Akių gydytojai nerimauja – daugėja alergiškų žmonių
Nors įprasta galvoti, kad alergijos ryškiausiai pastebimos pavasarį, oftalmologai sako pastebintys, jog ir vasarą daug žmonių jaučia jos simptomus. Gydytoja oftalmologė Donata Montvilaitė paaiškina, kada simptomus galime bandyti įveikti patys, o kada jau reikėtų kreiptis į specialistus.
„Alergija – XXI a. rykštė“, – „Eurovaistinės“ inicijuotame seminare sako gydytoja. Vis daugiau žmonių, kurie niekada nebuvo alergiški susiduria su įvairiais simptomais. Dažniausiai jie pastebimi šiltuoju metų laiku – pavasarį ir vasarą. Alergijų atsiradimui įtakos turi mūsų gyvenamoji aplinka, tai, jog kasdien susiduriame su daugybe įvairių cheminių medžiagų.
Vasarą akių būklei įtakos gali turėti žydintys augalai. Klaidinga galvoti, kad viskas jau nužydėjo pavasarį – dalis alergijas sukeliančių augalų žydi ir vasarą. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad alergijos paūmėja, kai ore tvyro daug žiedadulkių, ilgai nebūna lietaus, neigiamą akių būklę tomis dienomis gali sustiprinti ir ilgas darbas prie kompiuterio, viduje leidžiamas laikas, nuolat dėvimos apsauginės kaukės.
Nereikėtų nustebti, net jeigu šių simptomų niekada nejutote ir šį sezoną jie pasireiškė pirmą kartą – alergija gali kilti bet kuriuo metu.
Prasidėjus alergijos simptomams pirmiausia reikėtų pradėti naudoti nereceptinius priešalerginius vaistus, kurie drėkina ir padeda palengvinti simptomus, tačiau jeigu savijauta negerėja per savaitę ar dvi, reikėtų kreiptis į gydytoją. Sudėtingesniais atvejais gali prireikti ir receptinių vaistų.
Vis dėlto svarbu prisiminti, kad oftalmologas neturi galimybės pasakyti, kam jūs esate alergiški, dėlto reikėtų pasikonsultuoti su alergologu. Alergiją dažnai išduoda niežėjimas, perštėjimas, akys parausta ir būna vandeningos.
Pasak specialistės, į alergiją nereikėtų žvelgti pro pirštus, šie simptomai dažniausiai anksčiau ar vėliau žmonės atveda pas gydytoją. Vienais metais alergija gali pasireikšti stipriau, kitais silpniau, tačiau svarbu žinoti, kam reikia pasiruošti.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Karolina Kudzinskienė pritaria, kad žmonėms yra svarbu išsitirti alergijas, nes iš klientų patirties matoma, kad dažnai jiems gali būti tiesiog sausų akių sindromas.
„Išsityrus ir pasikonsultavus su specialistais būtų paskirtas tinkamas gydymas, žmonėms nebereikėtų gydytis patiems, dažnai net pasenusiais preparatais. Netinkamas vaistų vartojimas geriausiu atveju gali neduoti norimo efekto, o blogiausiu – pakenkti“, – perspėja vaistininkė.
Specialistė pasakoja, kad pasitaiko, kai klientams pasireiškia ūmios akių alergijos po kosmetinių procedūrų. „Dažniausiai sualergizuoja nuo priaugintų blakstienų ar permanentinių dažų. Tokios pacientės dažniausiai kreipiasi į vaistininką išsigandusios rezultato. Čia pat randame sprendimą ir padedame parinkdami reikiamus preparatus“, – pasakoja „Eurovaistinės“ atstovė.
„Gaila bet kol yra nesunkūs akių alergijos simptomai, gyventojai retai kreipiasi ir ieško sprendimų. Itin svarbu pažinti ligą, jos simptomus ir tinkamai su ja kovoti“, – sako K. Kudzinskienė.
Pranešimas žiniasklaidai
Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB