Dauguma gyventojų nepraneša apie korupciją – kaip tai pakeisti?

2020 m. Europos Komisijos atlikta ES gyventojų apklausa parodė, kad tik 6 proc. su korupcija per pastaruosius metus susidūrusių respondentų pranešė apie tai atitinkamoms institucijoms. Panašias tendencijas atskleidė ir tyrimas „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2020“ – apie žinomą korupcijos atvejį nusiteikę pranešti tik 19 proc. apklaustų gyventojų.

Pasak ekspertų, tai rodo, kad didelė dalis visuomenės nemano, jog esami informavimo apie korupciją kanalai yra konfidencialūs ir apsaugo pranešėją nuo neigiamų pasekmių.

Su iššūkiu, kaip sukurti aiškią, paprastą ir vartotojų pasitikėjimą keliančią tokių pranešimų kanalų sistemą, turės susidoroti „Ignitis grupės“ ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) organizuojamo Antikorupcinės aplinkos kūrimo hakatono dalyviai. Šis iššūkis – vienas iš penkių, kuriuos hakatono metu spręs nuo 4 iki 7 žmonių sudarytos komandos.

STT Administravimo valdybos viršininko pavaduotojas Edvinas Chorostinas teigia, kad kiekvienas visuomenės narys, susidūręs su korupcijos apraiškomis, turėtų atitinkamai reaguoti ir imtis veiksmų.

„Hakatono dalyviai turės įsijausti į su negerovėmis susiduriantį asmenį ir kelti klausimus, kas jį paskatintų pranešti apie tai atitinkamiems subjektams, koks pranešimo būdas jam keltų didžiausią pasitikėjimą ir būtų patogiausias. Galiausiai, kaip užtikrinti šio asmens apsaugą nuo galimų neigiamų padarinių? Tikimės, kad visiems kartu pavyks rasti efektyvią vakciną nuo visuomenės ligos – korupcijos“, – sako E. Chorostinas.

„Ignitis grupės“ Verslo atsparumo vadovas Edvinas Kerza atkreipia dėmesį, kad minėtasis iššūkis taps puikia galimybe įvertinti su kokiais iššūkiais susiduria asmenys, norintys pranešti apie korupcijos apraiškas ir ką jie yra priversti aukoti vardan korupcijos atvejų atskleidimo ir nesitaikstymo.

„Neretai visiško pranešėjų anonimiškumo ir apsaugos užtikrinimas yra didelis iššūkis. Dėl to pranešėjai rizikuoja susidurti su įvairaus pobūdžio atsakomaisiais veiksmais – jeigu kalbėtume apie organizacijas, tai galėtų būti karjeros trukdžiai, nuobaudos ar net atleidimas iš darbo. Šį iššūkį spręsiančiai hakatono komandai teks pasukti galvą, kaip tokiais atvejais skatinti darbuotojų pasitikėjimą ir apsisprendimą tapti pranešėju apie korupciją ir ką gali padaryti kiekvienas iš mūsų kuriant korupcijai atsparią aplinką savo organizacijoje“, – teigia E. Kerza.

Hakatono metu komandas konsultuos savo sričių ekspertai – mentoriai. Minėtąjį iššūkį spręsiančias komandas konsultuos STT atstovas Edvinas Chorostinas ir „Registrų centro“ atstovas Giedrius Cininas.

Visų komandų idėjas vertins kompetentinga komisija. Pirmas tris vietas laimėjusios komandos turės galimybę išsirinkti norimus mokymus iš pateiktų mokymų platformų.

Primename, kad Antikorupcinės aplinkos kūrimo hakatonas vyks nuotoliniu būdu lapkričio 25–26 d. Visi norintys jame dalyvauti kviečiami registruotis iki šių metų lapkričio 19 d. užpildant dalyvio anketą (nuoroda). 

Daugiau informacijos apie hakatoną galima rasti čia.

„Ignitis grupės“ informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content