Ant Gargždų muzikos mokyklos – informacinė lentelė dėl ideologijos

Gargždų muzikos mokykla pirmadienį pažymėta informacine lentele, trumpai pristatančia pastato istoriją. Šis stalininės architektūros statinys ne kartą buvo sulaukęs viešų diskusijų dėl ant fasado išlikusių sovietinių simbolių: pjautuvų ir varpų. Sovietiniais metais pastate veikė komunistų partijos Klaipėdos rajono komitetas.

Šiemet gegužės 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymui, Klaipėdos rajono savivaldybė šio įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) teikė prašymą įvertinti viešojo objekto – simbolių ant Gargždų muzikos mokyklos fasado – atitiktį Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo 3 straipsnio nuostatoms.

„Ne kartą buvo diskutuota dėl simbolių ant Gargždų muzikos mokyklos fasado. Šių metų vasarą buvo gautos Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimui vertinimo tarpinstitucinės komisijos ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvados, kad nėra pagrindo jų pašalinti arba pakeisti.

Klaipėdos rajone išlikusių sovietmečio ideologijos simbolių, palaidojimo vietų ir paminklų vertinimo darbo grupė, siekdama informuoti vietos bendruomenes ir miesto svečius apie pastato istoriją, priėmė sprendimą pakabinti informacinę lentelę. Pirmadienį ji ir buvo pakabinta“, – „Bangai“ komentavo Rita Rapalienė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėja.

Ant minėto pastato pakabintoje informacinėje lentelėje skelbiamas tekstas, kuriame trumpai atsispindi pastato istorija.

„1956 m. komunistų partijos Klaipėdos rajono komiteto reikmėms pastatytas stalininės architektūros mūrinis pastatas sudarkė Gargždų turgaus (Rinkos) aikštės (XVIII a. pabaiga – XX a. pirma pusė) istorinę erdvę.

Vienas iš sovietų valdžios antibažnytinės ideologijos pavyzdžių, nuo Klaipėdos g. užgožęs Gargždų bažnyčios šventoriaus vaizdą.

Pastato pagrindinio fasado dekoras būdingas XX a. šeštojo dešimtmečio socialistinio realizmo architektūros stiliui.

1991 m. sausio mėnesį pastate veikė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Klaipėdos rajono būstinė. Prie jo 1991 m. sausio 13 d. įvyko mitingas už Lietuvos nepriklausomybę.

Nuo 1991 m. pastate veikia Gargždų muzikos mokykla“, – skelbiama minėtoje informacinėje lentelėje.

Tai jau antroji informacinė lentelė ant Gargždų muzikos mokyklos. Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti nevyriausybinė organizacija Klaipėdos rajono veiklių moterų sambūris padovanojo memorialinę lentelę, bylojančią apie tai, kad šiame pastate veikė Sąjūdžio būstinė, o iš šalia esančios aikštės žmonės 1991 m. lemtingomis sausio dienomis autobusais išvažiavo ginti Lietuvos Seimo ir televizijos bokšto. Tuomet aikštėje Sausio 13-ąją įvyko daugiatūkstantinis mitingas, kuriame Klaipėdos rajono žmonės prisiekė kovosiantys už laisvę ir Lietuvos nepriklausomybės išsaugojimą.

„Bangos“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content