Pasirinkti karjerą padės „Karjeras“
Kaip pasirinkti karjerą, kuri pateisintų ne tik tavo lūkesčius, bet ir atlieptų darbo rinkos poreikius? Šis klausimas toli gražu aktualus ne tik dvyliktokams, besižvalgantiems, ką reikėtų studijuoti ateityje. Kuo anksčiau mokinys pažįsta įvairias profesijas, jas išbando, tuo geriau. Įvertinti savo potencialą įvairiose srityse padeda Klaipėdoje veikiantis regioninis karjeros centras „Karjeras“. Apie jo veiklą kalbamės su Ana KUZMINOVA, centro veiklinimo koordinatore.
Nuoseklus profesinis orientavimas
– Papasakokite apie Karjeros centrą, kokia jo paskirtis.
– Nuo 2022 m. sausio 10 d. regioninis karjeros centras „Karjeras“ Klaipėdos regione pradėjo teikti paslaugas.
Atliktus skaitmenizavimo darbus, naudojant interaktyvius įrankius, remiantis partnerystės principais Karjeros centras yra bendradarbiavimo platforma tarp savivaldos, verslo, švietimo ir darbo rinkos. Karjeros centro pagrindinis tikslas yra nuoseklus profesinio orientavimo organizavimas, atsižvelgiant į darbo rinkoje vyraujančias tendencijas. Karjeros valdymui reikalingų paslaugų teikimas po vienu stogu bei suformuotas socialinių partnerių ir darbdavių tinklas, kuris sudarys sąlygas jaunimui išbandyti save pasirenkant vieną ar kitą profesiją.
Karjeros centro paslaugas sudaro individualios konsultacijos, profesinio orientavimo užsiėmimai, karjeros planavimas, galimybė susirasti vietą praktikai arba savanorystei, verslumo skatinimas jauniems, savęs ieškantiems žmonėms. Išskirtinė paslauga – veiklinimas, kuris apima pažintinius vizitus į įmones ir individualų, patyriminį veiklinimą, kai patinkančią profesiją galima išbandyti ilgesnį laiką realioje aplinkoje.
– Koks, Ana, yra Jūsų konkretus darbas?
– Klaipėdos regioniniame centre turime 4 darbuotojus. Karjeros specialistės Jūratė Kažukauskienė, Inga Dėringienė ir Elena Fartuškevičienė konsultuoja savęs pažinimo, gyvenimo aprašymo rengimo, lyderystės ugdymo, karjeros planavimo, situacijos darbo rinkoje bei ateities perspektyvų klausimais. Aš, kaip partnerysčių ir veiklinimo koordinatorė, esu atsakinga už bendradarbiavimą su socialiai atsakingomis įmonėmis ir už moksleivių veiklinimą.
Regiono darbdaviai aktyvūs
– Ar Klaipėdos regiono verslininkai noriai priima moksleivius? Kiek sutarčių esate sudarę su verslo sektoriumi?
– Itin reikšmingas darbdavių ir mentorių įsitraukimas į mokinių profesinio veiklinimo procesus ir ugdymo karjerai mokyklose įvairias programas. Toks abipusis bendradarbiavimas ir nuolatinė partnerystė garantuoja tinkamą edukacinę paramą mokiniui planuojant savo būsimą karjeros kelią.
Klaipėdos regiono darbdaviai pasižymi aktyvumu, stiprinant jaunų žmonių kryptingą apsisprendimą dėl būsimos karjeros. Šiuo metu esame sudarę 27 bendradarbiavimo sutartis. Nuolat kviečiame prisijungti medicinos, inžinerijos ir IT srities, ypatingai robotikos srities įmones, galinčias prisijungti prie vykdomos iniciatyvos, jų dalyvavimas padėtų jauniems žmonėms pažinti ateities profesijų specifiką ir perspektyvas, atrasti veiklas, kurios geriausiai atitinka rinkos poreikius ir sukuria galimybes kryptingai planuoti savo karjerą.
– Ar patys moksleiviai entuziastingai vyksta susipažinti su įvairiomis profesijomis?
– Tiek moksleiviai aktyviai vyksta į realias darbo vietas, tiek ir darbdaviai mielai dalyvauja mokymo įstaigų karjeros dienose. Lapkričio pabaigoje Šilutės Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje vyko Karjeros diena „Kas nežinoma – tampa žinoma“. Moksleiviai susitiko su logistikos sektoriuje lyderiaujančia įmone UAB „Vlantana“ bei modernia ir šiuolaikiška aukštąja nevalstybine mokykla VšĮ Lietuvos verslo kolegija. Po kelių dienų VšĮ Lietuvos verslo kolegija savo profesinio orientavimo ir karjeros dirbtuvių renginyje pasitiko Gargždų „Kranto“ ir „Minijos“ progimnazijas. Tikime, kad mūsų pareiga – bendromis jėgomis užtikrinti kokybiškų profesinio orientavimo paslaugų teikimą.
Inžinerines specialybes renkasi vangiai
– Kokios sritys jaunimą domina labiausiai? Ar apsilankius konkrečioje potencialioje darbovietėje mokinių nuomonė keičiasi?
– Matome, kad populiariausios mūsų siūlomos sritys yra medicina, informacinės technologijos, logistika ir teisė. Inžinerines specialybes jaunimas vis dar renkasi vangiai. Pastebime didėjantį susidomėjimą jūrinėmis specialybėmis, kas džiugina, kadangi dabar yra fiksuojamas didelis šių specialistų poreikis.
Gyvas realios darbo aplinkos patyrimas padeda tinkamai įvertinti ir priimti sprendimą dėl tolimesnės savo karjeros. Dauguma „pasimatavę profesiją“ nurodo, kad praleistas laikas neabejotinai sustiprino apsisprendimą rinktis tam tikrą poziciją. Atsitinka ir taip, kad, išmėginę svajonių profesijos darbo vietą, moksleiviai pripažįsta, kad tam tikra specialybė netinkama, ir tęsia savo paieškos kelią.
– Į kokias Klaipėdos profesines mokyklas ar kolegijas gali stoti mokinys, baigęs 8 klases?
– Į Klaipėdos Pauliaus Lindenau profesinio mokymo centrą, Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centrą, Klaipėdos technologijų mokymo centrą, Klaipėdos turizmo mokyklą.
Agnė ADOMAITĖ