Ankstyvosios edukacijos centras Slengiuose – jau rudenį
Šį rudenį Klaipėdos rajone, Slengių kaime, duris atvers naujas privatus darželis – Ankstyvosios edukacijos centras. Tai slengiškio Daliaus ŽIDONIO išsipildžiusi svajonė. Dalius yra Slengių bendruomenės pirmininkas, taip pat klubo „Karate visiems“ vadovas, kuriame treniruojasi jau daugiau nei 130 narių. Ambicingas vyras užmojį įkurti Ankstyvosios edukacijos centrą sako nešiojęsis širdyje jau seniai, o dabar atėjo laikas realizacijai.
Tęsia giminės tradicijas
– Daliau, esate dietetikas, kvalifikuotas Lietuvos ir tarptautinis sveikatingumo instruktorius bei asmeninis treneris, karate meistras, turintis juodąjį diržą. Kaip sugalvojote nerti ir į švietimo sritį?
– Ši sritis mano šeimai visada buvo labai artima. Darželis yra kuriamas Židonių šeimos, kaip tęstinumas mūsų visos giminės, kurios gyvenimo veikla yra glaudžiai susieta su pedagogika, mokslu ir švietimu. Esame a. a. Viliaus Židonio – profesoriaus, technikos mokslų habilituoto daktaro, išradėjo, inžinieriaus, atkurtos Lietuvos Trečiosios vyriausybės ministro, Taikomųjų mokslų akademijos prezidento – vaikai.
Profesorius Vilius Židonis užaugo šviesuolių šeimoje – jo senelis Simonas Gumbelevičius buvo knygnešys, tuometinės Lietuvos vyriausybės apdovanotas aukso medaliu už nuopelnus Lietuvai (1932m.). Net trys knygnešio vaikai tapo mokytojais.
Aš esu jauniausias V. Židonio sūnus. Mano vyriausias brolis – Vytautas Židonis – mechanikos inžinerijos mokslų daktaras. Kitas brolis Lukas Židonis – energetikos inžinierius, informatikas, verslininkas. Sesuo Violeta Židonytė – rašytoja, dailininkė-dizainerė, dailės ir dizaino pedagogė-ekspertė, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Lietuvos dailininkų sąjungos narė, parašiusi 17 knygų, surengusi per 30 personalinių parodų, vaikų dailės studijos „Džiuginta“ įkūrėja bei vadovė.
Švietimas yra tiesiog mano kraujyje, pats prisimenu, kai dar būdamas 16 metų ėjau ir pajutau, jog turiu gyvenime įkurti tokį centrą, kuriame viskas būtų kartu ir ugdymas, ir popamokinė veikla, kad žmogus nuo mažens tobulėtų visapusiškai.
Darbai – finišo tiesiojoje
– Ankstyvosios edukacijos centras – Slengiuose, Spindulio g. 6. Kodėl pasirinkote būtent šią vietą?
– Pats esu slengiškis, bendruomenės pirmininkas, žinau žmonių poreikius. Tačiau projektą šiek tiek uždelsėme, nes buvo iškilęs klausimas dėl Slengių prijungimo prie Klaipėdos. Jei būtų buvę nuspręsta jungtis, nebūtume gavę tokio finansavimo, kokį gauna kiti. Tad laukėme. Kadangi Slengiai liko rajone, jau šį rudenį startuosime.
– Kokius darbus dar liko atlikti?
– Pastatas yra pastatytas, tualetai sutvarkyti, baldai užsakyti ir iki birželio galo turi būti pristatyti. Mano žmona Aurelija kūrė interjerą – visos erdvės funkcionalios ir estetiškos. Mūsų darželyje bus menų, laboratorijos klasės bei sensorinis kambarys. Tai atskiros erdvės, kuriose bus galima tyrinėti pasaulį, piešti, muzikuoti. Sensoriniame kambaryje skatinamas pasitikėjimas ir atsipalaidavimas, galimybė mėgautis erdvės, laiko pojūčiais. Saugioje, patogioje aplinkoje pagrindinius pojūčius skatina muzika, šviesos efektai, švelnus vibravimas.
Dabar klojamos lauko trinkelės, tvarkoma automobilių stovėjimo aikštelė. Ateityje turime dar daugiau planų plėstis ir integruoti sveikatingumo centro veiklas. Iš kur gavome lėšų? Tam dirbome, taupėme – tai visos šeimos investicijos. Šiek tiek ėmėme paskolos.
Holistinė filosofija
– Kuo Jūsų Ankstyvosios edukacijos centras yra išskirtinis?
– Dauguma priešmokyklinių įstaigų iki šiol orientuojasi į S.T.E.M. (science, technology, engineering, mathematics) – mokslą, technologijas, inžineriją, matematiką, kad lavintų vaikų kūrybiškumą. Mūsų Ankstyvosios edukacijos centras žengia žingsnį į priekį ir supranta, kad kūrybiškumą, loginį mąstymą ir pasaulio pažinimą ankstyvuoju periodu padeda lavinti ne tik tikslieji mokslai, bet ir raidžių pažinimas, meilė knygai ir to pasekoje skaitymas (R – reading, skaitymas) bei meninis lavinimas (A – arts, menai): piešimas, lipdyba, tapyba, muzika, šokiai ir judesys – netgi tradiciniai kovos menai kaip karate. Todėl orientuojamės į naujausią metodiką – S.T.R.E.A.M.
– Emocijų pažinimas ir valdymas taip pat bus viena iš prioritetinių sričių?
–Darželyje bus naudojamos rytų, daugiausiai japonų, metodikos. Pavyzdžiui, socialinio emocinio intelekto programa – Kimochis. Japonų kalba tai reiškia jausmą. Tai paprasta ir efektyvi ugdymo programa, kur smagios, įtraukiančios ir inovatyvios veiklos padeda vaikams įgyti pasitikėjimo savimi ir išmokti spręsti sudėtingas socialines-emocines situacijas. Septyni kimočiai – tai personažai, pasižymintys ne tik skirtingais pomėgiais, bet ir asmenybės bruožais. Vieni iš jų yra drovūs, kiti grupės lyderiai, kiti išsiskiria dar kitais bruožais.
– Sveikatingumas taip pat neliks nuošaly?
–Nėra gyvenime brangesnio dalyko už sveikatą, todėl darželyje bus skiriamas išskirtinis dėmesys sveikatingumui per judesį. Todėl darželis ne tik turi didelę lauko erdvę judėti, lauko žaidimų aikštelę, bet ir salę, kurioje net 150 kv. m. išklota tatamiu (minkšta danga), kad vaikai išmoktų teisingai atlikti gimnastikos pratimus bei įgautų taisyklingą laikyseną. Kuo anksčiau vaikai išmokomi struktūrizuotai ir taisyklingai judėti, tuo didesnė tikimybė, kad vaikas noriai sportuos ir lankys sporto būrelius, norės konkuruoti ir džiaugtis judesio teikiamais privalumais: sveikata, greita reakcija, sveika kūno laikysena, tolerancija stresui bei turės pakankamai energijos įveikti dienos iššūkius. Darželyje vyks choreografijos, gimnastikos, lengvosios atletikos ir tradicinių kovos menų (karate) užsiėmimai vaikams.
Agnė ADOMAITĖ
Asm. albumo nuotr.