Alpakos iš „Čiobrelių ūkio“ – parodų dalyvės
Baltos žiemos sulaukusios linksmai šokinėjo, sniege vartėsi alpakos „Čiobrelių ūkyje“, Mėlynių gatvėje, Kojelių kaime. Saulėtą praėjusį šeštadienį su jomis praleisti laisvalaikį atvyko nemažai šeimų. Vienintelis Klaipėdos rajone alpakų ūkis kasmet didėja, jame gerėja infrastruktūra, kad būtų patogu lankytojams, kurių per metus čia apsilanko tūkstančiai.
Sulaukė baltos žiemos
Lietingas, ūkanotas gruodis nusibodo ne tik žmonėms. „Čiobrelių ūkyje“ Kojelių kaime, Agluonėnų seniūnijoje, auginamos alpakos nosies iš tvarto nekišo, kad nesušlaptų švelnaus savo kailio. Pavasarį sušilus orams šios buvo dailiai nukirptos. Jų šeimininkė Gintarė Tarvydavičienė patenkinta, kad alpakos padovanojo beveik šimtą kilogramų vilnų. Iš jų pasiūtų antklodžių – vaikiškų, viengulių ir dvigulių – bei pagalvių galima įsigyti „Čiobrelių ūkio“ krautuvėlėje. Siūlų nebeverpė, nes mūsų šalyje nėra technologijų kokybiškai juos paruošti. „Siūlų ir megztų pirštinių, kepurių, šalikų bei kitų geros kokybės gaminių parsisiunčiame iš Peru ir siūlome lankytojams“, – atskleidė ūkininkė. Ji pastebėjo, jog alpakos ne laukinės – šių gyvūnų rūšis išvesta dėl itin kokybiškos vilnos ir juos augina žmonės. „Čiobrelių ūkyje“ iš 47 alpakų didžioji dauguma – huacaya, o trys – suri, ilgavilnės veislės. Lietuvoje pastarųjų galima pamatyti tik šiame ūkyje.
Alpakų kailis spėjo ataugti, kad ir ne toks vešlus, bet gyvūnams žiema nebaisi. Pasak jų šeimininkės G. Tarvydavičienės, kuo šalčiau, tuo geriau auga vilna. Taigi baltos žiemos šiame ūkyje labai laukta. Ir ji šiemet užgriuvo su siautulinga pūga. Naktį į šeštadienį Tarvydavičiai stebėjo labai retą reiškinį: pūgos ir snygio metu žaibavo, trankėsi perkūnas, tačiau išaušo kaip reta saulėtas šeštadienis.
Dresuoti pradeda jauniklius
Tikros žiemos sulaukusios alpakos linksmai šokinėjo, žaidė, vartėsi sniege, kramsnojo eglišakių, kuriomis kalėdiniu laikotarpiu buvo dekoruotas kiemelis, spyglius. Šlapios Kalėdos nesutraukė lankytojų, o pirmąjį šių metų šeštadienį pasigėrėti alpakomis atvyko nemažai šeimų. Draugiški gyvūnai drąsiai pasitiko lankytojus. „Mes daug dirbame su jais – dresuoti pradedame jauniklius, juos glostome, liečiame, kad jaukesni būtų, nebijotų žmonių“, – patikino G. Tarvydavičienė. Ji šypsodamasi kalbėjo, kad jauniklė Petunija, pašaukta vardu, atbėga pasibučiuoti.“
Pasimėgauti draugiškais, meiliais gyvūnais atvyksta ne tik šio regiono žmonės – atklysta ir iš sostinės. Kai kas čia lankosi nebe pirmą kartą. Antai klaipėdiškiai Arlandas ir Gabija, žinantys alpakų vardus, jų istorijas, šeštadienį grožėjosi ir šias fotografavo sniego fone. Dabar bilietas kainuoja 9 eurus.
Praėjusiais metais „Čiobrelių ūkyje“ buvo atliktas tyrimas, ar gali alpakos turėti terapinį poveikį vaikams su autizmo spektro sutrikimais. Ūkininkė patikino, kad užsiėmimus tęs ir šiemet. „Gavę tyrimo duomenis, bandysime prašyti finansavimo“, – atskleidė G. Tarvydavičienė.
Nuo ūkio įsikūrimo alpakų banda padidėjo beveik iki pusšimčio. Šiais metais laukiama 17 jauniklių, bet nėra garantijų, jog tiek ir bus, nes įvairių bėdų nutinka šiems ateinant į pasaulį.
Pernai Tarvydavičiai 3 alpakas pardavė ir tiek pat nusipirko Vokietijoje. „Įsigijome veislinius patinus – siekiame auginti aukštos kokybės alpakas, – kalbėjo ūkininkė. – Su jaunais patinėliais dalyvavome parodose Lietuvoje ir Lenkijoje, turime apdovanojimų – gerų įvertinimų.“ Šiemet Tarvydavičiai ketina vykti į alpakų parodą Vokietijoje, tikėdamiesi rasti išskirtinį gyvūną, kuris praturtins bandą. Pašnekovės teigimu, Lietuvoje alpaka kainuoja nuo 1 tūkst. Eur, o geresnis gyvūnas – nuo 4 tūkst. Eur, veislinis patinas – nuo 10 tūkst. Eur. Anot šeimininkės, „Čiobrelių ūkyje“ daugiau išleidžiama nei uždirbama, bet egzotiškoms gražuolėms nieko negaila. Ji pasiruošusi visiems užsukusiems atskleisti šių gerąjį poveikį. Artimiausias renginys – Užgavėnės su tradicinėmis pramogomis.
Virginija LAPIENĖ