Gyvsidabrio garai pavojingi sveikatai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Klaipėdos departamento Gargždų skyrius iš Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos kasmet gauna vis daugiau pranešimų apie buityje sudaužytus gyvsidabrio termometrus.
2018–2020 m. gavo po 5 pranešimus, 2021 m. – 7, o 2022 m. – 10 pranešimų. Gavę informaciją apie buityje išsiliejusį gyvsidabrį, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų veiksmų cheminio užteršimo atveju tvarkos aprašą, NVSC specialistai organizuoja gyvsidabrio garų koncentracijos gyvenamųjų patalpų ore tyrimus, taip pat vertina laboratorinių tyrimų rezultatus ir teikia išvadas bei rekomendacijas.
Šis sunkusis metalas gali smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų veiklos sutrikimus. Pats gyvsidabris, kaip metalas, nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo. Jo garai į žmogaus organizmą gali patekti per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivinę.
Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas.
Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti. NVSC specialistai primena, kaip elgtis bei kur kreiptis sudaužius termometrą (žr. toliau plakate).
Saugant savo ir artimųjų sveikatą siūlome atsisakyti nesaugių gyvsidabrio termometrų. Rekomenduojame naudoti šiuolaikinius elektroninius termometrus. Gyvsidabrio turinčius prietaisus iš savo namų reikėtų išvežti į pavojingų atliekų surinkimo aikšteles ar atiduoti pavojingų atliekų tvarkytojams.
Indą su surinktu gyvsidabriu ar gyvsidabrio turinčius prietaisus Klaipėdos rajono gyventojai gali nuvežti į UAB „Toksika“ Klaipėdos aikštelę (Ketvergių g. 11, Dumpių k., Klaipėdos r. sav.) arba į atliekų surinkimo aikšteles, kurių sąrašą galima rasti čia: http://www.kratc.lt/atlieku-surinkimas/atlieku-surinkimo-aiksteles.
Nacionalinės visuomenės sveikatos centro informacija