norima primesti spręsti ne tik medicinines, bet ir socialines problemas, vyrauja visoje Lietuvoje. „Paguldomas žmogus į ligoninę, o po to nebėra nei kam jo prižiūrėti, nei kam pasiimti. Daugiausia turime ligonių dėl didelių širdies nepakankamumų, kurių Klaipėda jau nebegydo. Žinoma, galima suprasti ir juos: žmonių srautas toks didelis, kad nėra sąlygų. Gyvename ilgiau – problemų daugiau.“

Išskirtinai kokybiška laboratorija

Vidaus ligų gydytoja Margarita Getspudienė atkreipė dėmesį, kad ligoninėje guli daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, taip pat kaimų gyventojai: „Būna, kad namuose jie nevartoja vaistų, čia juos gauna. O išvykę gydymą vėl nutraukia, būklė pablogėja, tad nori sugrįžti. Vaistų kompensavimas nėra didelis, tad ne visi gali iš pensijos nusipirkti reikalingus medikamentus.“

V. Ruškienė informavo, kad medikamentams ir slaugai per dieną yra skiriama tik daugiau nei du litai. „Dėl šios priežasties ligoninė nėra pajėgi duoti visų priemonių, medikamentų nemokamai. Pavyzdžiui, daug kainuoja sauskelnės. Jų skiriame, tačiau tiems, kurie, matome, yra pamiršti, nelankomi.“

Visi reikalingi tyrimai socialiai draustiems ligoniams yra atliekami nemokamai. „Turime reikalingą įrangą. Labai stipri laboratorija. Pernai įsigijome naują biocheminį kraujo analizatorių, kuris parodo ir magnio, cholesterolio bei kitus rodiklius. Kainavo per 80 tūkst. Lt. Labai džiaugiamės, kad pas mus dirba trys aukštąjį išsilavinimą turinčios jaunos biologės. Kolegos iš kitų rajonų paprastai skundžiasi tokių specialistų trūkumu“, – sakė vyriausioji gydytoja A. Grikšienė.

Jei yra poreikis, kai kurie tyrimai vežami atlikti į Klaipėdą, Gargždų ligoninė yra pasirašiusi sutartį su Klaipėdos universitetine ligonine. Taip pat bendradarbiaujama su Vilniaus patologijos centru. „Siunčiame per kurjerių tarnybą biopsines medžiagas, kad ištirtų. Rezultatus gauname elektroniniu būdu, tad labai operatyvu“, – džiaugėsi pavaduotoja medicinai V. Ruškienė.

Ligoniai išsiilgę bendravimo

Ligoninės personalas pastebėjo, kad pacientams dažnai reikia ne tik atitinkamo gydymo, bet ir bendravimo, dvasinės atgaivos. Šiems poreikiams patenkinti yra įrengta koplytėlė. „Čia yra pakabintas kelių šimtų metų kryžius, tai kultūros paveldas. Jį mums padovanojo viena darbuotoja. Čia kabantys šventųjų paveikslai, kryžiai yra pačių žmonių sunešti, padovanoti. Vyksta ir pamaldos“, – pasakojo vyriausioji gydytoja V. Grikšienė.

„Ligoniai po pamaldų į palatas grįžta pakylėti, laimingi. Ypač tie, kurie čia guli ilgesnį laiką Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje. Šaldytuvas yra pilnas maisto produktų, nespėjam nešioti. Ir pamaitinam, ir pagirdom – pacientai yra išsiilgę bendravimo, tiesiog nepaleidžia iš palatos. Geresnį žodį pasakom, paglostom, tačiau neturime galimybių su kiekvienu praleisti itin daug laiko. Reikia skubėti – laukia kiti“, – kalbėjo slaugytoja Birutė Černeckienė.

Kad Vidaus ligų skyriuje pacientai yra daugiausia vyresnio amžiaus, silpnesni, patvirtino ir kita slaugytoja Vaida Bočkienė: „Jie sunkiai vaikšto, girdi. Turime dabar ir močiutę šimtametę.“

Evelinos VALAITYTĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content